dmatejek777

K čemu je škola, když se vše dá najít na internetu? Je škola především proto, aby se měly děti do 18 let kam ,,zašít"?

Mám na mysli především SŠ. Stejně se tam nic odborného nenaučí, strašné chování žáků. hlavní je mít ten ,,papír" pro práci. Zásadní otázka je, zda je 13 let civění v zš a sš FAKTICKY potřebné.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Nevidím to tak

Neuvědomujete si, že ve škole jste v přímém styku s učiteli, se spolužáky.
Navíc mluvený projev umožňuje kontakt, bezprostřední styk s posluchači, spojitost se situací, mohu použít gesta, naučit se poslouchat, vnímat, přemýšlet atd.

Při informacích získaných na netu nemusíte tolik přemýšlet, přicházíte zpravidla k hotovému, nenajdete chyby, které se často objevují, snižuje se pozornost, omezují sevyjadřovací schopnosti, kontakt atd. Navíc spoléháte na vědomosti druhých – někdo je vložil, vy je vyhledáte, takže nemusíte přemýšlet.

Není chování na netu také agresívní, urážlivé, vede často k manipulaci? Jenže je anonymní … na to mnozí spoléhají …

K tomu není víc co dodat …

Další odpovědi
Nuk nuk

Nevidím to tak

Doplňuji:
Nemyslím si, že by škola byla jen k zašívání dětí. Zvlášť v případě SŠ by takové tvrzení bylo dost absurdní. Škola předává žákům určité informace, které jsou ucelené a měla by vést žáka k tomu, aby byl schopný si je zapamatovat, jejich znalost procvičit, a – v ideálním případě – doplnit dalšími a prohloubit je. Účelem školy tedy není něco vám nalít do hlavy, ale naučit se smyslu pro povinnost, naučit se to základní a naučit se učit se. K tomu poslednímu může sloužit třeba i ten internet.
Na internetu toho lze najít opravdu hodně, ale zdaleka ne všechno a ne vždy jsou informace z něj pravdivé a srozumitelné třeba pro dítě nebo studenta SŠ. Navíc internet tě nenaučí číst a psát, neřekne ti, co je důležité, co je základ, a co už jen taková ta „omáčka“, případně hlubší informace pro odborníky.
Papíry, které ze školy dostaneš, nejsou pro práci, ale jsou dokladem, jak jsi to ve škole zvládal a jestli máš na tu a tu práci.

Pak samozřejmě záleží, na jak dobré či špatné škole jsi a na přístupu učitelů. Pokud výuka zrovna není nic moc, je to ke škodě věci, ale na smyslu školy to nic nemění.

Sůwa

Nevidím to tak

Pokud to míníš jako vtip, stejně není moc dobrý. I ten internet musel někdo vymyslet a stále se na něm pracuje. Jestli ve škole jen „civíš“, tak je mi Tě upřímně líto … 🙂

mosoj

Nevidím to tak

K čemu ti bude internet když mu nebudeš rozumět. Což se právě děje.

anonym

Nevidím to tak

Je pravdou, že žák civějící 13 let tupě na tabuli může skončit střední školu jako „analfabet“. Při některých mluvnických projevech žactva to přímo bije do očí. vše se na internetu najít nedá. Ne všichni uživatelé na Odpovědi.cz jsou ochotni za líné spratky vypracovávat domácí úkoly. To dělají jenom ti, co tu bohapustě lžou, že jim nejde o body, ale ve skutečnosti se na ně doslova třesou.
Informace na internet musel také někdo vložit a když tu jednou tato generace nebude, bude muset jejich práci opravovat, doplňovat a zlepšovat generace lenochů, kteři se ke školní výchově staví podobně jako ty. Pokud bereš školu jako zašívání se, tak to nás nečekají nijak radostné vyhlídky. A to je to, o čem tu stále dokola mluvím. Nenechat vás lenivět, nutit vás, abyste byli samostatní a pochopili, že nikdo za vás žádný úkol a v praktickém životě potom práci dělat stejně nebude.
Nebo máš snad pocit, že někdo bude mít příležitost si třeba pro zapojení elektrického obvodu v domě nejdřív vygooglit, jak se to dělá? Nebo že kadeřnice si nejdřív občíhne na internetu jak se správně stříhají vlasy?Tak to by je zaměstnavatel asi hnal hodně rychle a přímo na ÚP.
Učíš se sice dost věcí, které v životě nebudeš používat, ale budeš používat alespoň převážnou část učiva. Pokud budeš nad školní látkou přemýšlet, tak najdeš i hodně souvislostí s dalšími poznatky, které během života získáš. Jenom skutečný tupec si myslí, že školou vzdělávání končí. Ty „neužitečné“ věci se učíš hlavně proto, aby se naučila "pracovat co největší kapacita mozku a aby sis procvičoval paměť.
Legrační je, že se oháníš tím, že vše se dá najít na internetu. Tak proč je tu tolik zbytečných a stupidních otázek? Proč neumí ani zdejší uživatelé pracovat s vyhledávačem a našeptávačem? Proč se tu kladou otázky, na které se dá velice snadno najít odpověď?K čemu Vám tedy ta škola vlastně je, když jste nepochopili, že do ní chodíte kvůli vědění a vědomostem?!
Víš, tady je vidět to, v čem je chyba ve dnešním školství. Každý žáček má dojem, že je tak veledůležitý, že všemu rozumí a že má právo vše kritizovat, hlavně učitele a výuku. Takže docházím k závěru, že by bylo zapotřebí vzdělání si znovu plně hradit. Pokud se najdou lidé s dotazy jako ty, tak si nezaslouží, aby jim ze svých daní na flákání ve škole přispívali ti, kteří školu brali vážně. Možná by to chtělo na čas zase vrátit stav, kdy vzdělání nebylo pro každého, kdy se lidé styděli za to, že neumí číst a psát. Dnes je příliš samozřejmé, že možnost vzdělávat se je dána všem.

arygnoc

Ano, je to tak

rozhodne súhlasím.

aspoň pre tých, ktorí sa chodia do školy „zašiť“ (civieť), je toto štúdium zbytočné a povinne by som im urobil školu života – makať, makať, makať (koľko času a vôle by potom ostalo na „štúdium“ na internete?).

spoločnosť pripravili o nemalé prachy, takže by po dokončení zš (piatej triedy, z toho niektoré ročníky pre lepšie zapamätanie si niekoľkokrát) mali mať zo zákona povinnosť byť pre túto spoločnosť užitoční – krompáčovať, makať v lese, v bani, lomoch, ako smetiari a roboši na pásoch – ideálny tupý materiál na manipuláciu (čím netvrdím, že dnes sú robotníci tupý materiál na manipuláciu, ten by vznikol práve z necivečov v škole). [mimochodom, viete, že i tí obyčajní robotníci potrebujú nejakú minimálnu odbornú kvalifikáciu?]

takže, rozhodne súhlasím. keď človek dospeje k tomu záveru, že škola je pre neho vlastne stratou času, tak choď a makaj a zaplať spoločnosti tie peniaze, ktoré do teba investovala (zbytočne).

PS:
strávil som v škole skoro 20 rokov, a môžem vám povedať, že sa jednalo o najkrajšie obdobie môjho života.
resumé: ak váš názor vychádza zo skúsenosti, je mi vás ľúto.

Andre5000

Nevidím to tak

Doplňuji:
O smyslu této otázky nemá smysl podrobněji diskutovat, ale jednu připomínku si neodpustím – když nebudeš umět číst a psát, k čemu ti pak bude internet? Ale faktem zůstává, že současný systém vzdělávání by se měl od základu změnit.

dudu

Nevidím to tak

ladaadal

Nevidím to tak

Když se dá všechno najít na netu, tak mi prosím zjisti, jak přesně zkonstruuji pec na výrobu konstrukční litiny, z jakých materiálů ji můžu lít a na kolik kg můžu zatížit šroub M39 na střih, když ho mám utažený na 5132 Nm.

Díky netu to je jedna z nejjednodušších věcí, které bys měl znát pro život.

Alfonz.SPO

Nevidím to tak

Ja naprosto s tebou nesouhlasim…Jsi malo radikalni. Kdyz muzou v Asii a Africe 8lete nabo 10lete deti pracovat a 12lete mit deti proc bysme je nemohli napodobit. Jeste bych zrusil socialni a zdravotni pojisteni a policii.

deranged

Nevidím to tak

Poklička

Nevidím to tak

brillant

Nevidím to tak

anony.M

Nevidím to tak

briliant

Nevidím to tak

led

Nevidím to tak

Ano, do 7 rokov by sa deti mali učiť žiť a tie staršie pracovať. Veď takých treba, čo nerozmýšľajú, pretože to nevedia, mechanicky kopať kanále, raziť doly, nakladať zeminu, zapriahnutí do vozíkov ju odvážať na povrch, kde podobní „vzdelanci“ ju potom rozsýpajú po povrchu podľa pokynov tých, čo na to majú – majú vzdelanie, majú potrebné znalosti, majú moc,…
Nepoznáte to? Nebolo to až tak dávno.
Papier z vás skutočného odborníka nespraví, môžte ich mať koľko chcete, ale prácu žiadnu, ak svoje znalosti nedokážete uviesť do praxe.

Máte pravdu. Na škole z vás odborníka nespravia. Na základnej škole i na strednej vás naučia len základy pre život…,
základy, ako sa učiť, ako získavať znalosti, tieto teoretické znalosti potom treba uviesť do praktického života. Skutočné odborné znalosti získate spojením učenia s praxou, teória+prax=odborná znalosť.
pokiaľ v škole celú dobu len „civíte“ a nenapredujete, tak potom naozaj ste schopní len… viď prvý odsek.
Ak by ste nemali znalosti s prácou na počítači, na internete, ako by ste si tie znalosti hľadali? Museli by ste sa učiť! Hrôza!
Neviem, ako vy, je i teraz v dôchodkovom veku sa stále učím, vlastne s učením sa som od svojich prvých detských krôčkov ešte neskončila. Vždy je niečo nové.

Reezo

Nevidím to tak

Doplňuji:
Já osobně nemám rád dnešní systém vzdělávání. Osobně si myslím, že by se mohli lidi učit daleko užitečnější informace, než se učí teď. Když si to tak vezmu, tak 90% z toho co se člověk učí zapomene nebo nevyužije v životě.

marek953

Nevidím to tak

DreamCatcher

Ano, je to tak

DIH

Nevidím to tak

Reezo

Já myslím, že i ti co již nestudují, tak nemusí souhlasit s dnešníma vyučovacíma technikama. Podle mého názoru se člověk ale učí příliš hloupostí, které mu zahltí mozek nepotřebnýma informacema k životu.

Navíc všude je pouze teorie ne praxe, no a podle mě se teorií naučí malokdo. Navíc strašně záleží na tom učiteli, jestli má zkušenosti s těma věcma nebo je to pitomec, který jede podle knihy a je tudíž úplně kničemu… Chtělo by to nějakou velkou novelu zákona ohledně vzdělávání.

led

Na to aby človek rozoznal „hloupost“ sa musí naučiť rozoznať tú hlúposť od múdrosti.

anonym

Nevidím to tak. Na netu je hafo informací. Škola třeba naučí jak pracovat s informacemi. Andres vystihl základ, číst a psát a Annas vystihla širokou škálu, proč školy jsou nutné.

anonym

Otázka je sice svým způsobem alarmující, ale musí se přiznat, že málokterá způsobila takový zájem ostatních uživatelů. Možná dobře, že ses zeptal. Zřejmě takových pochybovačů v řadách školáků je více. Potom je třeba seznámit se s názory těch, kteří už si mohli v praxi ověšit k čemu vlastně škola je.