mezera

Jsou trestně odpovědní uživatelé léků?

Lidé, kteří užívají léky, které si opatří „nelegálním způsobem“, např. léky, které jsou tzv. „na předpis“, jsou trestně odpovědní?

Uvedu příklad: osoba z různých důvodů nechce aby okolí nebo např. zaměstnavatel věděl, že má zdravotní problémy, a že užívá uvedené léky si tyto léky opatří „tedy převede je na sebe“ neoficiálním (nelegálním) způsobem, např. koupí je od někoho, vymění za (protislužbu) s někým a pod. Tato soba ví, nebo by měla vědět, předpokládat, že léky pocházejí z trestné činnosti. Tedy MUDr.(ové) tyto léky obstarají (anebo jiné osoby, které mají přístup k těmto lékům) tím způsobem, že je vlastně ukradou. MUDr.(ové) předepíší recept na osobu, která ani neví, že je na ní lék vykázán a lék se fyzicky dostane k spotřebiteli, nebo „prodejci“ získají léky jiným „nezákonným“ způsobem. Léky se tedy stanou věcí pocházející z trestné činnosti a tedy ten kdo je na sebe převede se dopouští trestného činu podílnictví.

Mohou být lidé, kterým je lék předpisován, i když ho nepotřebují. Tito lidé to vědí a jsou domluveni s MUDr., že se pak rozdělí o zisk. Lidé, pak léky prodají dále těm, kteří je skutečně potřebují a řeknou jim, že např. oni těch léků nepotřebují tolik a to co prodávají jim zbylo nebo si vymyslí jinou legendu. V tom případě skutečný spotřebitel je uveden v omyl a neví, že léky pocházejí z trestné činnosti, protože i tzv. předpisování léků osobě, která skutečně nemocná není, ale nemoc ji tzv. „uměle“ diagnostikoval MUDr. za tím účelem aby na ní mohl vykazovat spotřebu léků je tretné, protože vzniká škoda Zdravotním pojišťovnám. Pro vysvětlení: osoba je zdravá, ale souhlasí s tím, že na ní MUDr. bude vykazovat léky, které tato osoba vůbec nepotřebuje. Léky poté MUDr., nebo uvedená osoba nebo někdo zapojený do tohoto organizovaného zločinu předá, prodá nebo jinak poskytne skutečnému spotřebiteli, který je fakticky skutečně nemocný, ale z již uvedených důvodů nemá svou nemoc uvedenou ve své zdravotní dokumentaci a nebo ji tam uvedenou má, ale zamlčuje tuto skutečnost. Tedy takoví pacienti napomáhají tomuto organizovanému zločinu nelegálnímu obchodování s léčivy. Je velmi pravděpodobné, že MUDři vedou více než jednu tzv. zdravotní kartu o svých pacientech pro případ kontroly. V bezpečnostních složkách a ve státní správě je to velmi závažný problém a velice snadný a velmi velmi účinný nástroj ke KORUPČNÍMU jednání.

Odpovědi
klumprt

Měli by to ukončit a potrestat viníky.

  1. Samotné užívání drog, léků nebo čehokoli jiného není trestné. Podání nepředepsaného léku např. vlastnímu dítěti by mohlo být trestné, pokud by tím vznikly u dítěte vážnější zdravotní komplikace.
  2. Neoprávněné předepisování POJIŠŤOVNOU hrazených léků zdravým pacientům je podvod na zdravotní pojišťovně. Pro trestní stíhání je však vyžadována škoda nejméně 5000 Kč. Další osoby by pak nakládaly s věcí pocházející z trestné činnnosti a pokud by to bylo úmyslné (vědomé), jednalo by se o tr. čin podílnictví podle § 214 tr. zákoníku a u objemu v hodnotě nad 25000 Kč by mohlo jít i o trestný čin podílnictví z nedbalosti (nevědomky) podle § 215 tr. zákoníku.

Samozřejmě to všechno může teoreticky nabrat rozsahu organizovaného zločinu, ale nedokážu si představit, že by to někdo byl schopen delší dobu provozovat tak, aby se na to nepřišlo. Myslím, že je dostatek kontrolních mechanismů (ze strany pojišťoven, Státní ústav pro kontrolu léčiv nad lékárnami… ), aby se to rychle odhalilo a rozprášilo.

  1. Neoprávněné předepisování léků plně hrazených pacientem nemá hmotně poškozeného a pro lékaře by dle mého názoru mohlo znamenat pouze problém s kárným řízením na lékařské komoře vedoucí v krajním případě až k vyloučení z komory. Další osoby by se dalším nakládáním s takto získanými léky tr. činnosti nedopouštěly, pokud by to nedosáhlo rozsahu neoprávněného podnikání nebo případného ohrožení zdraví viz bod 1.

mosoj

Elaborát na dvě věci .

Jak to chceš dokázat ?

Doktoři toto nemají zapotřebí dělat. Stačí když se domluví s farmaceutickou firmou a předepisují převážně její léky. Dále vykazují úkony placené pojišťovnou o kterých ani nevíš. Jestlipak jsi někdy viděl svůj roční výpis ze zdravotní pojišťovny . To je tvoje kontrola !!!! Byl bych zvědavý jestli by jsi našel odvahu to nahlásit a odsvědčit !!!