lescol

Jsou trestně odpovědní uživatelé zakázaných drog?

Vysvětlím podstatu otázky: V trestním zákoně je ust. § 214 – Podílnictví … Pokud vím, v české republice tzv. není zakázáno fetovat, ale jinak je trestné obchodovat, vyvážet, dovážet, vyrábět drogy. z toho tedy vyplývá, že pokud má na území české republiky u sebe kdokoliv jakékoliv množství zakázané drogy musel nutně tuto drogu získát trestným činem … podle mého názoru nelze na území české republiky získat zakázanou drogu beztrestně. Tedy každý uživatel musí drogu nějak získat – tedy vyrobit, dovést a nebo dostat nebo koupit anebo ukrást … pokud osoba trestně odpovědná drogu koupí nebo dostane je dle mého názoru tato osoba pachatelem trestného činu Podílnictví, jelikož zcela jistě na sebe převedla věc pocházející z trestného činu (jelikož každá zakázaná droga na území pochází z trestného činu). Jinými slovy pokud se na území české republiky vyskytne zakázaná droga, je zcela jisté, že pochází z trestné činnosti a v tom případě i uživatel, který si tuto drogu opatří se dopouští trestného činu podílnictví. Souhlasíte?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
klumprt

ne

Proč tedy nejsou trestáni všichni narkomani u nichž se najde byť nepatrné množství drogy?
V trestním zákoníku najdeme trestný čin Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu podle § 284. Tento trestný čin (ust. § 284) je speciální k trestnému činu podílnictví podle § 214 tr. zákoníku, tzn. že v případě držení drog má toto ustanovení přednost. To se týká držení známého většího než malého množství.

V případě držení malého množství najdeme v zákoně č. 200/1990 Sb., o přestupcích ustanovení § 30 odst. 1 písm. d) podle kterého se ten, kdo neoprávněně přechovává v malém množství pro svoji potřebu omamnou nebo psychotropní látku dopouští přestupku.
Podle zásady subsidiarity trestní represe vyjádřené v § 14 odst. 2 trestního zákoníku trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých, ve kterých nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu.
Protože z držení malého množství lze vyvodit odpovědnost pachatele podle zákona o přestupcích, nelze již uplatnit odpovědnost podle trestního zákoníku.
Takže proto nestíháme narkomany za podílnictví.

arygnoc

ano

Doplňuji:
ale iba v podstate:
ešte chýbajú odvody zo zisku, platenie DPH, daňový podvod (únik), všeobecné ohrozenie, terorizmus a ktovie čo ešte

metro

ano

iwrana

ano

mezera

ano

Nesouhlasím s klumprtem. Vysvětlím:

přechovávačství, -í s. činnost přechovávače; přechovávání: p. lupu; zločin p.

přechovávati ned. k přechovati 1. (koho, co) tajně n. protizákonně ukrývat: p. policejně hledané osoby; neoprávněné přechovávání zbraní; p. kradené předměty; práv. přechovávání držení n. ukrývání věcí zakázaných (např. omamných jedů, padělatelského náčiní aj.) 2. poněk. zast. (co, koho) uchovávat, udržovat: přes zimu p. zeleninu ve sklepě; p. skot

Tedy ten kdo tzv. přechovává se může dopouštět trestného činu, tím že přechovává – tedy může přechovávat i pro někoho jiného – tedy věc, kterou přechovává získal pouze do úschovy od další osoby …

Pokud někdo přechovává drogu, kterou nepřechovává pro další osobu, ale přechovává jí sám pro sebe, tak jí může pouze přechovávat neboli schovávat, ale nesmí ji jinak použit.

Pokud si však někdo „obstará“ věc pro vlastní potřebu tak ji nepřechovává, ale získal ji proto, aby jí použil, spotřeboval, prodal a pod. Tedy pokud si „obstará“ nebo „na sebe převede“ věc pocházející z trestné činnosti – což „zakázané drogy“ na území České republiky jsou vždy, dopouští se tr. činu podílnictví.

Pokud by někdo kupoval nebo jinak získaval drogu „za účelem přechovávání“ musel by si tuto věc ponechat již navždy a nepoužit ji. Pokud by přechovával opakovaně a shromaždil by zakázané množství dopustil by se trestného činu podl 284 tr. zákona.

Pokud by někdo „našel“ onu věc (drogu) a ponechal si ji – tedy přechovával by ji v „dovoleném“ množství šlo by o přestupek. Pokud by přechovával nedovolené množství šlo by o tr. čin 284 tr. zákna. Pokud by to nevydržel a spotřeboval ji, prodal, předal, zničil a pod. tak by tu věc nepřechovával, ale použil a použil by tedy věc pocházející z trestné činnosti a dopustil by se podílnictví, protože na sebe převedl onu věc né za účelem přechovávání, ale za jiným účelem, např. spotřebování, zničení, prodeje, poskytnutí další osobě a pod.

Pokud by někdo našel a přechovával onu drogu v množství, které by bylo ohodnoceno odborným posudkem jako mnžství jehož hodnota vyjádřena v penězích je 5 000,–Kč a více dopustil by se nálezce tr. činu zatajení věci 254 tr. zákna.