manon

Jsou u vás ještě k vidění vlaštovky? Hnízdí někde v okolí?

Doplňuji:
Protože se mi zdá, že někam mizí…

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

u nás jsou na vlakovém nádraží a je jich tam docela dost…
dokonce si samy umí otevřít dveře na čidlo aby se dostaly dovnitř tak, že kolem něj udělají nálet a jsou tam…

Další odpovědi
anonym

U nás vlaštovky hnízdí pravidelně každým rokem, ale letos si sice také začaly stavět hnízdo – jenomže najednou jakoby zmizely. Tak snad je ještě uvidím.
Doplňuji:
A ve městě mají pod střechou jednoho domu hned několik hnízd jiřičky. Dům stojí v úrovni zároveň s chodníkem a mě těší, že se hnízda nikdo nesnaží odstranit – tedy alespoň v době hnízdění. Spíše se zdá, že jsou tam jiřičky vítané. Je hezké jít po chodníku a při zaslyšení ptačího cvrnlikání se podívat nahoru a vidět dospělé jak se starají o své mladé.

Drap

si před deseti dny jsem ještě viděl u známých, asi 5 km daleko. Mladé ale už byly, jen vylétnout

terry

U nás jsou taky. Každým rokem.

briketka10

u mě pod střechou u stodoly mám jedno hnízdo jiřiček, ale lítá jich tu daleko víc, vlaštovky jsem neviděla dlouho ty mají delší křídla a jsou o hodně větší..
Doplňuji:
http://www.wis­tarie.net/ima­ges/stories/mar­cela/m_blog/vr­j.jpg

Damiana

Jsou. I když od dob mého dětství jich, bohužel řádně ubylo. ☹
Zrovna minulý týden jsme byli na večeři a na terase restaurace, pod střechou tam měly hnízdo. Bylo před bouřkou, takový ten hustý vzduch, tak létaly za mouchami docela usilovně…:-)

Questman

Mám to blízko do Nového Města nad Metují, které je známé pro podchody, ve kterých je spousta vlaštovčích hnízd.
Jezdím tam docela často a musím říct, že jich opravdu nějak ubylo. Není to zase tak hrozné ale je to znát. Nejsem ornitolog ale myslím, že to má co dělat s tím šíleným počasím, které poslední dobou předvádí opravdové zvrácenosti. Musíme si jich užít, dokud to jde. Rád si se zmrzlinou v létě sednu a pozoruji je, asi tomu bude za pár let konec. Je to smutné.

manon

Briketko, s tou velikostí to asi nebude tak velký rozdíl. Spíš ocas je už v letu dobře rozpoznatelným rozdílem.

briketka10

je jen malý rozdíl mají delší tělíčko delší křídla a pod zobáčkem má červené opeření, to jsem jednou zachránila dvě holátka rorýse a paní ve st.mladých přírodovědců tam měla několik vlaštoviček s polámanými křídly..
ty rorýse jsem naučila lítat a krmila je kousky vepřového masa, před asi měsícem jsem taky zachránila jedno mláďátko co se sotva naučilo lítat a samo si do svého hnízda vlétlo, když jsem mu vyzdvihla ruku do vzduchu a né že tu každý říká nesahejte na ptáčátko, když ho najdete na zemi, každý den jsem na něj koukala na ty jeho malinký očička :D
a rodiče ho z hnízda nevyhnali..

manon

Já vím, mám je „ve voku“ – vlaštovky i jiřičky :).
Je to s tím odchovem nalezenců složité…každopádně ta péče musí být neustálá…když už…
Právě, že nově lítající mláďata se „flákají“ po zemi a to lítání jim ještě moc nejde. Potřebují čas. A jasně, že nějaké uloví predátoři. Kocouři třeba… Je to asi přirozené. Nevím… Nechala bych to zatím na přírodě…

briketka10

no jo právě to mrně jiřičku chyt můj kocour a už už ho málem sežral, mám to hnízdečko u verandy a to mláďátko jak se učilo, tak nejdřív slítlo jakoby dolů a pak nahoru a ten můj kočičák na ně číhal opodál..
můj minulý kocour ten kolikrát přinesl ptáčka a dostal na kožich to jsem neměla ráda ani ještěrku, i tý myšky mi je líto fakt, ale je to příroda..
teď jsme malovaly byt se ségrou a je tak prdlej, že přiběh s rejskem v hubě jednou dírou ve dveřích to ho pustil, pak ho zas chytil a druhejma balkonovejma zmizel v zahrádce :D