LenkaD

Jsem povinná doložit zaměstnavateli propustku po návštěvě lékaře/úřadu?

A podle jaké vyhlášky/ zákona to je?V zákoníku práce není zmíňka o propustce.

Nejlepší odpověď
da ny

Jstr povinna zeptat se/nahlásit, zda můžete v pracovní době odejít na předem naplánované lékařské ošetření.
Jste povinna zaměstnavateli doložit potvrzenou propustku, (lékař, soud, pohřeb) pokud to vyžaduje.
On není povinnen Vám zaplatit mzdu za čas takto strávený mimo pracoviště, jen Vám umožnit uvolnění.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… k čemu by jinak ta propustka byla, než k tomu, aby po potvrzení lékařem sloužila jako doklad o návštěvě doktora/úřadu …

… no, v tom případě mi vysvětli,na jakým základě ti zaměstnavatel omluví (nedejbože zaplatí) čas, co jsi byla mimo, když dovolenou ti určuje zaměstnavatel – v krajním případě ti klidně může napařit áčko za neomluvenou absenci …
…Dochy: můj zaměstnavatel propustky taky nevyžaduje, omlouvá to bez problémů, jsme malá firma a všici se tu známe, ale to nemusí platit všude …

ivzez

Ano.
Zaměstnanec je povinen zaměstnavateli doložit důvod své nepřítomnosti.

Je-li zaměstnanec k návštěvě úřadu či lékaře objednán, musí se
zaměstnavateli omluvit předem a po návratu důvod nepřítomnosti doložit.

___

Zaměstnanec je povinen vyřizovat své záležitosti na úřadech
a návštěvy lékaře absolvovat přednostně mimo pracovní dobu.

Omluvené (placené) volno náleží až v případě, že záležitost či návštěvu
lékaře nebylo vyřídit nebo absolvovat mimo pracovní dobu.
Nutnost návštěvy úřadu nebo v lékaře potvrdí úřad či lékař na propustce.
_________________

K odpovědi Dochyho:
Jeho zaměstnavatel (i někteří další) postupuje/í nestandardně,
ale to neznamená, že je to tak v pořádku, ani že stejně budou
postupovat i další zaměstnavatelé.

_______________

Doplňuji:

K odpovědi Da ny:

Da ny má pravdu, že za neodpracovanou dobu není zaměstnavatel
povinen vyplatit mzdu. Ta náleží jenom za vykonanou práci.

U některých překážek v práci ale má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy
ve výši průměrného výdělku → např. při návštěvě lékaře, pohřeb nebo svatba
rodinného příslušníka, apod.

Přesné informace najdete v příloze k nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-590#prilohy

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-590#prilohy

Dochy

Da ny: Placené volno na nezbytně nutnou dobu vyplývá ze zákoníku práce.
Mc Merkurion: Poslední dva mí zaměstnavatelé žádné propustky nevydávali a nevyžadovali. Stačilo oznámit, že jsem byl u lékaře.

LenkaD: Pokud ji zaměstnavatel vyžaduje, tak pravděpodobně ano. Když vám má poskytnout ze svého prachy na to abyste se někde courala (nic ve zlým, jen odhaduji nejnegativnější možný přístup zaměstnavatele), potřebuje nějaký věrohodný podklad. Na propustce by neměla být nutná diagnóza (to je chráněný údaj), ale razíko lékaře ano. Takže pokud budete chtít své problémy před zaměstnavatelem utajit, ne vždy se vám to podaří.

Ad Dany: Doplňuji, jak jsem psal že je placené volno, měl jsem na mysli právě jen toho lékaře. „Úřad“ jsem v dotazu přehlédl. Ivzez už správně (jako vždy když se jedná o pracovněprávní záležitosti) doplnila některé další případz pro placené volno…

ivzez

V zákoníku práce se o propustce nic nepíše, každý zaměstnavatel toto může mít ošetřeno jinak. Zaměstnanec je povinen každou svou nepřítomnost v zaměstnání omluvit (v některých případech i předem) a doložit. Jakou formou má nepřítomnost doložit, závisí na důvodu nepřítomnosti a na tom, co si zaměstnavatel vybral. Často to bývá právě propustka.

Stačí Vám, Lenko, toto vysvětlení? Když tak se ptejte dál zde v diskuzi.
(Nezakládejte prosím nový dotaz.)

Dochy

Moji zaměstnavatelé postupují nestandardně a možná nesprávně?? 😉 Když sama píšete že v zákoníku o propustkách nic není, pak je to právě nejspíš jen na uvážení zaměstnavatele. A jak píšu, chápu že zaměstnavatel chce nějaký alespoň trochu ofic. doklad pokud po něm někdo chce peníze bez práce. Mně samotného překvapilo když jsem šel k doktoru a zaměstnavatel po mně nic nechtěl. A třeba zubařka se sama nabídla že mi napíše potvrzení pokud jsem po ni při opakovaných návštěvách přednostně chtěl termín mimo mou základní prac. dobu (a ona je měla obsazené)

ivzez

Neprověřování informací od zaměstnanců není standardní jednání většiny zaměstnavatelů.

Docela by mne zajímalo, jak zaměstnavatel, který nemá žádný doklad o návštěvě lékaře, zaúčtuje náhradu mzdy, jež zaměstnanci za dobu návštěvy lékaře náleží…

Dochy

S účtováním nemám přímo zkušenosti, ale předpokládám, že naprosto normálně. Na výplatnici je to uvedeno jako náhrada mzdy a předpokládám, že co se týče nákladů je pro zaměstnavatele ta výplatnice daňovým dokladem. Papírek s podpisem lékaře žádným účetním dokladem nebude…

ivzez

Aby mohl zaměstnavatel vyplatit náhradu mzdy, potřebuje pro to nějaký podklad. V době nemoci neschopenku, v době dovolené schválenou žádost o dovolenou, v případě návštěvy lékaře ???

Něčím tu náhradu mzdy podloženu mít musí.

I zaměstnavateli chodí kontroly. Pokud by zaměstnancům vyplácel peníze „jen tak“, nemohl by je zahrnout do nákladů.

Potvrzení od lékaře není účetním dokladem, slouží jako podklad pro výkaz (ne)odpracova­né doby.

Dochy

Tak samozřejmě u současného i bývalého zaměstnavatele vedeme nějakou evidenci příchodů a odchodů. V případě návštěvy lékaře je tam zkrátka evidována nějaká doba jako návštěva lékaře. Ale tu dobu si jako návštěvu lékaře jen označí zaměstnanec. Předpokládám, že pokud by došlo na lámání chleba, bude to muset zaměstnanec zdůvodnit a pokud to nedokáže bude mít průšvih on, nikoli zaměstnavatel. (zaměstnavatel se nijak neobohatil, nemá z toho žádný prospěch, berňák o nic neošidil)