TheCornell

Byl výběr jména pro dítě za socialismu nějak omezen?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli byl výběr jména pro dítě za socialismu omezen – např. zda byla zakázána západní jména. Nebo to bylo jako dneska?

Nejlepší odpověď
Alesh

No, tak v podstatě jsi asi nemohl dát nic, co nebylo v kalendáři, ale výjimky určitě byly. Třeba znám případy mezinárodních sňatků a dítě pak mělo jméno z té druhé socialistické země. Taky se určitou dobu mohly dávat zdrobněliny, třeba Petruška Šustrová. I když nutno podotknout, že pod zdrobnělinou jména si člověk představí malé roztomilé děťátko a v tomto případě je roztomilost Petrušky dávno ta tam. 🙂

Další odpovědi
ivzez

Nevím o žádném omezení, ale je pravda, že jsme volili „normální“ běžná
jména. K českému příjmení by se nám „zahraniční“ křestní jména nelíbila.

Ke zdrobnělinám:
Po určitou dobu existovala některá jména jenom v podobě zdrobnělin Jindřiška, Ivanka, …); jiná existovala jenom v mužském rodě (Ivan). Normální (ženské) tvary (Jindra, Ivana…) se v kalendáři objevily až později.

arachis

Jj,z 99% procent omezeno na česká jména. Za cizí se muselo platit a dostali ho jen ti,kteří měli „zahraničního“ rodiče. To platilo pro většinu populace. Ta menšina měla trochu svobodnější volbu.

anonym

Obávám se , že význam byl omezený, když jsme byli politicky uzavření.

Šidlo

nie ,ale u nás tesne po revolúcií platil debilný zákon nacionalistov a rodičia ma museli premenovať (nie úplne, ale len pozmeniť)…kopa papierov, dieťa bez rodného listu…,,srandy kopec".....

bola to nechutná diskriminácia, ale obávam sa, že už je to premlčané

nie, nie som Vinnetou ani Esmeralda

ked si niekedy vypočujem mená ľudí 40+, tak sa asi dá vydedukovať, že tie obmedzenia boli, ak boli, len malé

Dochy

Ano, za socialismu stejně jako dnes.. pokud se nemýlím, pak se moc nezměnilo. Není nutné vybírat podle kalendáře. Českých jmen je víc než se do kalendáře vejde (podstatně) a seznam jmen je v jakési publikaci. Pokud chce někdo nějaké extra jméno, musí požádat úřad o schválení. Úřad je jakási babča, která ty jména má na starosti „odnepaměti“. Jo a je možné, že se pravidla spíš trochu uvolnily…

lexx

ne. socík byl k lidem liberálnější a benevolentnější než současná zvůle úřadů

bolak

Prosimtě, žádné omezování nebylo, to jsou jen sprosté lži!! a pomluvy!! můj otec vladimír iljič novák a děd josif visarionovič novák by mohli vyprávět, jaká byla za socialismu v tomhle směru tolerance. Od nevidim do nevidim, a mandelinky na nás sypali, ze stíhaček. Agenti!!