lizatko11

Jsem jediná které vadí Koňská jatka?

Když se předemnou někdo zmíní o koňských jatkách, zuřím. Vadí mi ta řezničina, přitom jsou to tak důstojná zvířata.Také mi vadí konzumace koňského masa, i když je to jen další maso stejně jako hovězí nebo vepřové.Je ještě někdo, kdo má tak rád koně a vadí mu to?
Doplňuji:
Díky za odpovědi, a tak nějak jsem už věděla, že se tu objeví odpovědi s tím že, proč mi vadí jen koňská jatka a ne třeba ostatní jako prasata nebo krávy že o těch se nezmíním.Ano vadí mi VŠECHNY jatka ale nejvíce asi ty koňská, jelikož nemůžete vít tak silný vztach se slepicí nebo krávou jako s koněm.Ale snažím se přizpůsobit. 🙂

Nejlepší odpověď
badisko

Mam kone rad ..ale nevadi mi to ..vidim ze te to stve protoze jses konak …znam taky par konaku a nekteri s tim kupodivu problemy nemaj…teda alespon ne takove aby to museli resit na poradne …protoze si napriklad o jelenech myslim to same ..ze to jsou krasna zvirata a vznesena ..ale presto si gulas dam s chuti …ono je to jen na uhlu pohledu ..raci to nebudu rozepisovat este by me smazili …

Další odpovědi
anonym

Okolo chovu koní se motám už více než padesát let, ale koňská jatka mi nevadí.
Kůň je prostě hospodářské zvíře a to je fakt.
Názory ostatních uživatelů, že vadí veškerá jatka mohu podpořit, ale to je asi tak všechno co se s tím dá dělat. Dokud lidé nezmutují na vegetariány a vegany, budou jatka prosperovat.
Spíše jde o to, jakým způsobem je se zvířaty
ve velkochovech, při transportech a při porážce zacházeno. Protože když je
s nimi zacházeno špatně a zvířata jsou vystresovaná, i jejich svalovina potom není to co by měla být a smrt zvířat je v podstatě zbytečná.
To, co jsem napsala se týká hlavně domestikantů. Poněkud jiný názor mám na farmový chov daňků, jelenů, pštrosů, lososů atd. Takové „maso“ si ráda dám, pokud pochází z kusu uloveného ve volné přírodě. Jednak je kvalita nesrovnatelně lepší, než ze zvířete pocházející z farmy a když vidím ty daňčí hlavy za plotem…prostě divoká zvířata by se neměla uměle držet v zajetí a nepřirozených stresujících podmínkách výkrmu jen proto, že je čeká porážka.
A na závěr : z bohaté zkušenosti tě musím vyvést z omylu: Kůň je všechno, jen ne „důstojmý“. Přenášet na zvířata lidské vlastnosti a charakteristiky je nesprávné a ta zvířata si to nezaslouží. Kůň je původem stádové zvíře z rozlehlých stepí, který má v přírodě mnoho nepřátel a je jeho přirozeností vše řešit často bezhlavým panickým útěkem. Důstojnost? I pro „domácího“ koně je člověk především predátor (oprávněně) , člověk využívá schopností a vlastností koně ke svým potřebám, tak jako mnoho jiných zvířat. I kůň, kterého považuješ za svého nejlepšího přítele (mylně) má k tobě vztah hlavně proto, že mu poskytuješ krmení, zábavu a nějakou činnost. Jakmile kůň ale z nějakého důvodu zpanikaří, klidně tě při úprku zadupe do země.

Doplňuji:
doplnění pro Konan-Pain: Na tvém videu je vůl (der Ochs) a ten tedy skutečně „milovat“ nemůže! 🙂

Lucijej

Když ti vadí koňská zvířata, tak by ti měla vadit všechna jatka a né jen tato. Důvod, že kůň je ušlechtilé zvíře a prase ne, je do dost povrchní. Všechno to jsou zvířata, všechno to jsou živá stvoření a člověk nemá právo rozhodovat, kdo z nich má větší právo na život a ještě k tomu z tak subjektivního pohledu.
Doplňuji:
Takže abych odpověděla na otázku: koňská jaktka mi vadí jako kterákoliv jiná. Navíc nejsou jatka jako jatka. Navíc zvířata se ani nemusí dostat na jatka, aby skončila se stejným osudem jako ty na jatkách.

anonym

Doplním jedinou profesionální a racionální odpověď od Bohemica, několika strohými fakty:

  1. Ano, jsi jediná, protože u nás žádná koňská jatka neexistují, koně se porážejí na běžných jatkách, ostatně při 308 porážkách za poslední rok 2012 (tj. 0,8/den), by se ani nevyplatila. Kdežto skotu se poráží ročně 280 tis., prasat dokonce 3 milóny a drůbeže několik desítek mega.

viz důkazy:
¨http://www.a­gris.cz/clanek/178655?i­d_cause=9
http://www.vet­kom.cz/conten­t/showArticle/id/484/ar­ticleId/konovi­ti-v-potravinovem-retezci-2588
http://www.fi­nancninoviny.cz/zpra­vy/pro-ceska-jatka-je-pocet-porazek-koni-zcela-zanedbatelny/906629

  1. Kůň je jediné zvíře, jež má zákonnou výjimku umožňující jej pohřbít (odborně „povolená zahrabiště“). – viz:

http://www.equ­ichannel.cz/pos­ledni-cesta

  1. Nejvyšší úcty se těší koně ve Velké Británii, kde jej považují za téměř posvátné zvíře (také zde byly vůbec první dostihy na světě), proto tam vyvolala poslední aféra největší ohlas a cena koniny je tam tudíž nejnižší.

Ovšem na druhé straně dochází k opačným extrémům, kdy vysloužilí dostihoví koně jsou vyřazováni a zachraňují je chudá sdružení a nadace v Česku a jinde v EU.

  1. Na jatka se dostane výhradně kůň s průkazem a veterinárním potvrzením, že může jít do potravinové spotřeby.

Všechny ostatní (tedy léčení, sportovní a pod.), končí v kafilérkách – cena = 7,50-Kč + DPH/ za kg.

Kdybys opravdu chtěla zachránit koně před porážkou, činí cena 6Kč/kg živé váhy, tedy cca 3 tisíce Kč. Otázka je, zda bys měla na ustájení, krmení a veterinářské náklady a jestli by se přestárlý kůň už jen zbytečně netrápil.

Pro všechny podobné altruistické a charitativní záchvaty je dost šancí přímo ve tvém okolí a v běžném lidském světě.
Doplňuji:
Daleko horší jsou přes 8 let trvající špinavé kšefty s koňskými zdechlinami, jež končí v klobásách – viz odkaz:
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/296657-masokombinat-v-polsku-mlel-do-klobas-zdechliny.html
Pročpak takové praktiky opomíjí útlocit mas?
Kdyby byl opravdový, tak by se zapojil např. do projektu návratu divokých koní do přírody v jihočeském vojenském újezdu Boletice – viz odkazy:
http://www.ceska-krajina.cz/911/pro­jekt-navratu-divokych-koni-vyvolal-velky-zajem-verejnosti/
http://www.ko­nicci.cz/clan­ky/etologie-koni-93/navrat-divokych-koni-12324/

Zdroj: http://www.ifau­na.cz/kone/ne­modforum/r/de­tail/978230/za­chrana-kone-z-jatek

quentos

z toho si nic nedělej, já mám zas rád žáby, a nenávidím tudíž (nejen) Francouze za to, že žerou žabí stehýnka (navzdory tomu, že jsou žáby chráněné). Jako jednotlivci s tím těžko něco uděláme :{/>

Konan-Pain

Mám problém se všemi jatky. A především s lidmi jako jsi ty. Nemyslím to urážlivě vůči tobě, ale jaké důstojné zvíře je kůň oproti třeba praseti? Nebo krávě, slepici, ovci, rybě? Všichni chtějí žít, ne jen kůň, člověk, pes, kočka. Všichni cítí bolest ve stejné míře, pociťují strach, lásku, oddanost.

Ale když už jsi se ptala na koňská, tak ne. Rozhněvá mě to, to sice ano, ale ne tolik jako prasečí, kraví a takových zvířat. Na ně každý kouká jako na maso, na koně ne. Tam si ještě spousta lidí vzpomene na to jaké úžasné zvíře to je.
Ale jinak jsme na tom podobně, ale já se neznám v případě, kdy do mě někdo rýpe, že mě zajímají více slepice (Které přece žijí pro lidskou obživu) než moji psi – to do mě rýpe můj brácha vždycky když na své psi zařvu.
Doplňuji:
Já sama vlastním prase, takže vím o čem mluvím. S těmito „hospodářskými“ zvířaty lze vybudovat podobný vztah jako se psem, kočkou. I s tou slepicí to jde. Ale nikdo se o ně nezajímá, ale jen pejsek, kočička, koníšek, sloníček, klálíšek…
A ano, nelze s nimi vybudovat stejný vztah jako se psem, poněvadž i ten pes má k tobě jiný vztah než kočka. Žádné nebude nikdy možné domestikovat do takové míry, aby všechna tato zvířata tě bezmezně a oddaně milovala. To nedělá ani ten pes. A nehádejte se, že to dělá – dohromady máme doma 11 psů. Kteří nás zbožňují, poslouchají, jsou to naši rozmazlení parchantíci, ale nikdy to nebude láska jako vůči jiným svého druhu ani kdyby jsi je odchovala na lahvi. To je zkrátka fakt.

Já si myslím, že tohle video ti ukáže, že i kráva může milovat: http://www.you­tube.com/watch?v=bhUg­syyIme4 ;)

mosoj

Pán všemohoucí stvořil život i s potravním řetězcem ! Co s tím chceš udělat ?

anonym

Jediná nejspíš ne. Bylo by ale dobré uvědomit si, proč ti vadí jenom koňská jatka. Pokud máš ráda zvířata, tak bys měla mít ráda všechna.
Jestliže chceš pomáhat, dá se pomáhat i lidem, nejen zvířatům.
Přeji ti šťastnou cestu mezi vegetariány.

Deli

Já to moc neprožívám. Měla jsem období, kdy jsem nechtěla jíst maso. Žádné maso. Jenže tělo se ozvalo, klouby atd. Dnes maso jím normálně. Přiznám ale, že koňský guláš, jehněčí pečínku nebo klokaní steak bych si nedala. Vím, je to povrchní, ale prostě nemůžu. S konzumací kuřecího, ryb, vepřového a hovězího jsem se smířila, ale nesmím to zvíře napřed vidět. Veliký problém jsem tak měla u kamarádky, kde se šli ráno krmit králíci a jeden byl k obědu. No, nic naplat – brambory měli moc dobré 🙂

huxa

jatka jsou tak hnusné slovo, co třeba zpracovna masa? :) žádné zpracovny mas mi nevadí, i kdyby to bylo toho lidského-proti gustu žádný dišputát. Tak, ale třeba z psa bych něco ochutnal a jak píše badisko-koňským guláškem bych také nepohrdl.

ladaadal

Mě to nevadí. Jím všechno bez výběru. Pokud by mi to vadilo, rozhodně bych nedělal rozdíly mezi koněm, krávou či jakýmkoli jiným živočichem. V čem je kůň lepší? Nechápu dotaz, že by zvířecí rasismus? Koukali jste někdy do očí krávě nebo ovci? Mají úplně stejný kukuč jako kůň. Ale potravinový řetězec neoblafneš. Můžeš zkusit vegetariánství, ale počítej, že tvé zdraví a vitalita půjde velice rychle do háje.

Braník

Mě to taky vadí,stačí se podívat konovi do očí a to mluví za vše.

Reezo

Budu radši akceptovat koňské jatka než lidské. Jsem zvědavý, co by si lidi nacpali do pusinky, kdyby nebylo to co je… Zase by se mělo vzít v potaz, že zvířata jsou živé a mají také právo na spokojený život. Já osobně jsem pro farmy na maso, ale musí být dobře postaráno o zvířectvo. na druhou stranu není možné, aby byli chováni, v nelidských podmínkách.

Jsemtady

Zrovinka jsme s kolegy resily situaci kdy si kun zlomi nohu .. pry pak musi byt utracen nebot oprava stoji snad 100tis .. mno a jestli ho ty jatka uspi, odvezou a o vse se postaraji je jedna vec, vadi mi ale takova jatka kde se z toho dela konsky salam. Celkove nemam rad tyrani a zabijeni uslechtile zvere, nevadi mi ale jatka prasat a slepic, nejsem pokrytec neco jist musime a od prirody jsme predatori.

Dudu855456

Ahoj.
Ted ti řeknu tohle.
Krávy,prasata,sle­pice apod. byli určeny k jídlu a spotřebě.A ne kůn.
ALE,JE TO JEN A JEN MŮJ NÁZOR.
A to,že někomu to vadí a někomu ne.
Je to ve věci názoru.
A,myslíš si,že jenom proto,že na koni jezdíš a je hezčí než třeba slepice je důstojnější?
Promin,ale to máš dost konzervativní názory. :P :P

Doplňuji:
Jinak souhlasím s Mosojem…

klarkao

Ahoj, mám naprosto totožný názor jako ty, navíc mi to přijde naprosto zbytečné, když stejně pro to maso nenajdou normální užitek a musí ho cpát tajně místo hovězího. Doufám, že se jim brzy ani ta porážka (teď myslím finančně) nevyplatí a skoncují s tím.