eLx

Jste raději ve vedení nebo pod vedením?

Je vám bližší poslušnost nebo rozkazování?

Nejlepší odpověď
anonym

Jsem si sam sobe " vedenim ". Uz 20 let.
Ale : Neznamena ( alespon pro me ne ) , ze vzdy , kdo je ve vedeni musi rozkazovat a naopak.
Mam kamarada , ten tesne po revoluci postavil tovarnu ( vyrabi nastroje a formy dodnes ) a ten propustil 1 zamestnance, protoze mu ukradl 2 sroubovaky. Ja se za nej tenkrat primlouvala , mel 3 deti … manzelka brecela … ale kamarad rekl : Ne !! Do 10 let by si takhle odnesl cely stroj. A ja mu pak , asi po roce dala za pravdu.
Ja neumim rozkazovat , ale neumim drzet ani " hubu a krok ". Ozvu se ( kdekoliv jinde – v soukromi .. tady .. 🙂 ) , ale musi to byt ve slusnosti , bez urazek , zasti ..
Mam ale zname , maji opravdu ve vedeni magora. Ten jen chce vsem dokazovat .. kdo je tam panem. Frnak nahoru .. opovrhuje temi , co mu vlastne penize vydelavaji a ja si rikam , ze ten na to stejne jednou doplati. -iv-

Další odpovědi
fcoop

Když by nebyla jiná možnost – radši to první.
Ale „vodvázanej“ bych nebyl – znám to, a vím,jak to mění vztahy mezi lidmi.
Někdy až groteskně.
Ideální – samostatná bojová jednotka.
Jenže – nežijeme na pustém ostrově.

venkovan

Když je člověk ve vedení, musí dávat pozor aby se nedotknul okolí aby nedostal ránu.
Když je pod vedení, tak zas musí dávat pozor co na něj ze shora může spadnout aby nedostal ránu.
Ale k podotázce:
Není mi bližší ani poslušnost ani rozkazování. Ale vzájemný respekt. Ve společnosti se jeden bez druhého neobejdem.někde jsem četl, že abych se mohl ve městě důstojně chovat, je pro mne velmi důležitá obsluha veřejných záchodů. A taky vedení společnosti které je provozuje, aby ta zařízení byla čistá. Ale pro tuto společnost jsou důležité jiné společnosti, které dají svým lidem výplatu, aby si potom, když je potřeba koupili službu veřejných záchodků.

Drap

Postupem času jsem se musel naučit obstát na obou pólech, takže mi ani jedno ani druhé problém nedělá.

anonym

Pokud není člověk zrovna generálním ředitelem, tak je přece vždy v obojím. Už od vojny je nutné obstát jak u své čety, tak u velitelů. A totéž je na různých stupních firemních hierarchií, od parťáka, přes vedoucího směny, mistra, stavbyvedoucího až po ředitele odboru, či dokonce divize. Podle kvalifikace a kariérního postupu.
Jednodušší je sice za nic nezodpovídat, mít prázdnou hlavu, žádné starosti a nechat se vést. Ale protože od listopadu mají šanci všichni schopní a vzdělaní, bez ohledu na politické a jiné smýšlení, máme každý to, nač si troufnem a částečně, i co si zasloužíme.
Takže mezi poslušností a rozkazováním (které je leda ve vojensko-policejních strukturách), je ještě normální, objektivní, kvalifikované, spravedlivé a osvícené vedení, kde je prestiž založená na znalostech a přirozené autoritě.
Pak jsem převážnou část své profesní dráhy byl v té druhé skupině, ale vždy se snažil vyhýbat bossingu i ostatním arogantním metodám „moci“.