Gami.Pet

Jsem pořád křesťan?

Věřím sice v Boha, Ježíše i Marii, ale jinak. Nevěřím v desatero neuznávám ho, podle mě je člověk svobodný a nechápu proč by se měl jít zpovídat stačí, že toho lituji a že přiznám že to bylo špatné. Nevidím důvod chodit do kostela, kostely vybírají peníze aby se zkrášlovaly a vylepšovaly místo toho aby peníze šly na charitu.
Věřím v reinkarnaci a nevěřím v peklo, dle mě člověk nemůže jít do pekla, protože žádná duše si tam jít nezaslouží ať byla jakkoliv špatná, každý si zaslouží šanci a ne někde trpět když musel žít, ono život je někdy peklo a to stačí. Tak kdo tedy jsem jestli ne křesťan? Tato víra mě víc napňuje.
Děkuji za vaše odpovědi :)

Nejlepší odpověď
Drap

V případě , že jsi pokřtěná, tak jsi stále křesťan s popletenými názory a se zmatkem v hlavě.

Další odpovědi
beer

Jsi zkrátka věřící a je úplně jedno, jestli tvoje víra má či nemá nějakou „oficiální“ nálepku. Vůbec se tím netrap a řiď se svým názorem!

iceT

Jak si kdo ustele,tak si lehne,tolik k tomu,že někdo musí žít,někteří jen přežívají.Jaký si to uděláš,takový to máš,tolik k tomu,že život je peklo.
Pokud neuznáváš desatero,neuz­návej,k tomu tě nikdo nenutí,stačí,když se budeš chovat a žít jako slušný,čestný člověk,ctít rodiče,budeš věrným partnerem....­.atd,atd.K to­mu desatero není třeba,k tomu stačí solidní výchova.

anonym

Pokud opravdu věříš v reinkarnaci, nemůžeš být křesťan…
😉
To, že ´neuznáváš´ formality typu zpověď, účast na mši apod. není důležité, důležitá je vlastní (vnitřní) víra. Proč ti vadí Desatero sice netuším (v podstatě jen shrnuje základní morální principy naší společnosti – i nekřesťanů), ale pokud porušovat druhou ´pětici´ přikázání, čeká tě nejen boží trest na věčnosti, ale i světský trest za života…
😉
A „kdo tedy jsi“? – nemyslím, že by bylo potřeba lidi ´škatulkovat´ a nutně každému přiřadit nějaké náboženství (BTW – víra není náboženství!), naprosto stačí, když budeš slušným člověkem.
😉

postcd

desatero – mám dojem, že nyní stačí opravdu litovat (podle Bible), potřebuješ ale věřit ve výkupní oběť Ježíše Krista (zaplatil za naše hříchy) a chovat se podle toho..
peklo/nebe – je nebiblická nauka , zeptej se někoho ať ti to dokáže přesně z bible..

být křesťanem by mělo znamenat chovat se tak jak se choval Ježíš a jak tedy Bůh chce abychom se chovali my (asi)

Shady

K tomu aby člověk byl dobrý, nepotřebuje žádné náboženství.

MK44

Kdo jsi?

Vypadá to, že jsi člověk, ke kterému se dostaly myšlenky z různých světonázorů, z různých zdrojů. Tak jako ke každému z nás – naštěstí nežijeme v prostředí, které je přísně utvářené jedním centrem, které by si osobovalo právo na absolutní pravdu. Můžeme nad různými názory svobodně přemýšlet a hlásit se k těm, které považujeme za správné. V některých zemích jako jsou země přísně katolické, islámské nebo jako je Severní Korea tuto volbu nemají. Musí se zařadit tam, kam je společnost zavře, ať už ji ovládá třeba rod arabských Saudů nebo korejských Kimů nebo nějaká náboženská organizace. A Ty nad různými možnostmi přemýšlíš a to je, podle mně, správné.

Možná jsi člověk, který si myslí, že nutně musí patřit k nějaké víře, světonázoru, k nějaké skupině nebo musí přijmout nějakou, už „hotovou“, nauku. Skutečně musíš? Já se také s nějakou takovou hotovou, někým stanovenou myšlenkovou soustavou neztotožňuji. Necítím se být nějakým „-sťanem“ nebo „-istou“. Nelíbilo by se mi, kdybych měl s názory, s kterými souhlasím, přijímat i takové, s nimiž nesouhlasím. Co je to za člověka, který by mně k něčemu takovému nutil?

Píšeš, že neuznáváš desatero. Asi máš na mysli deset pravidel ze Starého zákona, které hlásal Mojžíš. Neuznáváš žádné z nich? Neuznáváš je jako celek? Neuznáváš jen některá z nich? Já některým rozumím, byť jsou jakýmsi zhuštěním – slušnost ani život nelze nacpat do jednoduchých příkazů -, ale jako určité zjednodušení, jako vyjádření základní myšlenky, jak se lidé mezi sebou mají chovat, je dobré se nad nimi zamyslet. Některým „nerozumím“ – alespoň ne tak jak byla, kdysi ve starověku, v závislosti na tehdejších představách o světě, sepsána. Ale některá jde přeložit, přeformulovat do dnešního jazyka.

Píšeš, že věříš v Boha, Ježíše, reinkarnaci. Nevím, co myslíš slovem „věřit“. Různí lidé dávají tomuto slovu různý obsah.

Zmiňuješ na jedné straně charitu a starost o lidskou duši a na druhé zkrášlování kostelů a účast na obřadech. Jde-li Ti o dobro, o ohleduplnost, o upřímnost, pak uvaž, zda je nutné, nebo vůbec dobré, je spojovat s nějakou náboženskou mystikou, obřady či s příslušností k nějakému „-sťanství“ nebo „-ismu“, které zahrnují i nauku, která možná není správná.

badisko

Jsi zmatena jak lesni vcela … nejsi nic …:D poslouchej ..vis co se stane s ditetem ktere se narodi a napriklad po 2 dnech zemte ?
Ano spravne ..pokud nebylo pokrtene.. tak pujde do pekla nebot ho zatezene prvitnim hrichem (dedicny Hrich )…takze … tak jako tak pujdes do pela …a pokud se nechas pokrtit 2 minuty.. pred smtri a dostanes rozhreseni muzes byt i Adolf hitler a stejne te Nebe nemine … …to je ta bozi spravedlnost … :D

Kelt

Myslíš si, že křesťan je člověk, který chodí do kostela na zpovědi a věří všemu z bible. A ten, který v některém z těchto bodů se liší, už není? To chceš vědět kvůli sobě, nebo kvůli nějaké statistice? Máš nějaké názory, víru a to tě naplňuje. Můžeš třeba věřit v něco z bible a v něco zase ne, ale to je tvoje svobodná volba. Stejně se můžeš svobodně rozhodnout, zda půjdeš na mši, ke zpovědi atd. Pokud věřiš a pomodlíš se doma, tak to Bůh slyší. Možná je to lepší, než jít do kostela jenom proto, aby Tě vidělo okolí. Záleží na Tvém nitru, duši. Když chceš být zaškatulkována jako křesťan, nebo ne, je to čistě tvoje věc. Promluv si o tom s knězem, pokud ti na tom tak záleží. Podle mne nejsi křesťan, ale máš určité názory, myšlenky a ani to není víra. Byla bys ochotna za ně položit život?
Ježíš pravil, že víra se pozná podle skutků. Tak se dívej, co děláš a jaké jsou tvé skutky.

Roman71

Být křesťanem znamená následovat Ježíše Krista a být ctitelem Pravého Boha. Znamená to také být aktivním členem křesťanské organizace a podílet se na kazatelské činnosti. Pokud toto opustíš, stáváš se formálním křesťanem/křes­ťankou. V podstatě stejná situace, jako když opustíš Boha a Ježíše Krista. Tvá víra postupem času zeslábne. Protože bez skutků je víra v podstatě mrtvá a následky už ti dojdou samy.

Beer4Real

Moje odpověď porušovala kodex? Hahaaa a jaký? Ti co to mažou jsou staří zapšklí kreténi ;)

arygnoc

neexistujú dvaja rovnako veriaci čo i v jednom vyznaní – náboženstve.

celkom aktuálne sa stačí pozrieť na inak mierumilovný islam – príslušníci tohto vyznania (a jeho odnoží, pododnoží a siekt) v mene relatívne mierumilovného boha vraždia a neštítia sa k tomu použiť i deti.

k tomu desatoru – nejedná sa ani tak o náboženský text, ako o morálny kódex – takže vyjadrenie, že ho neuznávate, popiera vašu hodnotu človeka, nie ani tak veriaceho (hovorím o morálnych hodnotách).

a celkom na záver – otázku viery nemá vyriešenú mnoho ľudí (čomu a ako a prečo verí či neverí) – o to sa práve jedná iba kléru, nie ani tak človeku ako jedincovi.

stačí, keď budete dodržiavať morálne normy pre spoločnosť akceptovateľné, potom jej jedno, kam seba samú zaradíte.

najviac sa mi páči myšlienka veriaceho, že pre svoju vieru nepotrebuje duchovného ani chrám – kňazom mu je život (a láska, mier, dobro, …) a chrám si nosí v srdci.

kéž by to tak bolo.