IT

K čemu jsou dobré intervence ČNB?

Četl jsem před chvílí článek, že ČNB chystá další oslabení koruny vůči euru. O ekonomiku se moc nezajímám a tak netuším, jaké jsou k tomu důvody. Mohl by mi to tady prosím někdo trochu vysvětlit, případně odkázat na nějaký srozumitelný článek i pro laika. Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
arygnoc

zásahy centrálnej banky prebiehajú fakticky dvojakým spôsobom:

  • vydávaním nových peňazí do obehu alebo nákupom devízových rezerv, teda utrácaním meny na zahraničných trhoch (oslabenie meny), …
  • predajom devízových rezerv, teda nákupom vlastnej meny alebo znižovaním úrokových sadzieb (posilnenie meny), …

posilnenie meny voči ostatným menám je z hľadiska hdp nežiadúce (hdp klesá), zdražuje vývoz, prácu (znižuje sa preto počet pracovných miest), výrobu.
oslabenie meny zdražuje dovoz, zlacňuhe prácu (vznikajú nové pracovné miesta, dopyt po práci stúpa), výrobu, zvyšuje konkurencieschop­nosť na zahraničných trhoch.

pre obyčajného človeka sa posilovanie meny javí ako „dobré“ (lacnejší zahraničný tovar, dovolenky, …), ale tovar tuzemskej výroby sa pre neho stáva drahší – tedy „žiť“ doma v konečnom dôsledku vyjde drahšie (ak budeme kupovať domáce tovary, služby, …). no a doma žijeme počas roka viac ako v zahraničí.

;-Q

Další odpovědi
zzzlatokopka

K tomu, aby se na tom pár jedinců „co mají to info předem“ mohlo napakovat.

Vymlouvají se na zahraniční obchod, blbost:-(((

Podle mého názoru taková intervence nás poškozuje, a to nejsem Zemanův příznivec, je to asi to jediné v čem s ním souhlasím.

klumprt

To je dobré k tomu, aby bylo vidět, že ČNB něco dělá. Samozřejmě je to fajn pro všechny vývozce, protože za svoje zboží dostanou více peněz v Kč. Ovšem pro toho, kdo kupuje zboží z dovozu je to zlé, všechno je dražší. Příklad z mé zkušenosti: přední pneu na motorku o několik stokorun. A taky dovolená v zahraničí podraží. Co tak semtam sleduju odborníky, tak se vyjadřují tak půl na půl, jestli to ČNB dělá dobře nebo špatně.

VeRe1983

Údajně je to přínosné pro exportéry. Ale v Ekonomice ČT24 jsem viděl nedávno reportáž z podniku vyrábějícího dlaždičky, že zrovna tyhle intervence jim moc nepřidávají. Takže vlastně nevím. Každopádně spotřebitel je na tom hodně bit, protože většina zboží je nakupována za EUR.

mosoj

Aby jsme se měli dobře. Kupodivu je dost občanů, kteří tomu věří.

suaeda

Nejsem ekonom, ale intervence podle mne uměle znehodnocují kurz koruny vůči jiným důležitým měnám. Na jednu stranu drobná výhoda pro vývozce, protože dostanou za svoje výrobky a služby více. Ale na druhou stranu velká nevýhoda pro většinu obyvatel (mimo těch, kteří pracují v zahraničí).
Vysvětlím. Za stejné množství korun si po tzv. intervenci nakoupíme méně zboží. Viz velké zdražování po první intervenci. Zajímavé, že byla provedena na podzim těsně před vánoci, kdy se nejvíce nakupuje. A všechny supermarkety během chvilky zdražovali. Tyto intervence slouží státu, aby získal peníze od obyvatel. Podobně to funguje i při velkých inflacích. Stát je zadlužen a tak potřebuje od obyvatel nějak dostat peníze. Buď inflací a nebo intervencí – umělým snižováním kurzu své měny. Deflaci, čili obrácený proces zhodnocení měny zadlužený stát nepotřebuje, protože by byl ještě více zadlužen.

Pepa25

ČNB deklarovala zájem držet kurz koruny nad 27 Kč, takže když se dnes koruna přiblížila 27,2, tak to jeden člen bankovní rady připomněl. Vysvětlení proč a jak to dělají je nejlepší si přečíst přímo u nic – viz odkaz níže.

Zdroj: http://www.cnb­.cz/cs/menova_po­litika/oslabe­ni_koruny/index­.html

Pepa25

zzzlatokopka: v čem „nás“ (koho?) intervence poškozuje?

Pepa25

VeRe1983: exportérům osdlabení koruny nepomůže, pokud jsou zajištěni proti změně kurzu. Při příští obnově zajištění ale vydělají.