annas

K čemu a kdo používal v minulosti bylinu nazývanou: panenská okurka-vlčí jablko-ježkova palice-čertova hřivna?

Pod kterým jménem je známější? Proč se považuje za posvátnou bylinu? Používá se i dnes?

Nejlepší odpověď
vagra

Řekl bych,že je známější pod názvem Panenská okurka.
Durman má prokazatelné léčivé účinky, ale kvůli jedovatosti patří do rukou odborníka. V tradiční medicíně se používá při horečkách, nádorech, kožních a nervových onemocněních, pomáhá při průjmu…
Rostlina impozantní, ale posvátná. Manipulovat s ní mohla pouze vybraná osoba za předem stanovených podmínek. Nejlépe v půlnoční hodině za úplňku…
Účinky durmanu obecného znali lidé velice dávno.
V Evropě patřil mezi nezbytné vybavení čarodějnic, které ho používaly v tajné receptuře k výrobě mastí pro čarodějnické sabaty.
Indiánské kmeny v Americe potřebovaly durman k iniciačním obřadům, Aztékové ho řadili k posvátným halucinogenům…
Během posledních let se staly velice módními příbuzné durmanu, rostliny rodu Brugmansia, např. B. suaveolens…

Zdroj: Zkráceno z-http://www.pro­damy.cz/andel­ske-trumpety-nebo-panenska-okurka.html

Další odpovědi
hanulka11

je to durman obecný
Doplňuji:
Dnes jsem z něj zrovna sbírala semínka , krásně mi kvetl celé léto a dělal parádu na záhoně.

Zdroj: http://www.vi­tejdoma.cz/zah­radnik/rostli­ny.5/durman-obecny-jedovate-rostliny.5545.html