TerezaF

Jsem matka s mimcem a potrebuji se odstehovat od pritele. Bude mi socialka platit najem nebo do jake vyse zhruba?

Dobry den,jsem matka s mimcem a potrebovala bych jit do bytu sama od pritele,ale beru pouze jen 3.800 na dceru. Chtela jsem se zeptat zda mi socialka bude platit najem nebo do jake vyse zhruba? Dekuji

Odpovědi
gecco

Není to tak jednoduché – tady si počti obecné podmínky – http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/prisp_na_by­dleni .
A pak si jdi podat žádost na sociálku v místě bydliště.

pusinka50

Jen 3.800 na dceru? Tys předtím nikdy nepracovala, že nemáš vyšší mateřskou? Tady ti nikdo neporadí. Osobně bych zašla na sociálku se svými rozepsanými (aspoň předpoládanými) náklady na nájem, elektřinu a vodné stočné, které předpokládáš v novém bydlišti, nebo už víš, co bys platila. Poprosila bych sociálku o laskavost, zda by ti vyšla vstříc a buď rovnou spočítala finance, které bys od sociálky mohla dostat. Anebo aspoň aby ti sdělila koeficienty na přepočet z příjmu na jednotlivé případné soc. dávky.
Můžeš žádat o příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a otec dítěte by ti měl platit alimenty, které lze vymáhat i soudně. Možná by ti mohli poskytnout i příspěvek na dopravu, pakliže někam dítě vozíš do jeslí či MŠ. Musí ti být zachováno životní minimum. Tady na linku máš přehled o výši životního minima pro osobu s dítětem:
http://beorigi­nals.cz/zivot­ni-minimum-1-1-2015/

Záleží na částce, ze které budeš muset žít.
Když ti částka nepokryje důležitý nákup oblečení a bot pro dítě, můžeš pak ještě zkusit občas požádat sociálku o poskytnutí jednorázového příspěvku Hmotné nouze. Ale pozor, tady se sčítají 3 poslední měsíční příjmy, takže když sociálka uzná, že sis na tyto výdaje mohla ušetřit, nedá ti nic, tento příspěvek není jistý.

ivzez

„Sociálka“ nikomu nájem nehradí.

Před podáním žádosti o státní sociální podporu (příspěvek na bydlení)
a/nebo pomoc v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení)
si jako první budete muset vyřídit výživné na dítě, případně (pokud je dítěti
do dvou let) i příspěvek na svou výživu od otce dítěte.

Přesné informace získáte v odkazu od Gecca a na kontaktním místě
úřadu práce (tam, kde jste žádala o rodičovský příspěvek).

Odkaz od Pusinky nedoporučuji (nejen kvůli chybě v textu článku).
Většina článků z této oblasti obsahuje nepřesné (někdy i zastaralé)
informace, jindy jsou psány povrchně a s chybami.

Informace hledejte na portálu MPSV, na webu MPSV
a v zákonech + nařízeních vlády.