lukas.zmizik

jsem povinen poskytnout své znalosti a dovednosti bez nároku na odměnu v případě nějaké větší katastrofy?

…a nesmějte se, že bouchne třeba temelím či dukovany se může stát každému z vás…
a pak tedy nastane větší katastrofa a já se ptám, jestli třeba když sem dejmetomu elektrikář a mám znalosti a dovednosti v tomto oboru, jestli na mne může namířit třeba policajt svou zbraň a odvézt před budovu toho telemína a říct „jdi dovnitř vyměnit pojistky nebo tě odprásknu“ …(je to asi hloupý příklad, vy jistě příjdete na lepší), ale tak nějak to chodí i ve filmech…

já jen, až se mi to stane doopravdy, tak zda se mám v podobné situaci vzpírat anebo spasit svět…

a nakonec rada pro vás, kdybyste se dostali do podobné situace: pokud vám zato někdo bude chtít poskytnout odměnu, odmítněte. máte pak větší šanci, že se o vás natočí film.

cloumá mnou zvědavost, zmítá mnou otazník…

Nejlepší odpověď
anonym

V případě mimořádných situací jsou zpracovány plány a v nich jsou i instituce a osoby odborně znalé. Běžného občana se to netýká, ale můžeš prostřednictvím obecního úřadu, veliteli zásahu nabídnout své znalosti. Záleží pouze na nich zda to budou akceptovat.
Má to nevýhodu, velitel zásahu začne za tebe odpovídat, aby se ti nic nestalo. Ve většině případů odmítne, nechce si přidělávat další starosti. To platí i pro krizové štáby obcí, kraje a státu.

Další odpovědi
anonym

Nevzpírej se…
😉
Tyto situace upravuje zákon 239/2000 Sb., kdyžtak si jej přečti, já jen ve ´zkratce´:

  • na požádání jsi povinen poskytnout pomoc
  • odmítnout můžeš tehdy, kdybys tím ohrozil sebe a nebo způsobil větší katastrofu
  • za poskytnutou pomoc ti náleží odměna (za škody pomocí tobě vzniklé náhrada)

zjentek

po předání informací budeš ohrožen na životě tak či tak, takže to s tou ochotou nepřeháněj. Pokud máš vyšší znalosti nežli je průměr, znejistíš volně pasoucí se stádo a časem za to zemřeš (uklouzneš třeba ve sprše, nebo tak :o). Sleduj kauzu Snowden, ten se také cítil povinován předat své znalosti bez nároku na odměnu :o