Pájo

Jít na to od lesa? Spojení: „musíš na to jít od lesa“, je poměrně známé, ale…

…z čeho to vzniko?
Používá se přeneseně ve smyslu „jít na něco chytře“. Má to však v původním znění nějakou spojitost s taktikou boje? Je to tedy něco z válečnictví? ..tedy, že přepadnout vesnici je výhodnéjší z lesa, než zaútočit z volného prostranství, kdy jste ihned zpozorován nepřítelem?

Nejlepší odpověď
annas

Autorem těchto slov je známý zbojník Robin Hood, takže váš dodatek je zcela jasný.
Robin Hood je typem anglického lidového hrdiny, který bohatým bral a chudým dával. Podle pověsti žil se svojí družinou v lese Sherwoodu nedaleko Nottinghamu v době zajetí krále Richarda Lví Srdce, tedy na přelomu 12. a 13. století.
Stejně Jánošík se se svou družinou ukrýval v lese a rozhodoval se podle situace…

Les zbojníkům opravdu poskytoval úkryt, potravu, navíc umožnil pozorovat z úkrytu svého nepřítele. Když jdeme na něco od lesa, uvědomíme si, která taktika je pro nás nejvýhodnější a lépe nám vyhovuje, ochrání nás, takže se nedáme hned lapit. Samozřejmě dnes v přeneseném významu.

Vl. v. a net

Wang

Co se děje…nechápu! Mě Vaše odpovědi zajímají, někdo Vás za to napadá?

Příběh o zbojníkovi Robinu Hoodovi znám, ale jeho spojitost s tou formulací je pro mne absolutně nová. Proto nevím, proč byste na moje odpovědi neměl odpovídat (je to něco proti mě?) nebo proč byste měl nechávat prostor pro méně přesné či nepřesné odpovědi.

Kerberus

Děkuji za Vaše slova. Omlouvám se. Zcela jistě nejde o Vás. Unáhlila jsem se a jednala impulzívně. Setkala jsem se totiž s jistými negativními reakcemi, o nichž se nechci zmiňovat. Nejste totiž na Odpovědích dlouho. Je lepší v tomto smyslu vědět méně a vytvářet si obraz sám …

Kerberus

Z osobních důvodů nebudu již příště na vaše otázky odpovídat. Je tady dost uživatelů, jejichž snahy, často nepřesné, se cení víc.

Kerberus

Tato odpověď je určena jen pro uživatele Pájo. Zapomněla jsem uvést Ad Pájo.

Opakuji, jednala jsem neuváženě, proto se omlouvám všem uživatelům, pokud pochopili moje slova jinak. V posledních dnech na mě zřejmě působí špatná konstelace hvězd, nic se mně nedaří.

Pokud se někomu můj příspěvek nelíbil, mohl se vyjádřit v diskuzi a nemazat celou otázku, která byla zajímavá.

Pájo smazání otázky nenahlásil, ale byl to někdo ze zlatých či stříbrných uživatelů. Šlo určitě o úmysl, dotyčný se vůbec neohlížel na etická pravidla. Naštěstí admin. nezjistili u vložené otázky nic závadného, a proto ji vrátili zpět. Potvrzuje se, že nahlášení či smazání otázek admin. kontrolují.

Kerberus

Odpověď jste si přečetl, později ji smažu.

Kerberus

Odpověď bych nesmazala, třeba by posloužila někomu dalšímu, když ji někdo záměrně smazal.

Někdo toho využil… Pak se divíte?