Bronzový

Jíte prošlé potraviny?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ano. Někdy prostě to tak vyjde. Třeba když se projdu s řízkem na výletě, přeci ho nevyhodím.

Další odpovědi:

Co myslíte tím "prošlé potraviny"? Zkažené potraviny jí dobrovolně asi málokdo. Pracovala jsem v podniku Potraviny Nový Jičín a o datech upotřebitelnosti výrobků tedy leccos vím. Ani jako pracovnici personálního oddělení mne neminuly žádné přeceňovací akce, kontroly na prodejnách a pod. Tehdy se používala vyhláška, která u jednotlivých druhů výrobků stanovovala datum, ke kterému se mohou prodávat za plnou cenu, to bylo datum doporučené spotřeby,čili trvanlivosti uvedené na obalu. Po té se výrobek mohl ještě prodávat nějaký čas se slevou, protože BYL NEZÁVADNÝ. Jednotlivé druhy výrobků měly stanoveno datum, do kdy se mohly prodávat za cenu nižší. Potom se teprve potraviny stávaly tzv. "prošlé". Musely být z prodejny staženy a zlikvidovány. V dnešní době je zvykem předpokládat, že okamžikem, kdy potravina překročí datum doporučené spotřeby se stává pro lidský organizmus nepoživatelná. Je to předsudek a je zcestný.
Nicméně je zde otázka, jak dalece dnes fungují předpisy o ochraně zdraví spotřebitele, které bezpečně fungovaly před třiceti lety.

Zlatý

V prodejně bych to nekoupila, ale když už to mám doma, expirační dobu neřeším. Teď se asi pěkně shodím, ale minulý týden jsem si zapekla těstoviny s mletým masem a naloženými paprikami s cibulí ve sladkokyselém nálevu. No a ty papriky jsem si přivezla při stěhování ze starého bytu a už tu bydlím 20.rok. Byly skvělé a je mi dobře. Stačí?

Zlatý

Zásadně ne. Má bývalá tchýně ano a dokonce je dávala i vnoučatům-mým dětem. Dcera na to přišla,když ho začla jíst a silně jí nechutnal. Mrkla se na trvanlivost jogurtů a byly prý staré snad 14 dní! Řekla to babičce,ale ta jí odpověděla,že pár dní se nic neděje. Synovi byly cca 2 roky,úplně mě to rozhodilo. Po býv.manželovi jsem jí vzkázala,že to dětem dávat nesmí a dceři jsem řekla,at sobě i bráškovi vždy u nich kontroluje datum,vždyt by přinejmenším mohly mít průjem,v tom horším případě salmonelu.
14 dní,tj.tedy síla..

Zlatý

Ne. Kupuji to co spotřebujeme.

Bronzový

Jak co. Jídlu s nápisem -Spotřebovat do- (jogurty, maso....) se snažím vyhýbat, ale s -Minimální trvanlivost- (konzervy, nudle....) se o kousek nebojím přetáhnout. Každou chvíli něco doma najdu a přece to nevyhodím.

Zlatý

jak které. U některých to, že projdou datem spotřeby, nevadí.

Zlatý

V osmdesátých létech jsem m.j. také prováděl kontroly prodejen potravin i restaurací zda-li nenabízí, resp. nezpracovávají zboží s prošlou záruční dobou. Existovala na to norma, kde byla určena lhůta prodeje od data výroby. Poté muselo být zboží jako podmíněně konzumovatelné ztaženo z běžného prodeje a mohlo být se slevou upotřebeno tuším až o další půl násobek garanční lhůty. Tím jen naznačuji, že řadu potravin lze za normálních okolností bez obav upotřebit i několik dnů po vyznačeném dni spotřeby, takže např. jogurt ponechaný doma v ledničce pár dnů po lhůtě klidně baštím. Je to případ od případu, určitě je nutná obezřetnost, ale také není třeba propadat panice a potravinu hned vyhodit.
Tyto podmínky platily kupř. i na alkoholické nápoje, ale pokud mě pamět neklame, tak prošlý alkohol jsme komisionálně likvidovali jen jedenkrát - šlo o hodně starou kořalku zvanou Raketa. Desítky litrů byly vylity do septiku a mnoha lidem náš zákrok rval srdce.

P.S. moje babička by na adresu těch příliš úzkostlivých poznamenala "válka na vás a červený vši, cházko jedna".

Zlatý

no přeci nevyhodím něco co přesáhne jeden dva dny a mám to v lednici táák bohatá nejsem ty jó :-D

ad suwa kompoty se myslím moc nekazí :-))

Zlatý

ne , proč bych měla ....co koupím spotřebuji než skončí trvanlivost a z obchodu si prošlé nenosím

Pokročilý

Záleží o jakou potravinu se jedná.Ta,která podléhá zkáze snadno(pomazánky,saláty s majonézou ap.),tak tam bych byl opatrný a potravinu spotřeboval včas.U dalších potravin překročení doby záruky nemusí být ihned na závadu.Ale 100%ní jistotu by měl dávat údaj;spotřebujte do: Ovšem,přesto bych nikdy nevynechal smyslové posouzení potraviny,to co vidím,cítím ap.

Pokročilý

Ne,ani náš pes.

Zlatý

Ne pravidelně, ale už se mi to i podařilo.
A nic se mi nestalo.
Před časem jsem doma objevila těstoviny, kakao, domácí kompoty... V pohodě.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4392
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2475
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1547
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.