annas

Jsou tajemné komety posly bohů, nebo znamením zla? Jak se vysvětloval jejich původ?

Komety nás překvapují – např. kometa Hartley.

Nejlepší odpověď
vagra

Komety jsou známé už velmi dlouho a vždy poutaly pozornost lidí svým záhadným objevováním a mizením. Byly jim přisuzovány různé, zejména nešťastné události na Zemi.
Kronikáři si zjevení komety občas vymysleli. Potřebovali totiž právě pomocí komety vysvětlit nešťastné události. Tak se také zjistilo, že slavná hvězda Betlémská, kterou zaznamenali i králové z východu v době narození legendárního Ježíše, nebyla kometa, ale velmi jasná konjunkce Jupiteru se Saturnem v souhvězdí Ryb. Hvězda s ohonem však dodnes zdobí vánoční betlémy.
V současné době je přijata teorie Oorta, že komety vznikají na periferii sluneční soustavy v nehostinných, mrazivých oblastech daleko za drahou Pluta, v tzv. Oortově oblaku.Zde obíhají tělesa složená z ledu a hornin. Při návštěvě teplých oblastí sluneční soustavy se nevýrazný „ledový kámen“ začne měnit.
S rostoucí teplotou se začnou vypařovat těkavé látky (převážně silně jedovaté – metan, čpavek, kyanid) a okolo jádra se vytvoří kóma – vlastně jakési kulové haló o rozměrech až milion kilometrů, složené z uvolněných radikálů rozložených sloučenin.
Kometu Hartley objevil v roce 1986 na australské observatoři v Sidding Spring slavný lovec komet Malcolm Hartley. Její loňský návrat k Slunci je podle astronomů zdaleka nejpříznivějším v její historii. Astronomové jí předpovídají krátký život.
Takže komety nejsou ani posly bohů,ani znameními zla.

Zdroj: http://www.vol­ny.cz/elize/te­lesa.html

Další odpovědi
led

Laicky:
Predstavme si vesmír ako dom, hviezdy ako byty, planéty ako izby, potom považujme kométy ako vesmírne smeti. Putujú vesmírom vplyvom gravitačných síl hviezd. Ich prašný alebo plynný „závoj“ je vždy otočený smerom k najbližsej hviezde, od nej prijíma svetlo,(odrážajúce sa potom do priestoru v zmysle: uhol odrazu sa rovná uhlu dopadu) ktoré potom vidíme.
Ľudia vo svojej „nevedomosti“ nevediac si vysvetliť príčiny prírodných katastrof, nemocí, smrti, vojen, ich viditeľnosti prisudzovali nadpozemské sily veštiace tieto nešťastia. Videli v tom božie znamenia.