Zlatý

K čemu došlo 30. září 1938 a souvisí s naší republikou?

Událost, která na x let ovlivnila i světové dění.
Doplňuji:
29. září 1938 se z podnětu britské a francouzské diplomacie a za přispění italského Duceho Benita Mussoliniho konala v Mnichově konference evropských velmocí k jednání o německých požadavcích. Německo zastupoval Vůdce Adolf Hitler, Velkou Británii Neville Chamberlaine, Francii Édouard Daladier a Itálii Benito Mussolini.

Po půlnoci 30. září 1938 všichni přítomní podepsali dohodu, která plně přijala německé představy. Československo k jednání přizváno nebylo.

30. září 1938 československá vláda na Pražském hradě mnichovský diktát přijala. Znamenalo to konec první republiky.

Učebnice DEJ a Kalendárium Českého rozhlasu

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Byla uzavřena Mnichovská dohoda,,došlo k podpisu...

Další odpovědi:

Zlatý

Protože si ze školy pamatuji v souvislosti s Mnichovskou konferencí datum 29.září 1938, tak jsem zagůgloval a nalezl kromě jiného dokument (viz zdroj), ze kterého vyplývá, že "dohoda" byla podepsána skutečně už 29.9.1938.

Československé delegaci byl pak výsledek konference, tedy zmiňovaná dohoda předložena 30.9. 1938 v 1:30, přičemž žádné její prohlášení se neočekávalo.

Doplňuji:
V níže uvedeném odkazu je obrázek, ze kterého je zřejmé z jakého data je zmiňovaná smlouva. Je pak nepodstatné, zda byla podepsaná před půlnocí nebo až po půlnoci. Konference byla 29.9. a smlouva je datovaná rovněž 29.9., tak to jsou podle mého názoru argumenty pro tento datum :-)

http://sites.google.com/…

Zdroj: http://sites.google.com/site/p avelmerka/prameny-k-ceskym-dej inam-1914---1945

Mnichov. Jak se na nás "spojenci" vy..kvajzli.
Britský premiér hulákal na letišti- po příletu -"Přivezl jsem vám mír".
Někde jsem viděl bilanci- Anglie nám vyúčtovala výzbroj a výstroj po přeživších,ale i po padlých vojácích,třeba po pilotech.
Byly tam položky - tkaničky do bot, apod.
Iluze....kdepak jsou? Nic,ale vůbec nic není zadarmo.
Nejlepší kšeft - válka.

Diskuze k otázce

Zlatý

1popelka1

Tak my jsme se učili, že se ti 4 pánové sešli 29. v Mnichově, podepsali smlouvu a čs diplomaté Masařík a Mastný si výrok vyslechli o půl druhé ráno 30.9.

Od 30.9.1938 - 15.3.1939 pak bylo období 2. republiky (Mnichov - Protektorát)

Zlatý

annas

Popelko, jsem ráda, že jste uvedla stejné datum. Dívala jsem se do přehledu DEJ, poslouchala Kalendárium a když projíždím výročí dne, tak ve 2 zdrojích byl uveden dnešní den.

Po Standově upozornění jsem prohlížela další zdroje. Je pravda, že se různí. Proto jsem vložila vysvětlení.

To je jako s tím sv. Václavem nebo přechodem přes Rudé moře. Informace se stále upřesňují a občas i mění.

Zlatý

annas

Stando, máte pravdu, ve zdroji, který jste uvedl, je 29. 9. V jiných zdrojích je po půlnoci, tedy 30. 9. Ale vláda přijala rozhodnutí 30. 9. 1938.

http://www.ceskatelevize.cz/…

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1790
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1074
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.