Jsou volby volitelů pro volbu a odvolávání členů dozorčí rady volených zaměstnanci společnosti povinné či dobrovolné?

Musí se výše uvedených voleb (v rámci společnosti, podniku) účastnit každý zaměstnanec povinně? Nebo jen ten, kdo chce? Aneb když se voleb odmítnu zúčastnit, může to mít pro mě nějaký postih právně odůvodnitelný?

Odpovědi
standa

Jakékoli VOLBY v demokratickém systému jsou PRÁVEM, nikoli povinností.

A samozřejmě i volba členů dozorčí rady či jejich volitelů je právem zaměstnanců předmětné obchodní společnosti s tím, že se tohoto ´práva´ může kdokoli svobodně vzdát.

§ 200/5 obchodního zákoníku

„PRÁVO volit členy dozorčí rady mají pouze zaměstnanci…“

Zdroj: http://obchodni-zakonik.eu/as-dozorci-rada/