asasin66

k čemu jsou vlastne církve?

Nejlepší odpověď
arygnoc

Každá cirkev je mocenský nástroj využívajúci vieru v niečo (niekoho) ku ovládaniu širokých más.
Preto nie je správne vieru ako takú odsudzovať, ale odsudzovanie inštitúcií (cirkví), ktoré si uzurpujú právo túto vieru vysvetľovať, presadzovať (obracanie na vieru) či dokonca zneužívať (bývale križiacke výpravy, christiácia Ameriky, dnes džihád) je na mieste.
Niektoré cirkvi si dokonca uzurpujú právo rozhodovať o človeku (jehovisti, scientológovia a iné), mnohé z nich sa deklarujú ako jediné pravé.

Preto je cirkev ako prostriedok viery pravdepodobne skôr cesta do pekla, ako cesta spásy.

Další odpovědi
Terryle

V dnešní době?

Ne každej si dokáže ujasnit, čemu vlastně věří. Najít si svou cestu chce hodně zkušeností, času a úsilí a ne každej je má.

Od toho jsou církve, aby mu nabídly určité alternativy víry, která by měla vést k lepšímu životu a pomáhat smířit se s jeho stránkama, který nemůžeme ovlivnit (smrt blízkého atd).

ten který je

Díky této instituci se tvoji předci naučili číst a psát a posléze Ty jsi mohl položit tuto skromnou otázku.

poa.li

Původně sdružovaly lidi s touhou po nějaké dobré cestě, ale s jejich vývojem a přeměnou na mocenské a politické instituce byla tahle funkce částečně pozapomenuta a stal se z nich jak jinak než zdroj na peníze a moc. Guru se změnil v diktátora a ovečky ho nenásledovaly z touhy po lepším životě, ale ze strachu z pekla. Ale pořád ve své původní funkci částečně fungují. Zaplať Pánbu..