esmeralda

jsem předsedkyně dozorčí rady a.s.,jak mohu kontrolovat předsedu představenstva?

mohu žádat přístup a podpisové právo na konto společnosti? mohu zakázat aby si společnost vzala úvěr? patří mi také 50% akcií představujících hmotný majetek tedy polovina nemovitosti,chtěla bych je prodat a zbavit se členství ve společnosti jak?

Odpovědi
standa

1. mohu žádat přístup na konto společnosti?
„Zažádat samozřejmě můžete a v tomto případě Vám společnost i MUSÍ vyhovět a umožnit vám přístup k výpisům z konta společnosti.“

2 mohu žádat o podpisové právo na konto společnosti?
"Zažádat samozřejmě můžete, ale pochybuji, že vám vyhoví…, k této ´aktivitě´ nemáte zákonnou oporu a pochybuji, že Stanovy by vám v tomto případě šly ´na ruku´

3. mohu zakázat aby si společnost vzala úvěr?
„Z titulu členky dozorčí rady nemůžete. A z titulu vlastníka 50% akcií byste teoreticky mohla iniciovat svolání mimořádné valné hromady a pokud by se vám podařilo sehnat na svoji strana další 1% hlasů (což ale pochybuji, protože nejspíš není žádný minoritní akcionář, ale jen ten druhý s 50%, že?), tak byste mohla konat…“

4. patří mi také 50% akcií představujících hmotný majetek tedy polovina nemovitosti,chtěla bych je prodat a zbavit se členství ve společnosti jak?
„Předpokládám, že akcie nejsou veřejně obchodovatelné, takže nezbývá než hledat kupce. Předpokládám, že se jedná o akcie na majitele, takže je můžete odprodat aniž byste potřebovala součinnost představenstva. Jinak než odprodejem (darováním) se ´členství´ nezbavíte.“

Doporučuji, abyste se detailně seznámila se svými právy, které vám dává Obchodní zákoník (§197 a násl.) a rovněž i Stanovy.

Nepochyně máte řadu „kontrolních“ nástrojů, které ale asi nevyužíváte na 100%…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t2h1d5.aspx