Phereniké

Jsem snad nemocná, nebo čím to je?

Dobrý den, už několik let mě trápí jakási „úchylka“. Neustále si musím všechno kontrolovat – jestli mám všechny věci při sobě, jestli jsem něco neztratila, jestli jsem udělala všechny věci, které jsem měla napsané na seznamu, jestli jsem zavřela dveře apod. Ze začátku mě to nějak nevadilo, líbilo se mi, jak mám na věcmi kontrolu. Ale teď mě to začíná dohánět k šílenství. Štve mě to, když si musím desetkrát během deseti minut všechno zkontrolovat a tisíckrát sama sebe ujišťovat, že je to v pořádku. Když to neudělám a bráním se tomu, jsem nervózní a neustále na to myslím. Vím o obsedantně-kompulzivní poruše, a vím, jaké jsou její příznaky, ale přece jen si myslím, že tohle je něco jiného. Nevíte, jak by se to dalo „vyléčit“, anebo alespoň nějak zkrotit? Jsem z toho už na nervy.

Odpovědi
roxy52

Jsi zodpovědná,tak proč to léčit.Spoustu lidí by ji naopak potřebovalo ,,naordinovat".

Awe

No s tím asi nic neuděláš.V dnešní době je těchto poruch staršně moc a trpí jima spousta lidí…To co máš je ještě dobré v porovnání jiných „úchylek“ jako jsou: srovnáváni věcí do úhlu,dle barev či abecedně,dotýkání věcí.Počítání všeho možného jen aby měl člověk přehled,přehnaná čistota a fóbie z mikrobů.Nebo člověk co děla při všem „rituál“ např: poklepání na hlavu při otevírání dveří.Já trpěl něčím podobným…Když jsem se omylem například dotknul prvým loktem ruky sloupu musel jsem se vrátit a dotknout i levým loktem. Měl jsem nutkavou potřebu.Pokud jsem tak neudělal byl jsem nervózni a neklidný.Vše co udělala má pravá strana musela udělat i levá a bylo to opravdu obtěžující.Postupem času to nějak odeznělo a již s tím nemám problém…

PS:Perfektní seriál co má v sobě tyto i jiné poruchy krásně vystihuje Můj přítel Monk.

marci1

Prostě jste velmi zodpovědná a chcete mít vše pod kontrolou. Zkuste si více věřit. Pro začátek věc, kterou máte potřebu zkontrolovat, zkontrolujte jednou a víckrát ne. Dá se to trénovat. Zkoušejte to v klidu a pohodě. 🙂

mosoj

No tak to je to samé jako u mně s tím rozdílem že mně je 66 let. Nepotěším tě ,už se to bude jenom zhoršovat.

Andre5000

Když něco kontroluješ, tak se na to soustřeď (řekni si, že je to v pořádku) a už se k tomu nevracej. To, že je někdo zodpovědný, třeba až tzv. puntičkář, tak to vyléčit nelze, ale lze to naučit ovládat (osobní zkušenost).