annas

Jsou Amazonky jen postavy z bájí, nebo jde o historicky doložené společenství?

Co je s nimi spojeno? Co znamená slovo Amazonka?

Nejlepší odpověď
panenka

Amazonky byli v řecké mytologii mytický národ bojovných žen.

Sídlily pravděpodobně na severním pobřeží Malé Asie nebo ještě východněji ke Kavkazu. Uvádí se také oblast Krymu.

Byly národem, kterému vládly ženy. Cvičily se v boji, sloužily ve vojsku. V té době zůstávaly pannami, teprve po skončení vojenské služby se vdávaly a rodily děti. Veřejná moc však zůstávala v jejich rukou. Naopak muži vedli domácí život s povinnostmi, jaké zastávaly jinde vdané ženy.

Jméno Amazonek je vykládáno od slova „amazoi“, to je bezprsé, protože kvůli boji si prý v mládí odstraňovaly jeden nebo oba prsy, aby nepřekážely.

Styky Řeků s Amazonkami byly téměř bez výjimky válečné. Tak proti jejich královně Hippolytě vedl válečnou výpravu velký hrdina Héraklés. Doprovázel ho athénský král Théseus a přivedl si zajatou vůdkyni Amazonek Antiopu, se kterou se oženil. Když ji přišly jeji družky osvobodit, zamilovaná Antiopa s manželem bránila Athény a v boji zahynula. Proti Amazonkám táhl také hrdina Bellerofontés. Poslední známý válečný stav zažily Amazonky se svou královnou Penthesileiou, kdy přišly na pomoc obléhané Tróji. Královna zahynula v souboji s achajským hrdinou Achileem. Amazonky dostaly zpět Penthesileino mrtvé tělo, avšak přísahou se musely zavázat, že již nikdy proti Řekům nezvednou zbraně.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­mazonky

Další odpovědi
led

doplním panenku
…Amazonky nie sú púhym výmyslom mužskej fantázie. Bojovné plemená žien naozaj existovali, takže dnešné bojovné ženy mali predchodkyne. Azda posledná dedina Amazoniek sa nachádza v hornatých lesoch na ostrove Nová Quinea. Vidiečanky sa tam stretávajú s mužmi iba kvôli oplodneniu, novorodencov mužského pohlavia zabíjajú a dávajú prednosť životu výlučne v ženskej spoločnosti.

Zdroj: http://korzar­.sme.sk/c/471781­6/kvoli-zbrani-obetovali-amazonky-prsniky.html

vagra

Amazonky nejsou jen postavy z říše bájí. Byly doby, kdy měly velké říše a silnou armádu, před níž se třásla vojska po zuby ozbrojených mužů.
Dávný svět antických válečnic ožívá v současnosti díky nejnovějším archeologickým objevům, které nám připomínají neprávem zapomenuté doby, kdy nejvyšší politika, diplomacie a války byly výhradně doménou žen.
Kořeny Amazonek je třeba hledat v dávných časech, kdy byla uctívána mateřská božstva a mateřství bylo považováno za posvátné.
Jedním z nejrozšířenějších kultů v těchto dobách bylo uctívání Velké matky země, známé také jako Magna Mater nebo Matka země.
Žena byla tehdy přirovnávána k zemi, na jejíchž tajemných silách závisel život všech živých bytostí. Byla ztělesněním její plodnosti a života.
Podle řecké mytologie byl otcem prvních Amazonek bůh války Áres a matkou jeho vlastní dcera, nymfa Harmonia. Diodóros Sicilský v prvním století před naším letopočtem napsal, že Amazonky mají „způsob života úplně odlišný od našeho“, a že se neustále cvičí v boji.
Jeden z nejpodrobnějších popisů života společenství Amazonek přinášejí spisy Diodórovy. Týkají se Amazonek, které obývaly břeh Thermodontu blízko Černého moře.
V Gruzii archeologové našli hrob – s velkou pravděpodobností skythské Amazonky. Podle dávné tradice byla žena pochována vsedě a na kolenou měla meč.

Zdroj: za pomoci-http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=6745:na-poatku-vladla-ena&catid=11:re­porta&Itemid=4

hanulka11

Amazonky nejsou jen postavy z říše bájí. Byly doby, kdy měly velké říše a silnou armádu, před níž se třásla vojska po zuby ozbrojených mužů. Dávný svět antických válečnic ožívá v současnosti díky nejnovějším archeologickým objevům, které nám připomínají neprávem zapomenuté doby, kdy nejvyšší politika, diplomacie a války byly výhradně doménou žen.

Kořeny Amazonek je třeba hledat v dávných časech, kdy byla uctívána mateřská božstva a mateřství bylo považováno za posvátné. Jedním z nejrozšířenějších kultů v těchto dobách bylo uctívání Velké matky země, známé také jako Magna Mater nebo Matka země. Žena byla tehdy přirovnávána k zemi, na jejíchž tajemných silách závisel život všech živých bytostí. Byla ztělesněním její plodnosti a života. Žena – matka byla považována za následnici a zástupkyni Pramáti země. ........

Zdroj: http://cs.netlog­.com/groups/a­mazonky/forum/mes­sageid=2509