K čemu je trvalé bydliště,když dnes je v celku běžné,že se bydlí jinde(kolej,firemní byt/ubytovna,u pří­tele/přítelky­ně)?

Nejlepší odpověď
myšpulín

Trvalé bydliště – o co vlastně jde

Místo trvalého pobytu, častěji užíváno jako „bydliště“, je upraveno v zákonu o evidenci obyvatel. Je to adresa, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt či zaměstnání. Taková adresa trvalého pobytu může být pouze jedna a přestože z názvu zmíněného zákona lze vytušit, že význam tohoto institutu je hlavně „evidenční“, není to tak jednoduché.

Evidenční význam trvalého pobytu se užívá například při jednání s úřady, když se musí určit, který je místně příslušný, nebo při určování soudu, který má o věci občana rozhodovat. Jednoduše Česká republika je přece jen dost velká a jednotlivé složky státní, soudní a jiné moci si její území musí pro svou práci rozdělit. Místo trvalého bydliště je pak nejlepším vodítkem pro určení, který úřad má na starosti které občany. Přestože to zní jako paradox, dokonce i každý bezdomovec nějaké místo trvalého pobytu evidováno má.

Zdroj: http://www.fi­nancninoviny.cz/os-finance/zpravy/trva­le-bydliste-neznamena-trvale-bydleni/653447&id­_seznam=

Další odpovědi
salsa verde

to by mně taky zajímalo, už dest let nebydlím v místě trvalého pobytu který mám uveden v občance a jen mi to komplikuje život. V poslední době třeba tím že nedostanu pro dítě školku protože se upřednostňují děti s tr. bydl. v místě kde se o školku žádá.

arygnoc

a co by asi dělali ouředníci?

jasně, že k ničemu, jenom byrokracie.

já mám trvalé bydliště ve španělsku (u mámy), slovenské občanství, firmu v čr a bydlím kde chci (nepřihlašuji se, mám jenom nájemní mlouvu).

Mucillinka

No vlastně absolutně k ničemu :D :D To jen, aby nás úřady a pod. měli tak nějak zapsaný na další počítání lidu :D :D Když něco uděláš nebo tak, a když bydlíš třeba u kamarádky a budou tě hledat např. policajti na tvém trvalém bydlišti, no tak jim to je k ničemu.. :D :D