verca97

Jsou hvězdy tvořeny zejména vodíkem nebo héliem?

Nejlepší odpověď
annas

Zpočátku je hvězda tvořena ze tří čtvrtin vodíku a z jedné čtvrtiny z hélia. Přesně to platí ovšem jen pro první generaci hvězd, neboť při termonukleárních reakcích v nitru vznikají postupně těžší prvky, především uhlík, kyslík a dusík. Hvězdy s hmotností nižší než 1 Slunce se už dále chemicky nevyvinou, ale hvězdy s vyšší hmotností dokáží všech uvedených prvků posléze využít jako termonukleárního „paliva“ a stávají se výkonnými chemickými továrnami, v nichž postupně vzniká neon, sodík, hořčík, hliník, křemík, reakcí, ovšem jen v dostatečně hmotných hvězdách.
Více na:

Zdroj: http://referaty-seminarky.cz/zivot-hvezd/

Další odpovědi
1popelka1

Hvězdy vznikají v rozsáhlých plynoprachových útvarech „mezihvězdné“ látky, která je tvořena převážně vodíkem a 25% hélia.
Doplňuji:
Tištěná encyklopedie – 3/4 vodík, 1/4 helia, 0,1–5% těžkých prvků, např. železo.

Zdroj: http://astronu­klfyzika.cz/Gra­vitace4-1.htm

maulík

vodíkem nebo né ???

vodka

vodíkem