Cascada

Jsem již 8 měs. na úřadu práce, kde mám udělat daňové přiznání ?

Za první 4 měs. práce bych se měl asi přiznat, ale dosud jsem to dělal u zaměstnavatele a teď nevím jak to bude, co když to neudělám a jak to mám udělat ?

Nejlepší odpověď
led

Do daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby sa uvádza zdaniteľný príjem fyzickej osoby, ktorý nie je oslobodený od dane. V prípade, ak daňovník poberal dávku v nezamestnanosti, nepredstavuje táto dávka zdaniteľný príjem uvádzaný v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby, resp. taký príjem, z ktorý by daňovníkovi vstupoval do základu dane k dani z príjmov.

Daňovník v tomto prípade bude podávať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2013 a to v lehote do 31.3.2013, a v tejto lehote je povinný zaplatiť sumu dane. Prípadný preplatok mu bude v stanovenej lehote vrátený.
Doplňuji:
K daňovému priznaniu budete potrebovať potvrdenie o príjme za obdobie 4 mesiacov 2013 od bývalého zamestnávateľa a doklad o registrácii na Úrade práce.

Další odpovědi
anonym

Je to vlastně docela jednoduché. Zastavte se u bývalého zaměstnavatele. Pokud jste měl podepsaný „růžový formulář“ Prohlášení, tak byste se mohl domluvit o zpracování daňového přiznání se mzdovou účetní. Jinak Vám tato vystaví potvrzení o dosažených přtíjmech. Tyto příjmy včetně zálohy na daň ze závislé činnosti přenesete do daňového přiznání a vyplněný formulář předáte do 31.3.2014 na finanční úřad.

ivzez

Poslední zaměstnavatel z roku 2013 je povinen
Vám provést roční zúčtování daně z příjmu.

Podmínkou je, že mu do 15. února 2014 včetně doručíte
písemnou žádost o provedení zúčtování a potvrzení
úřadu práce o evidenci na ÚP.

Žádost musí být doručena do 15. února 2014,
nestačí ji 15. února odeslat.

Zaměstnanci, kteří mají pouze jednoho zaměstnavatele
nebo postupně pracují u několika zaměstnavatelů
(nesmí jít o souběh dvou zaměstnání, z nichž se odvádí zálohová daň)
ani uchazeči o zaměstnání nejsou povinni podávat daňové přiznání.

Takže pokud nechcete, nemusíte řešit nic.

led

ivzez, máte pravdu, pokiaľ ide len o jeden príjem od jedného zamestnávateľa, vtedy sa daňovník naozaj nemusí starať o dane. Prípadný preplatok, či nedoplatok dane potom zamestnávateľ upraví priamo v plate – odvode dane. Problém je ale u zamestnanca, ktorý už nemá zamestnávateľa. Odvedená daň, ktorá sa priebežne strháva z platu je v skutočnosti len záloha na ročnú daň a ktorá sa potom musí vyrovnávať v skutočnej výške.
Ale, ako to urobí zamestnanec, ktorý už nepracuje, teda nemá sa mu tá zaloha ako dorovnávať. Musí to spraviť sám!
„Takže pokud nechcete, nemusíte řešit nic.“ Ano, nemusí, ale daňováci pri nezrovnalosti vašu radu neuznajú.

ivzez

Led, nerozumím Vaší poslední větě.
Pokud někdo nemá povinnost podávat daňové přiznání
(a z dotazu nevyplývá, že by tazatel přiznání podávat musel),
nemá FÚ co (ne)uznávat.

Kromě toho může tazatel záležitost vyřešit prostřednictvím
posledního zaměstnavatele z r. 2013, který je povinen na
základě písemné žádosti provést roční zúčtování daně …

Je jen škoda, že se o této možnosti běžně moc neví.
Myslím, že by to dost lidem ušetřilo starosti.

led

doplňam odpoveď,
Daňové priznanie sa podáva na Daňovom úrade podľa príslušnosti miesta trvalého bydliska.

led

Prepáčte chybu v dátume.
má byť:
daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2013 a to v lehote do 31.3.2014
PS
to viete, niekto sa má, keď už neráta roky, ako ja :)