Bronzový

K čemu je ve foťáku ISO a jak se nastaví?

Kdykoliv zaostřím, tak se mi to objeví a je to buď nějakých 25 nebo 30 a ještě na pravo je myslím nějaké 1000 nebo 100 (teď si nemohu vzpomenout)

K čemu to je? Záleží na tom, když se fotí ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

ISO je citlivost snímače na světlo. Čím větší ISO, tím je čip citlivější řekněme pokud fotografuješ za šera, tmy, v tmavé místnosti...a stačí mu na to kratší čas závěrky. Ovšem má to nevýhodu - způsobuje to šum - prostě fotky ve tmě, když jsou zrnité = bylo nastavené velké ISO...Na některých kompaktech ISO manuálně nastavit nejde, na těch lepších ano... Obecně platí - čím menší ISO, tím lepší obrazová kvalita fotky co se šumu týká. Proto například já v tmavém prostředí se snažím fotit na otevřenou clonu a přiměřené ISO, aby mě to hodilo čas alespoň 1/60 bez stabilizátoru a 1/40 se stabilizátorem. Ale to mám zrcadlovku, v ní to nastavit lze... u levnějších kompaktů né - i když jsem se setkal s Nikonem v kategorii ultrazoomu za nějakých 7 tisíc a tam to taky nešlo.

Ty čísla 25 nebo 30 znamenají, že rychlost závěrky bude 1/25 nebo 1/30 sekundy, to je dlouhý čas na to, abys foták udržel v ruce a fotky nebyly rozmazané. Pokud tedy můžeš, zvyšuj ISO tak dlouho, abys měl čas alespoň 1/60...Ty čísla v hodnotách 80, 100, 200. 400, 800, 1600, 3200, ... znamenají ISO...

Pokud jsou ti ale pojmy jako "rychlost závěrky" nebo "clona" cizí, pak těžko budeš umět správně manuálně ISO nastavit a nech to raději na automatice...

Další odpovědi:

Stříbrný

ISO je citlivost, pochází to z doby focení na filmy, příkladně snímek na film s citlivostí ISO 100 (existovaly asi 4 normy citlivosti, ISO byla jedna z nich) s clonou 5,6 vyšel čas závěrky 1/100, na stejný snímek, avšak na filmu ISO 200 se mohla buď o jedno číslo přivřít clona (8) anebo zkrátit expozice (1/200). Příznivější parametry pro pořízení snímku byly vykoupeny zvyšováním "zrna" se stoupající citlivostí. V dnešní době platí pro elektronické focení v podstatě totéž, jen namísto zvyšování zrna se zvyšuje elektronický šum obrazu. Takže při expozici, je-li čas si s nastavením snímku pohrát, volíme lépe nižší ISO, pokud tomu nebrání potřebná clona a čas snímku.

Stříbrný

Něž si to nastuduješ, tak raději nic nenastavuj.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 870
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.