JájsemRaibek

Jsou nějaká pravidla pro instalaci kouřovodu z kamen?

Nemám na mysli přímo předpis, ale například, zda jsou daná pravidla pro rouru, aby byla natočena spojem ke stěně nebo je to jedno? Zda musí být kouřovod (včetně kolen) natřen „stříbřenkou“ nebo je to jen z estetických důvodů?
Domnívám se, že jediné na čem záleží je, že cesta od kamen do komínu musí být co nejkratší a že směrem od kamen se vše zasouvá dovnitř.

Odpovědi
Drap

Ano tak jak píšeš. Nejvýhodnější je nejkratší cesta. Kouřovod by měl spíše vždy směřovat, alespoň mírně nahoru.

Kepler

Bez ohledu na normy: černá roura líp vyzařuje teplo, čím delší je, tím víc tepla odevzdá doma a nevyletí to komínem (samozřejmě za předpokladu dostatečného tahu). Děda dokonce protáhl kouřovod přes zeď do vedlejší místnosti, kde vstupoval do výměníku spaliny – vzduch a pak to teprve šlo do komína. A vytopil tak další místnost.

cukrar

Důležité je spojení trubek kouřovodu po směru kouře.