Lukasy

K čemu jsou daně?

Jen k tomu aby měla vlada prachy a měli z čeho krast a vymyšlet blbosti? nebo to je něco jako nájem že bydlime ve statě?(jen každy plati jinak takže je to nefer)

Nejlepší odpověď
www

První část tvé otázky platí pro ČR na 100%.
Mělo by ko být tak, že daně jsou k pokrytí nezbytných nákladů na chod celého státu, ve prospěch jeho obyvatel.

Další odpovědi
anonym

Daně jsou k tomu, aby „dělný lid“ věděl „zač je toho loket“ a aby si moc nevyskakoval. Druhou stránkou věci je, že z vybraných daní by měl stát prostřednictvím státního rozpočtu hradit náklady, které z rozpočtu vyplývají. Není tam ale nic o úplatcích, porcování medvěda, neekonomických investicích, nákladech na neopodstatněné zneužívání výhod poslanci a senátory atd. Není tam nic o prohraných mezinárodních sporech. Z čehopak se asi tohle všechno platí? Že by vláda měla pod palcem nějaký „černý fond“?

anonym

Cituji z Wikipedie:

Účel daní

Důvodem existence daní je nutnost získat prostředky na financování veřejného sektoru – k financování funkcí státu a veřejné správy, jako jsou:
armáda a vojenská obrana obecně,
udržování veřejného pořádku, dodržování zákonů, včetně ochrany práv, majetku apod.,
tvorba a údržba infrastruktury,
náklady na provoz veřejné správy,
přerozdělování bohatství.

Státy používají daně zejména k částečnému či úplnému financování některých veřejných služeb, jako například:
starobní důchody a péče o staré osoby (tvoří obvykle největší náklad státu),
zdravotní péče (obvykle druhý největší náklad státu),
vzdělávání,
sociální péče,
podpora v nezaměstnanosti,
ochrana přírodního bohatství a životního prostředí,
veřejná doprava.

více na:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Daň#­.C3.9A.C4.8Del_dan­.C3.AD

led

Doplním Pino76 ešte o ďalšieho „požierača“ štátnych peňazí – kultúru.
Veď keby nebola dotovaná štátom, nemali by ste ani divadlo, kino, tv, rádio,… a splnil by sa sen veľkých diktátorov – kultúru zakázať.

Rocker

Z daní živíme spoustu vyžírků-tisíce zbytečných úředníků,zbytečnou armádu…