dmatejek777

Jsou lidé v autě chráněni proti radioaktivitě?

Proniká radioaktivita i přes zavřené dveře, skla a větrací otvory auta?

Nejlepší odpověď
anonym

Podle toho, co míníš slovem „radioaktivita“…
Ale pokud si uvědomíš, jaký je rozdíl mezi autem a protiatomovým bunkrem, bude ti odpověď asi jasná.
😉

Další odpovědi
Emefej

Ano, např. před zářením alfa budeš v autě chráněn téměř dokonale, ale proti záření gama to moc nepomůže.
Pokud se jedná o různé radioaktivní produkty ve vzduchu, tak automobil nepomůže, musel by byt hermeticky uzavřen a mít výkonný filtroventilační systém.

Pokud tě to opravdu zajímá, spoustu informací najdeš ve zdroji.

Zdroj: http://astronu­klfyzika.cz/Fy­zika-NuklMed.htm

mosoj

V autě jsi chráněn proti rádiu, dešti a blesku a někdy proti utočícím takyřidičům.
Dále jsi chráněn proti radioaktivnímu spadu, nicméně ti to moc platné nebude, protože budeš svítit jak Fukušima s Černobylem dohromady.

Zbynas

Ano. Zkus si sedět třeba dva dny v kuse v autě, se zavřeným vším a pořád budeš mít vzduch, protože těch otvorů a netěstností je hromady.

huxa

Ne, neboť samo auto i ty jste z části radioaktivní…

Kelt

Radioaktivita, radioaktivní částice pronikají mnoha materiály. Pokud dojde k zeslabení dávky o polovinu, můžeme podle toho hodnotit určité materiály. Nejúčinější je olovo a pochybuji, že by auto bylo obložené olovem. Automobil možná chrání před elektrickým nábojem – Faradayova klec, ale u radioaktivity to moc slavné nebude. Když bouchne atomovka 10 m od atomového krytu, tak nemá šanci ani ten kryt. Vše závisí na intenzitě výbuchu a jeho vzdálenosti od epicentra.
V určité situaci by to auto bylo možné použít jako ochranu. Oproti nechráněnému chodci vedle auta budete žít o hodinu déle.

honza19hk

v obyčejným autě ne.musel bys mít něco vojenskýho co umí vytvořit přetlak a má hermeticky uzavřenou kabinu,plus filtoventilaci- třeba Tatra 813 8×8.
Proti záření gama ti ovšem nepomůže ani tank.