Podvodnik12

Jsou slova pragmatický a patet(h)ický protiklady ?

Dobrý den, tak jsem netakdlouhou narazil na adjektivum patetický, případně patHetický. Z minulosti znám slovo pragmatický, což je vlsatně nezaujatý, rozhodující se bez ohledu na emoce. Tak mě napadá, nejsou to antonyma (protiklady) ? Patetický je citově nadnesený, nepletu se ?

Nejlepší odpověď
annas

Pragmatický je člověk , který se dívá na věci z praktického hlediska, je nestranný a myslí vždy racionálně – nenechává se ovlivňovat emocemi. Jednat pragmaticky znamená jednat s chladnou hlavou, promyšleně, po zvážení všech pro a proti, tak, aby mi to přineslo užitek (tak abych toho později nelitoval)
Souvisí s filozofií.

Opakem je rozrušené, afektované, emoční (jednání), nemusí být ale vždy patetické.

Navíc patetický projev souvisí s oblastí rétoriky. Znamená v klasické rétorice jeden ze tří způsobů přesvědčování (vedle osobní přesvědčivosti řečníka u a věcných argumentů), totiž emotivní apelování na posluchače nebo čtenáře.

Patos se často objevuje tehdy, snaží-li se autor ve čtenáři (divákovi) vyvolat city jako lásku, nadšení, nenávist, odpor, strach aj a ačkoliv je občas nevyhnutelný, obvykle ukazuje na omezené vyjadřovací schopnosti autora. Jde o nadnesený projev, často neupřímný.

Patetický projev se dnes obecně přijímá jako málo upřímný, tj. jeho
přesvědčovací , vybízecí atd. funkce se obrací v pravý opak.

Další odpovědi
pusinka50

pragmatický – věcný, praktický, nezaujatý, chladně a rozumně uvažující

patetický – slavnostní, nadnesený, obřadný, honosný, vášnivý, vzrušivý, nadšený, citově nadnesený

Takže naopak to jsou protiklady.