hanny 2

Jsou opravdu nedocenění?

K tomu není co dodat!!!
Doplňuji:
Fw: Naši nedocenění… to je tedy síla!

Úplatky lékařů
Pracoval jsem 3 roky pro farmaceutický průmysl jako Medical
Representative.
Pracoval jsem u 2 řekněme z 5ti největších, farmaceutických společnostína
světě. Z 500 doktorů, které jsem navštěvoval, si za ty 3 roky nevzalo
zájezd (rozuměj kongres) či peníze (rozuměj studii) asi 5 lékařů.
Kongresová turistika funguje následovně:

1. ledna si vás posadí na školení a řeknou, letos má každý rep 10× Mexiko,
40× Turecko, 40× Itálii a 40× Chorvatsko. Dostanete seznam a počty léků z
vašeho portfolia, které musí doktor napsat svým pacientům, aby mohl jet
na některý z těch kongresů.
Navštívíte lékaře…
„Pane doktore, tak kam byste si letos chtěl zajet na dovolenou, co
byste řekl na Mexiko? …
“ Mexiko? Hmm, kolik vám toho musím napsat?" …
Tady máte tabulku pane doktore … „Sakra to je moc, tolik pacientů
nemám …“
No a co říkáte na Turecko? …
Tam toho máte kolik? … Tak to by šlo.„
A je to… doktor vám dělá čárečky do tabulky, řekne vám kam posílá
pacienty do lékárny, vy si kontrolujete odběry lékáren přes centrální
sjetiny prodejů léků (AMS data). Peníze se lékařům platí zcela legálně přes
tzv.
Klinické studie. Domluvíte se s lékařem, že vám nasadí na váš lék například
50 pacientů, a že bude dostávat 100 Kč měsíčně za jednoho. Sepíšete s
ním dohodu, že pro vás bude "zkoumat“ účinky léků na pacienty (třeba
bolí vás po požití hlava, noha, oko, nos …) s odměnou třeba 2000 Kč na
hodinu, on vám vykáže 2,5 hodiny za měsíc a na účet mu jede 5000 Kč.
Měl jsem doktory, kterým se platilo i 50 – 70tis měsíčně. Tato data
pak vyplňují repíci doma u televize, tak, aby byla dohledatelná
studie kdyby se někdo ptal.
U jiných společností jsem potkával kolegy s počítači, notebooky,
televizemi a tak dále. Vůbec se to nebere jako korupce, lékaři vám řeknou,
že
něco tomu pacientovi napsat musí, tak proč by si za to nemohl vzít zájezd
nebo televizi, když už mu to píše.
Výroba těch léků stojí pár halířů, pojišťovny proplácejí 1000×
nadhodnocenou
cenu. Farmaceutická firmy generují obrovské zisky a ještě uživí flotilu
300 obchodních zástupců na republiku. 300 aut, 300 noteboků, 300 telefonů.
Plat se pohybuje mezi 30 – 50ti tisíci Kč, mimořádné odměny za splnění
plánu byly i 200 tis. Kč ročně. Proto nejsou peníze na zdravotnictví.
Nefunguje tam trh. Doktoři kradou a farmaceutický průmysl je
masivně uplácí.
Na českém trhu se uživí 300 farmaceutických firem. Jeden druh
stejného léku dodává třeba 30 firem. V lékárně máte na polici 1000
různých krabiček, ale účinných látek je z toho 20. Místo aby se
psala na recept účinná látka, lékárník bral vagon od nejlevnějšího
dodavatele za korunu, tak vám lékař předepíše konkrétní přesný název, který
stojí 500 Kč.
Bohužel změnu doktoři nepřipustí, budou vám tvrdit že ten či onen
lék je mnohem lepší, že oni jsou lékaři a oni s ním mají své zkušenosti,
ale že to plácá stejná výrobní linka v Indii, a akorát se na to tiskne
jiný název, to už vám nikdo neřekne.

Nejlepší odpověď
Drap

Opravdu asi neni moc co dodávat. Nejhorší je na tom to, že všichni to vědí, včetně ministerských úředníků a nikdo s tím nechce nic dělat. A proč taky když i oni občas něco podobným způsobem vydělají.

Další odpovědi
anonym

Ano, je to skandální, ovšem na tento stav už upozorňoval jak Amnesty International, tak i NERV.
Ad Drap, poslanci sice na tom nevydělávají přímo, ale jsou vystaveni silnému tlaku mocných lobby právě nadnárodních farmaceutických společností a jejich zastoupení. Že se tu pohybují velké peníze, je nesporné. Právě proto, že mezi legitimním lobbingem a korupcí existuje velice křehká hranice, má většina vyspělých států přísné zákony o lobbingu.
U nás tomu tak není a hned tak nebude, neboť jak tomu pěkně říkají – „chybí politická vůle“. Tím pádem je jediným prostředkem komunikace mezi voliči a volenými zástupci u nás, pouze petiční právo (kromě formálních návštěvních hodin poslanců jen v jejich volebních okrscích).
P.S. Pokud by Ministerstvo zdravotnictví myslelo opravdu vážně své reformní kroky, muselo by iniciovat rázné a ostré zásahy, ale to by šláplo do vosího hnízda, lékaři by vyhrožovali stávkou, firmy by si stěžovaly na omezování svobodného podnikání a neoprávněné zásahy státu a křiklouni typu Ratha apod. by okamžitě napadli vládní koalici z porušování demokratických práv opozice atd.

zl@tk@

Já už se tady nedivím ničemu. Staré důchodce nutí si zaplatit pobyt ve špitále a sami …