Emma

Jsem členkou SVJ,mám byt v os.vlastnic­tví.Vdala jsem se,jak je to s případným dědictvím manžela?Jaká má práva(mám 2děti)

Společenství vlastníků bytů, dědictví
Doplňuji:
Jak je to s trvalým pobytem manžela v bytě v os.vlastnictví jeho ženy(v případě jejího úmrtí).Předpoklad je,že jej nechce prodat ani vyplatit dědictví jejím pozůstalým dětem.(zatím)

Nejlepší odpověď
Sůwa

Pokud byt zůstane ve tvém výhradním vlastnictví, dědí osoby blízké v 1.skupině ( manžel, děti ) stejným dílem – v daném případu každý 1/3.
Doplňuji:
varianta 1. – rozveďte se a exmanžela vystěhujte hned
varianta 2. – po ukončení dědického řízení a nabytí právní moci rozsudku by museli většinoví spoluvlastníci (děti) manžela vyplatit a požádat o jeho soudní vystěhování.
Trvalé bydliště ještě nezakládá právo na bydlení. V každém případě to jsou jednání značně nechutná.

Další odpovědi
Drap

Po smrti manželkly se manžel dělí o byt rovným dílem s dětmi. Trvalý pobyt nemá nic společného s vlastnictvím nemovitosti. Pokud ho nechce prodat , ani vyplatit děti, pak nezbývá, naž aby se děti obrátily na soud, a dosáhly vyrovnání dědictví po matce.