BigBrain

Jsou v Řecku vádí?

Nejlepší odpověď
www

Zkus Řecko, občasná koryta řek. Možná to tam totiž nazývají jinak. Podle mého názoru tam mohou být.
Doplňuji:
Určitě nebudou v Africkém či Asijském rozsahu, tedy obdobně jako třeba stepi u nás.
P.S: je pouze potřeba volit správná klíčová slova (občasné, dočasné, vysychající, ap.), podmínky tam minimálně v lokálních měřítcích jsou.

Další odpovědi
annas

Podle zdroje http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1d%­C3%AD se

označení vádí užívá zvláště v Severní Africe a v Jihozápadní Asii.
Doplňuji:
Když si pozorně přečtět text v odkazu, tak se dovíte, že Řecko nen ve výčtu uvedeno.

Údolí (geomorfologie)
Dra – řeka v Maroku
Mulúja – řeka v Maroku
Vádí Hammámat – Egypt
Vádí Natrun – Egypt
Vádí al-Araba – Izrael/Jordánsko

beer

„Vádí (z arabštiny, wadi) je údolí vzniklé erozí občasného vodního toku v aridních (suchých) oblastech pouští a polopouští. Vádí zůstávají po většinu doby suchá, voda jimi protéká nárazově jen po deštích či ve vlhčím období roku a často vytváří strmé stěny ohraničující údolí a dno pokryje horninovou sutí.“(Wiki)
Členění povrchu, pouště i polopouště, hory, suchá období i období s velkými srážkami či táním sněhu v Řecku jsou stejně tak jako v Africe i Asii. Není tedy důvod, proč by tam neměla být údolí vzniklá erozí občasných vodních toků, jinak „vádí“. Pochopitelně, název bude jiný, řecký. Třeba v USA a Austrálii jsou to zase creeky, nikoliv vádí.
Kdo chce porozumět, porozumí lehce. Jedná se zkrátka o typ řečiště, který má pochopitelně leckde jiný název ))
Studium
Doplňuji:
„Řecký horský systém patří co se vody týče k nejchudším horským systémům v Evropě. To určuje především klima. Období dešťů je zde v zimě. Další slovo mají také geologická podloží. Řeky mají své největší průtoky v zimě, v létě jsou většinou vyschlé.“(Wiki)
Nebo zkus dát do Google Řecko vyshchlá řečiště.. jejich název jsem sice nenašel, ale je jich tam přímo spousta. Ono se nedá na Google spoléhat na 100% a musí se víc hledat, ne každý termín Google totiž obsahuje a mnohé uživatele to zavádí k nesprávným odkazům a tím i špatným odpovědím.
Takže chceš-li Řecko navštívit, „řecká vádí“ včetně charakteristické flory i fauny tam rozhodně najdeš ))

quentos

V současné době v Řecku spíše vyvádí.

annas

Wadi ( arabsky الوادي, DMG Al-Wadi neurčitý, واد Wadin /, francouzština Oued, španělsky Barranco) označuje suchou řeku spustit v suchém údolí v pouštních oblastech severní Afriky , Blízkého východu a v části Španělska . Vádí vést pouze dočasně po těžké dešťové vody. V vádí s velkým spádové oblasti může být také hodně kilometrů bouřka vedou k překvapivému a náhlé vody vzestupu. Pobyt v vádí s většinou strmé břehy proto může být život ohrožující.

V Maltě je příbuzný termín je používán Wied. Místní Wied („vádí“) plní v zimě a vodě jsou obvykle zarostlé, suché léto ale dělal. V Jižní západní Africe takové řeky jsou suché Rivier nazývá v Austrálii potoce Barranco, Arroyo v Latinské Americe a ve španělštině.

Známé wadis

Al-Wadi al-Ahmar ( Libye )
Wadi al-Hitan ( Egypt )
Wadi Darbat (region of Dhofar v Ománu )
Wadi Dinar (Libye)
Djedi Wadi ( Alžírsko )
Wadi Draa ( Maroko )
Wadi Fira ( Chad )
Wadi Halfa ( Súdán )
Wadi Hadramaut ( Jemen )
Wadi Hammamat (Egypt)
Wadi Musa ( Jordánsko )
Wadi Mujib (Jordan)
Wadi Nisnas ( Izrael )
Wadi Rayan (Egypt)
Wadi Rum (Jordánsko)
Wadi Sura (v Gilf el-Kebir )
Tafna Wadi (Alžírsko)
Wadi Tharthara ( Irák )
Wadi Tumilat (Egypt)
Wadi el-Hol (Egypt)
Wadi Najran ( Saudská Arábie )

Neupravený překlad z němčiny

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­de&u=http://de­.wikipedia.or­g/wiki/Wadi&prev=/se­arch%3Fq%3Dwas­%2Bist%2Bdas%2BWa­di%26hl%3Dcs%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DmRz%­26tbo%3Dd%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs&sa=X&e­i=3RAeUc7HCOr­f4QSmjIFw&ved=0CDsQ7­gEwAQ

www

Jen pro paní Annas:
Otázka zní, zda tam JSOU, nikoliv KDE se uvádí totožné označení „vádí“. Příště vám doporučuji nejdříve zjistit podstatu otázky a teprve poté se zamyšlením odpovídat. Jste češtinářka, vádí sice u nás není, ale v jiném jazyce a stejné fyzické podobě s jiným názvem ovšem být může a jako češtinářka byste to vědět mohla 😉 .
Navíc díky nesprávné odpovědi a ještě nesprávnějším palcům matete tazatele.

bolak

hele, proč pořád dokola píšete annas že je češtinářka, já myslím že ona to ví, nebo snad ne? :) nebo myslíte že na to takhle zničehonic najednou zapomněla? nebo jakej to má smysl, tadyta narážka?

www

Jen malé doplnění, oprava: „.. v Řecku není..“

beer

🙂 Classic…