Psychotic

Jsou Lucifer a Satan stejná osoba?

Po nějaké době vyhledávání informací jsem víceméně došel k názoru, že nikdo nemá páru a závisí to na denominaci a chápání Bible. Co si myslíte vy?
Doplňuji:
P.S. Bylo by hezké uvést vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit rozdíl mezi pojmy (tak je chápali překladatelé bible). Pojmenování vznikala až později. . Záleží tudíž na pravopise výrazů.

Lucifer – lucifer – satan – Satan. Vše je složitější, není to jednoznačné . Uvádím významy z hlediska etymologie a vývoje názvu.

Slovo satan není vlastní jméno, ale spíš funkce či vlastnost. Je to hebrejské slovo a jeho význam se postupem času vyvíjel. Původně neznamenalo nic moc hrozného. Jeho význam je protivník., další význam žalobce. Později se význam posunul ve smyslu záporném = pomlouvač, žalobníček, svůdce – Eva a Adam – ráj. V bibli se ztotožňuje Satan s Luciferem.

lucifer ‘ďábel, satan’. Z lat. lūcifer, doslova ‘světlonoš’, z lūx (gen. lūcis)‘světlo’ a ferre ‘nést’, což je kalk ř. fōsfóros. V řečtině tak byla nazývána jitřenka, ve středověku lat. jméno přeneseno na vůdce padlých andělů = Lucifer.

satan, saatnáš, satanský, satanismus. Přes. lat. satanás z hebr. – odpůrce, nepřítel, od sát… strojit úklady. Nadpřirozená zlá bytost, čert, ďábel, v náboženských představách zlá mocnost stojící proti božstvá, ďábel, čert.

Takže platí, že lucifer (dnes zastaralé ppjmenování pro satana, ďábla = satan.

Ale Lucifer – vůdce padlých andělů = vládce pekla, pekelný kníže. Od něj odvozený obecný pojem lucifer = čert, ďábel. Stejně tak Satan (blibicky) = Lucifer = vládce pekla.

Další odpovědi
quentos

spousta lidí (zejména křesťanů) má za to, že ano, ale nejsou.

Mrkl jsem do několika zdrojů, ale ty první dva jsem nějak nepobral. Třeba budete moudřejší. Shodují se však v tom, že ne. Nejsrozumitelnější je poslední zdroj, podle nějž je Satan zlou bytostí, která svádí lidi ke špatnostem, zatímco Lucifer byl králem Persie, který se holedbal, že je jitřenka (což je latinsky právě „lucifer“) a že je tím pádem cosi „nadpozemského“. Za tuto svoji troufalost byl však nakonec pronásledován a jako slaboch skončil v pekle.

http://www.apo­logeticspress­.org/apconten­t.aspx?catego­ry=11&article=1091

http://newpro­testants.com/LU­CIFER.htm

http://wiki.an­swers.com/Q/What_­is_the_differen­ce_between_Lu­cifer_and_Satan

Zdroj: http://wiki.an­swers.com/Q/What_­is_the_differen­ce_between_Lu­cifer_and_Satan

iceT

přeber si to sám
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lu­cifer

zjentek

nikdo nemá páru, co nám kouká přes rameno, když to tady píšeme:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/By­tost

MK44

Satan a Lucifer jsou personifikace zla, i když Lucifer (tj. Světlonoš) měl dříve asi jinou funkci. Záleží na jednotlivci, zda si tato jména ztotožní nebo ne.

anonym

A není to jedno?

Bedy

Lucifer a Satan nejsou stejná osobně, jak se řada lidí mylně domnívá.

anonym

Psychoticu, s takovými otázkami zde opravdu skonči. Tohle není věcí poradny řešit filosofická témata.
Lucifer a Satan být stejná osoba nemohou, protože žádnou osobou nejsou. Stejně tak jako Bůh, andělé atd. Perzonifikovat si je sice můžeme, ale to je tak asi celé. Když potřebuješ najít zdůvodnění existence jednoho nebo druhého, musíš si prostudovat Starý zákon a zvlášť se zaměřit na vše od stvoření světa. I zde můžeme samozřejmě tápat v tom, zda platí církevní verze o vzniku světa nebo Darwinova teorie. Potvrdit jedno nebo druhé bude asi dost tvrdý oříšek.
Jak správně napsala Bohemica, může nám to být docela jedno. Obojí je v dnešním světě vnímáno jako symboly zla.
Obrať se na jiná fóra, která mají dostatečně velký prostor k tomu, aby se tam mohli účastníci svobodomyslně a dlouze propitvávat jednotlivými tématy. Zde není na takové otázky místo. Chatem Odpovědi.cz rozhodně nejsou.

anonym

ocko, jakým právem rozhoduješ o tom, kdo se smí na co zeptat? Přitom sama odpovídáš největší hlouposti

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.