annas

Jsou opravdu Skotové tak lakomí, jak koluje ve vtipech? Kdo a proč je takto pojmenoval?

Dívala jsem se do lišty, nic podobného jsem nenašla.

Nejlepší odpověď
vagra

Skotové nejsou skoupí, právě naopak slynou pohostinností.
Skoupí jsou Švýcaři, Holanďané a Američané.
Ale o nich nikdo žádné držgrešlácké anekdoty nerozšiřuje. Poťouchlé vtípky o skotské lakotě rozšiřovala bezmezně zuřící anglická lordstva vypuzená od londýnského dvora po nástupu skotského krále Jamese Stuarta (1566 – 1625) roku 1603 na anglický trůn.
Nový král si přivedl z bezpečnostních i státních důvodů ze Skotska do Anglie své skotské šlechtice a tak na anglické lordy už nezbylo u vždy bohatě prostřeného stolu místo.
Toto „zeštíhlování“ královského dvora na úkor anglických pairů se odrazilo v množství připomínek, historek a vtipů na úkor skotské pohostinnosti.

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-vznikly-anekdoty-o-lakotnych-skotech.html

Další odpovědi
hanulka11

va Skotsku jsem nebyla …a našla jsem toto

Pravda je, že Skotové mají k penězům úctu, ale opravdu však nejsou skrblíci. Fámy o skotské lakotě pravděpodobně vznikly v době vlády skotského krále Jamese Stuarta nad Velkou Británií. Ten z důvodu bezpečnosti povolal na svůj dvůr příslušníky letitých skotských klanů. Tito lidé samozřejmě nevlastnili moc velké jmění, a tudíž si nemohli dovolit pořádat marnotratně bujaré slavnosti a hostiny, a tak se jali angličtí lordi roznášet nestydaté zlovolné klepy o jejich lakomství.

To že jsou Skotové lakomí nebo dokonce chamtivý je pravdě opravdu vzdálené, protože každý kdo někdy navštívil Skotsko, tak potvrdí, že lidé v této zemi jsou pohostinný a vlídní. Vždy vstřícní „lakomci“ vám rádi nabídnou přespání, něco k snědku i whisky.

Skotsko byla vždy drsná země a život tam opravdu nebyl lehký. Od počátku osídlení se lidé museli potýkat s divokou přírodou, nepřízní počasí a nepřestávajícími útoky nepřátel. Toto neustálé a všudypřítomné ohrožení dalo vzniknout skotské vlastnosti a dovednosti vyžít s málem a dokázat si poradit v každé situaci. Řídili se heslem, že musí vystačit s tím, co mají (mají-li vůbec něco) a zbytečně ničím neplýtvat.

Zdroj: http://kilt.cz/li­de/mytus-o-skotske-lakote

anonym

Obdobná otázka tu byla,moje odpověď je totožná s hanulčinou,lex­xova je jiná.S jeho předešlou odpovědí souhlasím.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-lide-anglicane-delaji-srandu-ze-skotu-ze-si-vse-pujcuji-u-sousedu-atd

Drap

Setkal jsem se s několika skoty a žádný z nich nebyl nijak lakotný, nebo skrblík. Je to opravdu spíše jen přežitek z historie.
A že jsou vtipy ? Všichni víme že barva vlasů nemá vliv na IQ a přesto kolují tisíce vtipů na blondýny.

lexx

…a jsou opravdu všichni Češi lenoši, udávači, bývalí komunisté, povaleči, socky, opilci, podvodníci, tuneláři, zloději a šmelináři ? To bude totéž.

samicek333

jednoho skota znám a je stejně lakomý jako můj zaměstnavatel

annas

Proč si lidé (Angličané) Dělají srandu ze Skotů že si Vše půjčují u sousedů atd. ???

Jarmi, odpovídala jste, takže si otázku pamatujete. Nevadí. V liště jsem svou nenašla, navíc ji trochu rozšířila. Někdy opravdu záleží na formulaci.