annas

Jsou oprávněná tvrzení, že člověk může být „zbabělý jako hyena, nebo hrdý jako orel“?

Doplňuji:
Také jsem přirovnání o hyeně ještě neslyšela.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Jsou hyeny opravdu zbabělé?
V biologické terminologii bychom se měli vyvarovat užívání antropomorfizmů. Je tedy nevhodné používat přirovnání jako např. „hrdý jako orel“, „lstivý jako liška“ či „zbabělý jako hyena“. Hyeny nedovedou díky své tělesné stavbě rychle běhat a také proto, pokud nejsou v přesile, se před jinými šelmami drží zpátky. Přestože spíše čekají na zbytky, dokáží i lovit. Hyení smečka napadá nejčastěji mláďata nebo nemocné jedince (někdy i vlastního druhu), kteří se nedokáží bránit. Občas uloví společně i zebru.
http://www.sav­ci.upol.cz/faq/_kap­sa2.htm

Další odpovědi
kapka

Chování a vzhled některých zvířat v nás vzbuzuje určité pocity, emoce, asociace, ale to je jen náš pohled na věc. Třeba orel, si myslím, nemá být vůbec na co hrdý. S velkou pravděpodobností vstoupil do života s tím, že ukloval svého sourozence v hnízdě, aby sám jakožto ten silnější přežil. Hrdina, prostě…
A o hyenách se říká, že neloví, ale zbaběle kradou kořist lvům. Ale četla jsem přírodopisnou knížku, kde psali, že to je často i naopak. Hyeny něco uloví a pak jim to lvi ukradnou. No a že pak pobíhají kolem, čekají, až se lvi nažerou a uskakují před jejich útoky, to není zbabělost, to je z rozumu.

Doplňuji:
Ale jo, říká se to. Možná k tomu evokuje i fakt, že hyena chodí jakoby se sraženým zadkem.

anonym

Zvířata mají mnohdy lepší chování než lidé.Je spousta přirovnání,tvrzení apod.jako-je pyšný jako páv,potřebuje to jak prase drbání,ja drzý jako opice,tichý jako myš,řve jak tygr,krade jako straka…na všem pravdy trocha.Věřím těmto tvrzením.

tom004

Toho orla beru,na obloze,vypadá opravdu majestátně,hrdě,pros­tě,král vzduchu.Ale,že by byla hyena zbabělý tvor,slyším poprvé.

iceT

Já o hyenách slyšela,že nenapadnou živočicha většího než jsou samy.
Jestli to přirovnání zbabělý jako hyena není myšleno tak,že hyeny napadají slabší,nemocné a nejpomalejší jedince.Lidé(něk­teří)se ale občas taky chovají jako hyeny,s promi­nutím,když využijí příležitost okrást jiného v nouzi,třebas při havárce,místo aby zavolali pomoc nebo sami pomohli,tak zraněného okradou.V jednom časopise vytiskli článek,jak žena s dcerou havarovaly,hned okolo jeli nějací mladíci a místo pomoci jim vzali zavazadala a neštítili se dokonce sebrat jim hodinky a náušnice.Ještě se smáli,že tam brzo „zhebnou“.Do rána trvalo,než je někdo našel,ale mladší dívka zemřela,protože se jí pomoci nedostalo včas.

Je spousta zvířat,jimž by příslušel titul majestátní-medvěd třeba,lev,výr,ale nenapadá mě žádné,ke kterému by se přirovnání hrdé hodilo.I když jsem četla kdysi nějakou knížku,v níž si liška chycená do pasti raději uhryzala nohu,než by se nechala zabít lovcem.Ale to byla asi jen fikce.Taky jsem viděla dokument,kde se zraněné zvíře raději uchýlilo do ústraní,než by bylo na očích ostatním ve smečce.To by se snad dalo nazvat hrdostí.