annas

K čemu došlo 30. září 1938 a souvisí s naší republikou?

Událost, která na x let ovlivnila i světové dění.
Doplňuji:
29. září 1938 se z podnětu britské a francouzské diplomacie a za přispění italského Duceho Benita Mussoliniho konala v Mnichově konference evropských velmocí k jednání o německých požadavcích. Německo zastupoval Vůdce Adolf Hitler, Velkou Británii Neville Chamberlaine, Francii Édouard Daladier a Itálii Benito Mussolini.

Po půlnoci 30. září 1938 všichni přítomní podepsali dohodu, která plně přijala německé představy. Československo k jednání přizváno nebylo.

30. září 1938 československá vláda na Pražském hradě mnichovský diktát přijala. Znamenalo to konec první republiky.

Učebnice DEJ a Kalendárium Českého rozhlasu

Nejlepší odpověď
kropitko

Byla uzavřena Mnichovská dohoda,,došlo k podpisu…

Další odpovědi
standa

Protože si ze školy pamatuji v souvislosti s Mnichovskou konferencí datum 29.září 1938, tak jsem zagůgloval a nalezl kromě jiného dokument (viz zdroj), ze kterého vyplývá, že „dohoda“ byla podepsána skutečně už 29.9.1938.

Československé delegaci byl pak výsledek konference, tedy zmiňovaná dohoda předložena 30.9. 1938 v 1:30, přičemž žádné její prohlášení se neočekávalo.

Doplňuji:
V níže uvedeném odkazu je obrázek, ze kterého je zřejmé z jakého data je zmiňovaná smlouva. Je pak nepodstatné, zda byla podepsaná před půlnocí nebo až po půlnoci. Konference byla 29.9. a smlouva je datovaná rovněž 29.9., tak to jsou podle mého názoru argumenty pro tento datum 🙂

http://sites.go­ogle.com/site/pa­velmerka/_/rsrc/12­34662641438/pra­meny-k-ceskym-dejinam-1914---1945/munchen.jpg

Zdroj: http://sites.go­ogle.com/site/pa­velmerka/prame­ny-k-ceskym-dejinam-1914---1945

anonym

Mnichov. Jak se na nás „spojenci“ vy..kvajzli.
Britský premiér hulákal na letišti- po příletu -„Přivezl jsem vám mír“.
Někde jsem viděl bilanci- Anglie nám vyúčtovala výzbroj a výstroj po přeživších,ale i po padlých vojácích,třeba po pilotech.
Byly tam položky – tkaničky do bot, apod.
Iluze…kdepak jsou? Nic,ale vůbec nic není zadarmo.
Nejlepší kšeft – válka.

1popelka1

Tak my jsme se učili, že se ti 4 pánové sešli 29. v Mnichově, podepsali smlouvu a čs diplomaté Masařík a Mastný si výrok vyslechli o půl druhé ráno 30.9.

Od 30.9.1938 – 15.3.1939 pak bylo období 2. republiky (Mnichov – Protektorát)

annas

Popelko, jsem ráda, že jste uvedla stejné datum. Dívala jsem se do přehledu DEJ, poslouchala Kalendárium a když projíždím výročí dne, tak ve 2 zdrojích byl uveden dnešní den.

Po Standově upozornění jsem prohlížela další zdroje. Je pravda, že se různí. Proto jsem vložila vysvětlení.

To je jako s tím sv. Václavem nebo přechodem přes Rudé moře. Informace se stále upřesňují a občas i mění.

annas

Stando, máte pravdu, ve zdroji, který jste uvedl, je 29. 9. V jiných zdrojích je po půlnoci, tedy 30. 9. Ale vláda přijala rozhodnutí 30. 9. 1938.

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?de­id=3153&searchTy­pe=monthYear&mon­thYear=09&year­Search=1938