Avatar uživatele
bolak

Jsou nějaké limity pro planetu, ve smyslu velikosti?

Je nějaká velikost které už planeta nemůže dosáhnout a naopak jakou nejmenší velikost může planeta mít?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, johana 56, huxa, Damiana, briketka10 před 4090 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Ano . Velikost planet v planetárním systému hvězdy je úměrná velikosti té hvězdy. Od určité velikosti planety ji gravitační systém hvězdy neudrží a planeta zmizí v hlubinách vesmíru. Stane se z ní bludná planeta, než ji zachytí hvězda dostatečné velikosti a hmotnosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

No já osobně jsem nedávno četl, že našli největší planetu. nepamatuji si jak jí pojmenovali, ale je prý velká jako naše mléčná dráha. Docela těžko se to představuje, když my jsme oproti našemu slunci prckové a naše slunce je výceméně taky prcek mezi hvězdami 🙂 nejmenší budou asi nějací trpaslíci, kteří se vytvoří rozpadem slunce. jinak jsem četl, že naše planeta má limit 9 miliard obyvatel, při dnešních 7 miliardách to tu bude hned. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
wankan

Víme jak vznikají hvězdy. V oblasti s dostatečným množstvím okolní hmoty se vytvoří těleso, které na sebe vlivem gravitace nabalí tolik hmoty, že se začne zahřívat až zažehne termojadernou fůzi a stane se z ní hvězda. Musí tedy existovat hmotnostní limit.

před 4083 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

mosoj: a jakej je vzorec pro výpočet hraničních velikostí planety, když znám velikost hvězdy?

a druhá otázka, jsou tedy nějaké limity ve velikosti pro hvězdy? může mít hvězda v průměru třeba jenom pár metrů? nebo může být naopak milionkrát větší než naše slunce? a má Titus pravdu?

před 4090 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

netvrdím to na 100%, ale dle toho, co se učíme se mosoj částečně mýlí.
Gravitační síla se počítá pomocí hmotností obou předmětů, to je doufám každému známo, že nejenom že slunce přitahuje zemi, ale i země slunce. Musela by planeta dostat dostačující pohybovou energii, aby se natolik vzdálila od slunce a slunce od ní, že se přestanou dostatečně přitahovat a odletí od sebe

před 4090 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek