Karol55

Jsou pastelové barvy pastely, nebo pastelové tužky?

V seznamu věcí do školy je napsáno: Sada pastelových barev (je možné doplnit i pastelovými tužkami – černá a bílá)… Snažila sem se vyhledat, jak vlastně takové pastelové barvy vypadají, ale nic mi to nenašlo a tak mě napadlo, že asi myslí pastely. Ale poté mě zarazilo to, proč by se to dalo doplnit pastelovými tužkami. Takže, jsou pastelovými barvami myšleny pastely, nebo pastelové tužky, nebo něco jiného?

Odpovědi
gecco

Pošli sekretářce (nebo kdo ten seznam zplodil) mailem dotaz…
😉
Nejspíše se ale ´někdo´ ve snaze o ´světovost´ vyžvejkl takto nepochopitelně…
___
Osobně bych zvolil nějaké pastelky se silnou měkkou tuhou ( https://www.go­ogle.cz/search?q=pas­telové+tužky&cli­ent=opera&hs=vPw&tb­m=isch&imgil=jFWwoH­BmJlNrwM%253A%253BvjU5mj­u0Q1b-TM%253Bhttp%2­5253A%25252F%25252Fwww­.zbozi.cz%25252Fvy­robek%25252Fu­melecke-pastelove-tuzky-koh-i-noor-polycolor-24ks-krajina%25252F&sou­rce=iu&pf=m&fir=j­FWwoHBmJlNrwM%253­A%252CvjU5mju0Q1b-TM%252C_&biw=­1366&bih=659&us­g=__3uikuaGnS9Fo­CyGDbyo_2fPUyG­k%3D&ved=0CDsQyj­dqFQoTCPzT1_SNwscC­FUI4FAodUYwC8A&e­i=LkLbVfyEDsLwUN­GYioAP#imgrc=jFWwoH­BmJlNrwM%3A&us­g=__3uikuaGnS9Fo­CyGDbyo_2fPUyG­k%3D ), případně Progresso ( http://activa­cek.cz/produk­t/pastelky-koh-i-noor-progresso-593/?utm_source=go­ogle&utm_medi­um=cpc&utm_cam­paign=shoppin­g&gclid=CMCm3q-PwscCFRK3Gwodu4MCgw )…

quentos

No teda, výtvarničním přes dvacet let, a tohle slyším poprvé. Pastely se odjakživa rozuměly prašné křídy, takže bych to chápal tak, že si máte pořídit sadu prašných kříd, kterou je možno doplnit černou a bílou pastelkou. Což mi nejde na rozum, protože černá křída obvykle bývá součástí sady. Asi vás chtějí tímto odradit od používání černé a bílé křídy – jednak černá hrozně špiní a jednak jde o značně agresivní tóny.

Dochy

Teda… Já jsem nikdy nevýtvarničil, na to mi chybí ten správný typ fantazie a podle toho i vypadli výsledky v souvisejících předmětech… Ale jako „pastelovou barvu“ chápu barvu (vlastnost povrchu), nikoli předmět. Mýlím se? „Pastely“ to už byž bylo něco jiného…