Wareg

Jiskra v zámku dveří

Dobrý den,

už dvakrát jsem si všiml, že když se vracím domů a vkládám klíček do zámku, vidím malou „jiskřičku“. Udělám-li to podruhé za sebou, nic se nestane. Je možné, že by byl zámek nějak zelektrizovaný? Nemůže mě to někdy pácnout?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to výboj statické elektřiny která vznikla na Vašem oblečení z umělých vláken. Stačí i jenom příměs v látce. Může za to bunda, kabát, mikina sukně apod. Při pohybu v tomto oblečení vzniká třením na této látce elektrický náboj, který tím že se dotknete dveří vybijete do země. Někdy dokáže přeskočit jiskra i několik centimetrů dlouhá.Jedná se o vysoké napětí
ale malý proud takže Vám to neuškodí jenom se leknete a ve výbušném prostředí můžete iniciovat výbuch. Napětí které vznikne je úměrné ploše látky která to způsobuje.

Podobně se to stává při vystupování z auta. Kde za to může navoskovaná karoserie a její obtékání vzduchem. Při vystupování ji pěkně uzemníte a bác přeskočí jiskra.
U vysavače vzniká statická elektřina v trubici kde proudí vzduch s prachem a na trubici se vytvoří statický náboj, který se dotknutím topení vybil do země.

Další odpovědi
anonym

To bude zřejmě statická elektřina.Stává se to,třeba při oblékání,dotyku s jinou osobou atd.Neškodné a nepříjemné.

oskar

Asi nosite oblečeni z uměleho vlakna.

kupkina

není ten zámek zakletý?

GangstaHelper

Já bych řekl, že je to normální jiskra, která vzniká při styku (rychlém otření) dvou kovů.

U zámku jsem to teda ještě neviděl, ale když jsem vysával, tak jsem opravdu hodně rychle přejel tyčí od vysavače přes topení (takové to staré, žebrové). Byla to jiskra jako prase.