Jsou slova ''pragmatický'' a ''patet(h)ický'' protiklady ?

Dobrý den, tak jsem netakdlouhou narazil na adjektivum ''patetický'', případně ''patHetický''. Z minulosti znám slovo ''pragmatický'', což je vlsatně ''nezaujatý'', rozhodující se bez ohledu na emoce. Tak mě napadá, nejsou to antonyma (protiklady) ? Patetický je citově nadnesený, nepletu se ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pragmatický je člověk , který se dívá na věci z praktického hlediska, je nestranný a myslí vždy racionálně - nenechává se ovlivňovat emocemi. Jednat pragmaticky znamená jednat s chladnou hlavou, promyšleně, po zvážení všech pro a proti, tak, aby mi to přineslo užitek (tak abych toho později nelitoval)
Souvisí s filozofií.

Opakem je rozrušené, afektované, emoční (jednání), nemusí být ale vždy patetické.
------

Navíc patetický projev souvisí s oblastí rétoriky. Znamená v klasické rétorice jeden ze tří způsobů přesvědčování (vedle osobní přesvědčivosti řečníka u a věcných argumentů), totiž emotivní apelování na posluchače nebo čtenáře.

Patos se často objevuje tehdy, snaží-li se autor ve čtenáři (divákovi) vyvolat city jako lásku, nadšení, nenávist, odpor, strach aj a ačkoliv je občas nevyhnutelný, obvykle ukazuje na omezené vyjadřovací schopnosti autora. Jde o nadnesený projev, často neupřímný.

Patetický projev se dnes obecně přijímá jako málo upřímný, tj. jeho
přesvědčovací , vybízecí atd. funkce se obrací v pravý opak.

Další odpovědi:

Stříbrný

pragmatický - věcný, praktický, nezaujatý, chladně a rozumně uvažující

patetický - slavnostní, nadnesený, obřadný, honosný, vášnivý, vzrušivý, nadšený, citově nadnesený

Takže naopak to jsou protiklady.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 867
Zlatý quentos 860
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 472
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.