Jsou Rusové Vikingové (Varjagové)?

Jsem četl, že do Kyjevské Rusy přišel kmen Varjagů, což byli Vikingové. Založili Kyjev a Novgorod, později Moskvu. Znamená to, že jsou Rusové vlastně Vikingové? =>Pocházejí někde z Dánska/Skan­dinávie?

Odpovědi
Nazdar Bazar

Vikingský kmen Varjagů-Rusů, takže i název je vikingský. Vikingové „založili“ Rusko, ale početně je převažovalo původní obyvatesltvo. Takže nějaká vikingská krev tam určitě koluje. Těžko se ale dá tvrdit, že by Rusové byli potomci Vikingů.

arygnoc

nie všetci rusi (občania ruska) sú rusi (ako príslušníci národa).

bežne v reči používame termín rusi, ale najčastejšie ako pre obyvateľa/občana ruska (predtým zssr).
pritom rusi sú slovanský národ.

treba teda rozlišovať, či sa jedná o obyvateľa krajiny, alebo príslušníka národa.

takže z hľadiska občianstva môže byť i viking (či jeho potomkovia) rus (ale z hľadiska príslušnosti k národu nie je rus).
ale pritom je varjag.

;-Q

Звичайно Я

Rusove maji ke Kyivske Rusi vztah stejny jako morčatko k moři. Součastne Rusko začina od roku 1721, a do toho času to byla Moskovija a obyvatele Moskovite. V době Kyivske Rusi a vikingu o moskovitach nebyla žadna řeč. To že oni ukradli někomu historii to neznamena nic. Boršč taky ukradli , Krym taky ukradli.To že Rusove kradou neni novinka.