afro.minerva

Jsme národem rasistů?

V běžném životě si málokdo dovolí říct to co na internetu. Kamkoliv se podívám, s kýmkoliv mluvím, tak každý neustále nadává na „cikány“. Málokdo napíše, že proti nim nic nemá. I tady jsem se setkala s podobnými názory. Tak jsme ve finále národem rasistů? Poslední dobou docházím k názoru, že ano.
Doplňuji:
Pro Jakuba: já jsem vám palec dolů nedala.

Nejlepší odpověď
quentos

Blbost. Bodejť bychom nenadávali, když, přesně jak říká kolega, přijde Čech na sociálku a dostane kulový, zatímco přijde cikán a dostane všechno, co si zamane. Tak jakýpak národ rasistů? Ano, je tady diskriminace – ale bílých!

Další odpovědi
blesk26

Jak píše Quentos, oni dnes už bohužel diskriminují nás. Chápu ale, jak se to někomu může zdát přehnané.

Já třeba studuju v Hradci Králové, kde sem za dva roky potkal jen opravdu pár cikánů, kteří mi nebyli ani nijak extra nepříjemní. Takže kdybych bydlel tam, tak mi celá romská otázka přijde asi trochu nesmyslná.

Od narození ale bydlím v Jablonci nad Nisou. Romové tady mají dokonce svou čtvrť, kam bych se večer pěšky neodvážil! Stačí tam projet v jakoukoliv dobu a vždycky tam vidíte, jak ti cikáni zevlují a vykuřují u těch rozpadlých baráků, které si nechaly zchátrat, vidíte je, jak si chodí pro dávky a brečí, že nic nemají, ale přitom akorát chlastají.

A to je Jablonec jen slabý odvar některých jiných měst!

Neříkám, že nejsou i slušní, to rozhodně ano, ale většina z nich není, můžou si zato zkrátka sami. A politika státu je v tom akorát podporuje. Co jsme chtěli, to máme …

Ještě doplnění:
koukám, že jsem se nechal unést a nakonec neodpověděl na otázku :) NE, NEJSME národem rasistů. Proti Japoncům nemá většina Čechů nic (to je jiná rasa). A jestli se nepletu, tak definice rasismu je něco jako „nenávist k jiným rasám, nebo víra v nadřazenost jedné rasy“ a věřte, nebo ne → Romové NEJSOU RASA! Pouze NÁROD. Tedy slovo rasismus by se na ně vztahovat ani nemělo.

Miroslavst

Možná tak nejde o to, jestli někdo je rasista nebo ne. Jde spíše o to, jestli si sám stát nedělá tyto problémy a nenahrává tím řekněme čechům v podpoře proti řekněme cikánům.
Jako čech půjdu na sociálku a nic nedostanu, jako cikán bych nějakou podporu dostal. Slyšíš v televizi podpora romské národnosti, ale už ne české. Kluk jezdil do školy za své, cikán předal na škole lístky a škola proplatila protože šlo o romskou podporu.
Nejsem rasista, znám plno cikánů a byl jsem s nimi kamarád (bohužel změnou práce, bydliště, školy už ne)a řeknu ti, kolikrát jít raději na návštěvu k cikánovi než k čechovi.
On má doma pořádek a nejen ve smyslu čistoty, ale i ve smyslu slova. Ne, že by všichni češi měli doma bordel, to ne.
Ruku na srdce, platí u tebe doma slovo manžela jako slovo chlapa a co se týče pořádku, úkolů apod. ho každý poslechne?
Není cikán jako cikán, ale není čech jako čech.

Jakub

Afro, je vidět, že jste se nesetkala s tímto jevem na vlastní kůži. Nepochopí to ten, koho se to bezprostředně netýká. Proto Vás neodsuzuji. Jsou města jako Most, Litvínov, Chomutov, kde by jste s Vaším názorem neobstála. A vůbec se nejedná o výraz rasizmu. Je to pouze zoufalství nad tím, jak může skončit starousedlík, který si chtěl dožít svůj život v klidu a pohodě a vláda ve své alibistické politice rozhodla jinak.
Doplňuji:
Dík za palec dolů. To jen potvrzuje, že jsem udeřil hřebík na hlavičku.

Nikuška

Je to vina ROMU! Ale jak kterých mám kamarádky asi 2 co jsou romky a jsou uplně v pohodě, ale někteří se chovají (sprominutím) jako uplní kreténi!! :( Chovají se povýšeně a myslí si co nejsou! A přitom si za všechno můžou sami! Třeba když chtějí nějakou práci nebo vice peněz a Vy jim to nedáte hned vás označí za rasisty a bum, majií všechno! :( Jinak si myslim že NEJSME rasisti! Vždyť tu jsou černoši i vietnamci.

ten který je

Já jsem v dětství bydlel v domě kde bydleli cikáni.Mohu říct že si proti mne nic nedovolili ale když byla v kulturním domě diskotéka,odnesla to řada hostů různými zraněními a to dost ošklivými.Nakonec skončili všichni v kriminále a později se z nich stali recidivisté.Myslím si ale že toto je server určený jinému tématu než aby se tady řešilo něco o cikánech.Můžete mi dát klidně palec dolu.

iwetax

Národem rasistů určitě nejsme. V práci v továrně jsem dělala se slovákama, bulharama, polákama, větnamcema… Všichni byli pracovití a v pohodě lidi. Nejhorší ale byli ukrajinky a „romové“ . Dělala jsem „střídačku“ ( střídala jsem lidi na všech pozicích na lince na svačinu a na záchod) Ukrajinky byli drzí, sprostý a líný a romové se vraceli ze svačiny místo za 20minut tak za 40minut, což odskákali ostatní kteří byli vystřídáni dýl. Když jsem to nahlásila, tak na mě posílali rakovinu atd. Jednou na mě poslali matku.

Podobně jako zde:

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=F0Hh_W5­qy4s

Nuk nuk

Každý národ, hlavně ty suverénní národy, má určitý, řekněme protějšek, do kterého se rád lidově řečeno „strefuje“. Zeptejte se Francouzů nebo Němců, jak moc mají rádi třeba Araby. Takže je hloupost tvrdit, že by se Češi vyznačovali nějakým extrémním a jinde nevídaným sklonem k rasismu.
Na druhou stranu vztah většiny Čechů k Romům už přerůstá hranice čisté xenofobie.
Osobně si ale nemyslím, že by ta nenávist vůči nim pramenila JEN z toho, že oni na sociálce dostanou, o co žádají. Na tohle já vždycky tvrdím: „Jo, kdo umí, ten umí…“ Ostatně bydlím ve městě, kde je drtivá část obyvatel nezaměstnaná a taky „umí“, a to i přesto, že romské jsou tu asi dvě nebo tři rodiny. Zbytek obyvatel jsou Češi jak vyšití a to byste koukali, jak se jim nechce do práce.
Ten antiromismus, nebo jak to nazvat, máme v sobě bohužel zakořeněný už několik desetiletí, ne-li déle. Proces, který k tomu vedl je ale příliš složitý, začíná předsudky a své místo v něm májí i jisté „rádobyasimilační“ snahy komunistů v padésátých letech. Nadruhou stranu nepopírám, že, zvláš´t někteří Romové, dělají maximum pro to, aby v Češích jejich averzi živili.
Já osobně znám docela velký počet Romů a většina z nich jsou velmi slušní lidé, kteří mají práci. Znala jsem ještě za socialismu rodinu, která žila v polorozbořeném domě, všichni dospělí pracovali za mizernou mzdu v tamnějším JZD, ale žili jak nejlépe mohli.

Vicki

Pár slušných cikánů jsem v životě poznala,ale bylo jich opravdu jen pár.Vadí mi jejich vychytralost-je to tak-zkuste si stěžovat,nebo dokonce žádat byt!Cikáni dostanou vše-pomalu věřím tomu,že být cikán je docela výhoda-dostanete byt,slušné sociální dávky,mrknete se do Kanady-když se vám tam přestane líbit(ono se tam proboha musí taky pracovat)tak se zase vrátíte a dostanete další byt.Když ho zdevastujete tak dostanete zase další a ještě máte svého fešného patrona Kocába,který se o vše postará-to je krásnej život no ne?Ale ne pro opravdicky sociálně slabé,ale jen pro vychytralé cikány.Rasismus tu je-ale na ruby.

Michal

Myslím si že ne.To je politická hra a ti co to neustále živí, by potřebovali na holou.Spíš bych řekl,že jsme xenofobní.Že se s někým nemusím stýkat,neznamená ,že jsem rasista.

eva

Já žiju s cigánem už skoro 4 roky.Jsem spokojená,pra­cuje,máme krásnou holčičku a jeho rodina je taky v pohodě.Jsou to úplně obyčejní lidi jako každý jiný.

mojitek

Rici o nekom pravdu neni rasismus.Nase nejlepsi chansonierka Hana Hegerova je romka,Lucie Bila je romka,Balogova ze Superstar se taky dostala diky hlasum verejnosti az tam kam se dostala,Horvat je taky rom..atd atd.A to jen diky hlasum "rasisticke ceske verejnosti ?Kdepak,nas narod neni narodem rasistu,prece.

anetadela1

Já proti cikánům taky nic nemám. Mě jen vadí ten jejich šílenej nepořádek kolem baráku. V obci máme dům s vymlácenýma oknama a bordelem kolem. Bohužel, zrovna stojí naproti škole, poště, krámu. Starosta říkal, že by je dávno vystěhoval, kdyby na to byly peníze. Vesměs jsou to ale slušní lidé. Pár z nich sice čuchá toulen, ale to je jejich problém. Kdykoliv jdu kolem, pozraví a jsou usměvaví, ale proboha ten bordel. To je fakt hrůza. Snad by ani nikomu neublížili.

Řekla bych, že je víc zlodějů a vrahů mezi „bílými“ než mezi cikány.
Cikáni jsou pouze nepřizpůsobivý našim, řekněme, podmínkám. Mají úplně jinou mentalitu, leč bohužel z toho vyplývá to co vyplývá…

kikinka2210

já bych řekla žwe je to blbost být národem rasistů.