Diamo

Jsem vhodná jako „panička“ Border kolie?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli jsem vhodná abych měla border kolii a jestli by se netrápila.
Je mi 13let a bydlíme v bytě. Máme jednoho kocoura (6 let). Ráno s ní budu chodit na hodinku ven. Potom jsem 7 hodin ve škole a jak příjdu, šli by jsme na nějakou dlouhou procházku (třeba do parku jezdit na kole, cvičit ,nebo si jen tak hrát), samozřejmě bych ji učila i povely. Pokud by to šlo, tak bysme byli venku až do 5 (6) hodin večer. Potom ještě 1 nebo 2 vyvenčení večer. (+agility jednou týdně)
O borderkách jsem si přečetla snad všechno. Hledám na stránkách, vyptávám se, čtu knížky atd.. Taky bych chtěla zmínit, že nejsem ten typ člověka, který je ze štěňátka nadšený 2 měsíce a pak už ho to přestane bavit a nechá to na rodičích nebo ho dá pryč. Jsem rozhodnutá pro fenku, která se snadno ovladatelnější. Taky bych se chtěla zeptat jestli kastrovat, či ne a jestli máte nějaké rady a zkušenosti co jsem ještě nevyčetla :D
Předem moc děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
johana 56

Ještě by ses měla zamyslet.

Chtělo by to nejprve důkladně zjistit, co vše péče o Border kolii obnáší. Navštívit stránky chovatelů, informovat se a zvážit možnosti. Mít doma psa tohoto plemene není jen o tom, jestli být nebo nebýt vhodnou paničkou.

http://border-kolie.hafici.cz/

Kluby chovatelů pořádají soutěže s ukázkou výcviku v reálu, není od věci některou navštívit.

Další odpovědi
dubraro

Ano, můžu mít psa.

Borderka je pracovní, aktivní, inteligentní pes. Nezáleží ani tak na tom, jestli žije v bytě nebo venku, ale jestli má stále co na práci. Pokud na ni budeš mít dost času a myslíš, že ji dokážeš zaměstnat a zabavit, bude ti dobrým společníkem.
Uvažuj taky do budoucna. Takový pes s tebou bude nejméně 10 let. Za tu dobu ty budeš dítětem na základní škole, dospívající slečnou na střední, mladou ženou na vysoké. Bude s tebou prožívat tvé úspěchy a prohry, lásky a zklamání, možná se dočká i tvých dětí. Dokážeš se jí po celou tu dobu věnovat?

anonym

Ještě by ses měla zamyslet.

kapka

Ano, můžu mít psa.

Pokud se budeš psovi věnovat, tak jak píšeš, pak nevidím problém.
Věk máš na pořízení psa ideální. Máš teď nejvíc volného času a zároveň energie, jako už nikdy později v dospělosti mít nebudeš. Je pravda, že pořídit si psa je zavazek přibližně na 10 – 15 let, ale potřeby psa se s jeho věkem mění, stěně a mladý pes potřebuje víc pohybu a duševního zamestnani, než psí senior. Pokud jsi připravena obětovat psovi svoje období dospívání, pak je to ok.
Té hodinové ranní procházce před školou se teda moc věřit nedá, neber to špatně. :) Já byla hodně velkej blázen a v neděli, když jsem si v devět ráno pouštěla v TV oblíbený pořad, tak už jsem byla zpátky z nácviku stopování. Ale ráno před školou jsem se psem na hodinu ven nechodila, to možná leda úplně ze začátku. Časem jsem byla vděčná, když šel se psem táta, vracející se z noční. :)
Že budeš se psem trávit odpoledne, tomu už se věřit dá spíš. Ta hodina ráno ale není nutná, píšu to jen, že jsem se tomu musela pousmát.
Položím ti otázku. Jak jsi zvyklá trávit odpoledne po škole teď? Já, dokud jsem nesmela mít svyho psa, tak jsem si často pujcovala psy od kamarádek mnoho let, takže pořízení vlastního psa pro mě nebyla až taková změna.
Jinak proti bytu nic nemám. Když se člověk psovi nevěnuje, tak je mu na prd i obrovská zahrada, kde se nudí.
Samozřejmě, borderka je pes náročnější na fyzické i duševní zaměstnání, ale taky musí někdy odpočívat. A viděla jsem dokument z nějaké farmy v Anglii, kde využívali borderky k pálení ovcí a zarazilo mě, že je mimo jejich pracovní dobu měli zavřené v překvapivě malých klecich. Rozhodně si tam nebehali po farmě na volno. To jen pro zajímavost. :)

Cenobita

Určitě ne, je to týrání.

Border kolie je pastevecký pes, takového psa mít v bytě, byť se o něj budeš starat není vhodné, do bytu jsou vhodné jiné rasy: pudl, yorkshire, pinč, nebo nejraději nějaký oříšek z útulku. Border kolie je extrémně náročná na pozornost, může ji chybět a bude ve stresu. Border kolie je ideální pro někoho kdo má domek se zahradou, případně pastviny se zvířaty.

samicek333

Ještě by ses měla zamyslet.

Myslim si, ze pokud by mela fenka dost aktivit, tak by to slo, ale ten casovy rozvrh mi prijde prehnany (neni spatny, ale myslim si, ze nebudes schopna psovi pri skole venovat tolik casu, kolik pises).

jáára

Ještě by ses měla zamyslet.

Mc Merkurion

Určitě ne, je to týrání.

…s velkym psem do bytu nesouhlasim…

kapka

Ano, samozřejmě – k pálení ovcí. :D K pasení… Můj mobil tohle slovo asi nezná. :)

redy

Cenobita: Velkej nebo malej byt, tomu pusu je to fuk.

Záleží úplně na jiných věcech…

Týrání je úplně něco jinýho.

kapka

To je pravda.

anonym

Mc Merkurion
to je pes střední velikosti, není velký

Mc Merkurion

…jakmile je něco větší než pražskej krysařík, tak je to do bytu velký…