HZK

Jsou na horském kole lepší klasické špalkové brzdy nebo kotoučové s destičkami?

Kotoučové stojí o něco více, ale brždění je prý efektivnější. Jenže jak je to u nich s údržbou?

Nejlepší odpověď
honza19hk

záleží co si předtavuješ pod pojmem horské kolo a kde jezdíš. na nějaký sjezdy(DH) na špalky zapomeń. Pokud se jedeš jen tak projet tak ti asi stačí clasocký v.
Kotouče jsou samozřejmě lepší,krom toho že neničí ráfek mnohem lépe brzdí a to i za mokra,pokud použiješ polymerový destičky. jsou méně náročný na údržbu a spolehlivější.

/držba je taková že koukneš na stav kotouče a destiček,pokud jsou destičky sjteté nebo poškozené tak se vymění,kouoč to samé,na kotouč se pokud možno nesahá aby nebyl lastný. Jsou různé průměry od 100mm až po 230m -ty jsou na DHčka. každý koutouč a destičky má daný km limit po kterém by se měl vyměnit. Číslo se liší ale dle kvality brzd,četnosti brždění a také dle chování k nim,pokud budeš jezdit furt bahnem a pískem a nebudeš to udržovat tak půjdou do háje mnohem dřív.

Já je mám na všech kolech a nikdy s nima problém nebyl. zpravidla ale používám ty 203 brzděj totiž nejlíp.
Pokud budeš kupovat koutoče tak jedině hydrauliku.

Další odpovědi
gecco

Lepší jsou kotoučové – ale s hydraulickým ovládáním (mechanické jsou výrazně náročnější na údržbu – háklivější na znečištění), kotouče zabrzdí i mokré nebo zabahněné.
Na druhou stranu – pro ´amatérské´ ježdění běžně naprosto stačí Véčka (vlhkost či bahno se při brždění dost rychle ´otře´).

anonym

„Kotoučovky“ brzdí i v dešti spolehlivě.