Avatar uživatele
Wareg

Jiskra v zámku dveří

Dobrý den,

už dvakrát jsem si všiml, že když se vracím domů a vkládám klíček do zámku, vidím malou „jiskřičku“. Udělám-li to podruhé za sebou, nic se nestane. Je možné, že by byl zámek nějak zelektrizovaný? Nemůže mě to někdy pácnout?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5109 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Je to výboj statické elektřiny která vznikla na Vašem oblečení z umělých vláken. Stačí i jenom příměs v látce. Může za to bunda, kabát, mikina sukně apod. Při pohybu v tomto oblečení vzniká třením na této látce elektrický náboj, který tím že se dotknete dveří vybijete do země. Někdy dokáže přeskočit jiskra i několik centimetrů dlouhá.Jedná se o vysoké napětí
ale malý proud takže Vám to neuškodí jenom se leknete a ve výbušném prostředí můžete iniciovat výbuch. Napětí které vznikne je úměrné ploše látky která to způsobuje.

Podobně se to stává při vystupování z auta. Kde za to může navoskovaná karoserie a její obtékání vzduchem. Při vystupování ji pěkně uzemníte a bác přeskočí jiskra.
U vysavače vzniká statická elektřina v trubici kde proudí vzduch s prachem a na trubici se vytvoří statický náboj, který se dotknutím topení vybil do země.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

To bude zřejmě statická elektřina.Stává se to,třeba při oblékání,dotyku s jinou osobou atd.Neškodné a nepříjemné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
oskar

Asi nosite oblečeni z uměleho vlakna.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kupkina

není ten zámek zakletý?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
GangstaHelper

Já bych řekl, že je to normální jiskra, která vzniká při styku (rychlém otření) dvou kovů.

U zámku jsem to teda ještě neviděl, ale když jsem vysával, tak jsem opravdu hodně rychle přejel tyčí od vysavače přes topení (takové to staré, žebrové). Byla to jiskra jako prase.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek