Jsou rozdíly z hlediska výživových hodnot v barvě vajec např. bílá, hnědá, kropenatá atd.? Hnědá jsou lepší, než bílá?

Myslím tím barvu skořápek.

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/vejce-%C5%99%C3%A1dky-vzorky-v%C3%BD%C5%BEiva-1668881/

Nejlepší odpověď
Kepler

Vnitřní (nutriční) hodnota konzumních vajec jako potraviny je dána obsahem živin, jejich stravitelností, chutí a vůní. Výživné hodnoty jsou soustředěny převážně ve žloutku, v bílku jsou jen bílkoviny. Hodnotnější vejce jsou ta s větším podílem žloutku. Skořápka je tvořena až z 97% uhličitanem vápenatým a jejich barva je určena prostředím a výživou. Na hodnotu vajec jejich barva nemá vliv.
Volně podle https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vejce

Další odpovědi
Tw!st

Co se týče kvality vajec, neměl by ses ani tak orientovat barvou skořápky, jako spíše označením které je na každém vajíčku. Zaměř se zejména na první číslo (0–3) přičemž platí: 0 – nosnice chované v souladu s ekologickým zemědělstvím
1 – nosnice ve volném výběhu
2 – nosnice v halách (na podestýlce)
3 – nosnice v klecích
Tudíž čím menší číslo, tím kvalitnější vejce (pochopitelně i dražší)

zjentek

Mně bílá vejce připadaj, jakoby byla z nějakých neduživých slípek, nevim proč. Možná je to tím, že mám tři slípky, který si na zahradě celoročně svobodně vyhrabou a vyzobou, na co maj chuť a bílý vejce jsem v kurníku jakživ nenašel.
Proto preferuju hnědá vejce, stejně jako u piva v lahvi!

Ad Admin:
Tak jistě, rasa tam sehraje nejhlavnější úlohu. Já mám vejce normálně bílá! Zajímalo by mě, jeztli bílá slípka s rudými laloky snese hnědé vajco, žejo.

Admin2

Pročtěte si otázku v archivu, dovíte se, proč se vejce liší barvou skořápky, nikoliv hodnotou. živin.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dneska-jsem-po-delsi-dobe-pri-projizdeni-jednou-vesnici-videla-cerne-slepice-napadla-me-otazka-kdo-mi-odpovi

Např. odpověď uživatelky ratava

"na cukrář.cz se praví, že: Rozhodující je rasa slepice a barva kožních laloků pod jejíma „ušima“ . Pokud jsou červené, jsou vejce hnědá. Pokud mají bílou barvu, jsou pak vejce taktéž bílá. U některých slepic mají laloky barvu proměnlivou, což se pak i odráží na barvě vajec.

Ale slepice osobně nechovám, tak nemůžu posoudit."