Jsem špatný, když se chci chovat podle tržního hospodářství?

Jezdím zabíjet zvířata i do jiné vesnice vzdálené 6km. Jezdím na kole. Jeden chovatel si stále chválí tento režim. A jelikož jsem mu vždy zabíjel jen za pivo a frťana (vím, že na kole se nesmí pít, ale kde není žalobce, není soudce) a tím, jak ho stále chválí, mě naštval, tak jsem prohlásil, že příště u něj budu zabíjet podle tržního hospodářství. Což znamená nejméně 100 Kč na hodinu + benzín a amortizaci auta (pojedu autem). Což se mu nelíbí a už jsem u něho vydřiduch.
Jak je tedy možné, že lidem se tento režim líbí, ale jakmile se chci já chovat tržně, už jsem ten špatný?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

To není režimem, ani tím, co si za svou službu řeknete, to je národní povahou Čechů. Průměrný Čech si vždycky najde něco, na co bude remcat.

Další odpovědi
anonym

Zrovna doma diskutuji nad hodinovou sazbou cvičitelky pro malé děti do školky, jelikož chce 400 Kč na hodinu a hodiny se počítají i při cestování. Bubeník 1800/h, klaun 1600/h, takže ta Tvoje stovka + benzín je zadarmo. Samozřejmě si to zvíře může zabít sám, stejně tak můžu jít sám předcvičovat, bubnovat a dělat klauna. Někdy si říkám, že ti lidé snad žerou koňská vejce. Budeme asi muset zdražit školkovné 🙂

dalid

Vy ste sa nechoval trzne a nechovate sa trzne. Vas obchodny vztah mal stanovene podmienky – pracoval ste za odmenu v naturaliach. Chcete zmenit formu odmeny na peniaze. Overil ste si existenciu a ceny konkurencie? Cena je vzdy vysledkom kompromisu na zaklade diskusie. Ked si stanovite cenu mali by ste mat rezervu na vyjednavanie a nevzdat to hned po prvom odmietnuti a vyziadat si protinavrh.

anonym

Pokud já jdu (jedu) někomu rozbourat prase a chce se po mně, abych udělal i výrobky, beru si pět stovek, dostanu výslužku. Alkohol nepiji, neměl bych tu správnou chuť.
P.S. Ještě se nestalo, že by měl někdo nějaké pindy. Pokud by měl, už mě neuvidí.

anonym

A co zkusit smlouvat o ceně? Existují lidi, co řeknou: „Za 100 v žádnem případě, ale za 80 třeba no problema.“ Já bych mu dal druhou výhodnější nabídku takovouhle: 70 Kč na hodinu + polovinu nákladů za benzín a že sebou vemete vlastní pivo/flašku. Řekl bych něco ve stylu: „Podívejte, pane, nerad bych přišel o tuto práci, tak vám zkusím navrhnou výhodnější nabídku a říct nové podmínky.“ Myslím, že pokud má všech pět pohromadě, tak ustoupí, a pokud ne, tak ať si sežene někoho, komu fakt stačí jako kdysi vám si k tomu dát jen pivko a frťana. Obdivuju, že jste to takto dřív byl ochoten dělat, a nedivím se, že chcete být spravedlivě ohodnocen.

Dochy

Nemáte mu zvýšit sazbu za blbý kecy, ale měli jste se domluvit na rozumné odměně hned od začátku 😉 pokud vím, tak vesničtí řezníci, pokud se nedohodnou na finanční odměně, berou svůj podíl v naturáliích.

A na kecy o vydřidušství se vy… Bral bych to jako běžný argument při vyjednávání ceny u „podnikatelů“, kteří dělají haury, a jakmile maj něco platit, jsou to ti největší chudáčci na světě a určitě by měli dostat slevu… (poměrně častý způsob podnikání v ČR ☹ )

postcd

Možná byste nebyl u něho vydřiduch, když byste mu vysvětlil svou situaci a proč si přejete jinou odměnu. Když by se vžil do situace, možná by pochopil že by se sám asi zachoval stejně jako vy.
Nevidím nic nepochopitelného na tom když se pánovi líbí že pro něj zabíjíte levně nebo zadarmo, asi mysel že vám to tak vyhovuje a nevadí vám to. A na vesnici 100 Kč na hodinu asi bude opravdu nad poměry toho co si vydělá běžný člověk tam. I když odměna řezníka 100 Kč na hodinu je asi odpovídající. U nás se platí řezníkovi snad i 1000 Kč. Někdo to dělá asi pro naturálie někomu jde jen o peníze, podle toho se odvíjí cena. Pokud nikoho nesežene, rád vám zaplatí. Špatný nejste, že jste si o peníze řekl.

zjentek

Jestli mu tam do hodiny mlaskneš dvě tekily nebo něco z jiné flašky za 500k a k tomu pěkně plzničku, tak po čtyrech hod´kách tvé roboty rád přistoupí na změny.

anonym

pro postcd
Mně ani tak nešlo o to zvýšení ceny za mé služby, mně nejvíce rozčílilo jak stále chválí tento režim a nechápe, že se mají lidi i hůř než za komunistů.
O tom jak to se mnou vypadá věděl vždycky když jsem k němu chodil zabíjet ( má nezaměstnanost, nemožnost v mém věku sehnat práci atd.)
A jinou odměnu jsem ani tak nějak nechtěl, ALE DOKÁZAT MU JAKÉ JE TO TRŽNÍ
HOSPODÁŘSTVÍ V PRAXI.
Jestliže on se má tak dobře, tak ať platí plnou cenu za všechno.

xxx3

to je zábavné říci si o odměnu za vykonanou práci jenom proto, aby člověk někomu ukázal „tržní hospodářství v praxi“. Já bych řekl, že požadovat peníze za službu pro někoho druhého je naprosto normální (tedy pokud se nejedná o blízkou rodinu a drobnou službu). Nenormální mi přijde, pokud někdo obrací každou korunu, ale pak pracuje pro druhé zadarmo.

anonym

Děkuji všem za odpovědi, ale nemohu se všemi souhlasit.
Chodím tam již 30 let a dělal jsem to vždy za tuto částku + na vánoce kachnu nebo lacinější kůzle na zabití, ale netrval jsem na tom, dával to vždy z vlastní iniciativy.
Jenže pak jsme se oba více radikalizovali a on nějak nemůže pochopit, že se mají lidé v tomto režimu hůře než za komunistů.Tady ani tak nejde o peníze, ale o politické názory.A protože vím, že v okolí 20 km nikdo nezabíjí ( mladí to neumějí a a ti dva tři co chodí také zabíjet jsou ještě dražší než já) tak jsem vystoupil s takovouto cenou.A neustoupím, protože jsem si dal podmínku, že musí k tomu ještě říci, že za komunistů bylo lépe.
pro barbakan
Ono rozbourání prasete dá víc práce a nikdo to už neumí, takže i já bych dal peníze co si řekneš.
pro minerz
Nesmlouvám protože když jsem hledal práci, tak mně také řekli: "Buď budete dělat za 50, 60, 70 Kč na hodinu a nebo běžte jinam."Nikdo se se mnou nebavil co umím.A dokonce v posledním zaměstnání jsem dostal o 1500 méně než mladý, který nastoupil 3 měsíce po mně.Na otázku proč on má víc mně bylo odpovězeno:"Ale vy jdete do důchodu, tak vám to stačí, on je mladý a potřebuje víc."A nikoho nezajímalo, že já toho umím víc než ten mladý.

Psychotic

Žalujte posledního zaměstnavatele, zahojíte se na odškodném za diskriminaci.

anonym

Už to neřeším, protože od srpna mně už nabíhá důchod.
Ale to nic nemění na faktu, že tehleten režim NEROZLIŠUJE co kdo umí, ale jak je kdo mladý.
Naše generace je stále diskriminována, protože lidi nad 50 let věku už nikde nechtějí.A všechno vlastní zkušenost.
A jak mám žalovat 20 – 30 firem denně, které jsem navštívil a kde mně všude řekli:„Pro naši firmu jste neperspektivní.“
Proto budu stále chválit komunisty, protože tohleto by nikdy nikomu neřekli.

Dochy

To není režimem. To je lidmi a částečně dobou. Dobou v tom smyslu, že technologie běží dopředu trochu příliš rychle a většina lidí má pocit že ti starší tomuto tempu už nestíhají (přestože je to přinejmenším z části pouze zažitý stereotyp)