miskapr

Jsem ve druhém ročníku na kadeřnici a chtěla bych začít stříhat po domácnostech. Co potřebuji za povolení?

Dají mi živnostenský list, když nejsem plnoletá a studuji?

Nejlepší odpověď
gecco

Podnikat můžeš od 16 let – pokud ti soud umožní zplnoletnění.
Ale – Holičství a kadeřnictví je řemeslná živnost a tedy pro její získání potřebuješ dodat doklad o kvalifikaci (výuční list) – tedy pokud tento obor teprve studuješ, nemáš šanci.
___
Můžeš

  • stříhat kamarády a kamarádky (bezúplatně)
  • přijmout pozici učnice v nějakém už existujícím ´salonu´ (ale asi tě nenechají pracovat samostatně)
  • účastnit se různých akcí (soutěží) pořádaných pro učně

Další odpovědi
ivzez

Na učilišti se učíš, studuje se až na VŠ.

K získání živnostenského oprávnění potřebuješ souhlas rodičů
nebo soudu a protože jde o živnost řemeslnou, budeš muset
doložit i příslušné vzdělání (výuční list) + jeden rok praxe.
Případně by stačilo 6 let praxe bez výučního listu.

Nebo bys musela získat odborného garanta, tj. člověka,
který by za výkon tvé živnosti ručil (nejsem si jista, jestli je
to pro řemeslnou živnost možné).

Nedoporučuji „stříhat na černo“. Stačí, aby tě udal jeden člověk,
který nebude s tvou prací (s jejím výsledkem) spokojen, a budeš
„mít vyděláno“ na několik let dopředu ► pokuty za neoprávněné
podnikání (= za „stříhání na černo“) by tě přišly pěkně draho.