Pokročilý

Jiskra v zámku dveří

Dobrý den,

už dvakrát jsem si všiml, že když se vracím domů a vkládám klíček do zámku, vidím malou "jiskřičku". Udělám-li to podruhé za sebou, nic se nestane. Je možné, že by byl zámek nějak zelektrizovaný? Nemůže mě to někdy pácnout?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Je to výboj statické elektřiny která vznikla na Vašem oblečení z umělých vláken. Stačí i jenom příměs v látce. Může za to bunda, kabát, mikina sukně apod. Při pohybu v tomto oblečení vzniká třením na této látce elektrický náboj, který tím že se dotknete dveří vybijete do země. Někdy dokáže přeskočit jiskra i několik centimetrů dlouhá.Jedná se o vysoké napětí
ale malý proud takže Vám to neuškodí jenom se leknete a ve výbušném prostředí můžete iniciovat výbuch. Napětí které vznikne je úměrné ploše látky která to způsobuje.

Podobně se to stává při vystupování z auta. Kde za to může navoskovaná karoserie a její obtékání vzduchem. Při vystupování ji pěkně uzemníte a bác přeskočí jiskra.
U vysavače vzniká statická elektřina v trubici kde proudí vzduch s prachem a na trubici se vytvoří statický náboj, který se dotknutím topení vybil do země.

Další odpovědi:

To bude zřejmě statická elektřina.Stává se to,třeba při oblékání,dotyku s jinou osobou atd.Neškodné a nepříjemné.

Stříbrný

Asi nosite oblečeni z uměleho vlakna.

Pokročilý

není ten zámek zakletý?

Bronzový

Já bych řekl, že je to normální jiskra, která vzniká při styku (rychlém otření) dvou kovů.

U zámku jsem to teda ještě neviděl, ale když jsem vysával, tak jsem opravdu hodně rychle přejel tyčí od vysavače přes topení (takové to staré, žebrové). Byla to jiskra jako prase.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.