Avatar uživatele
bolak

Jiří z Poděbrad, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a ostatní kašpaři…

…proč nemaj normání jména? jako Kalousek, Ráth a podobně..dyť takovejch Jiříků z Poděbrad muselo bejt spousty ne? to se mezi sebou nepletli?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, johana 56 před 4351 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Výše jmenovaní pocházeli ze šlechtického rodu. Šlechtická příjmení měla podobu přídomků. Hiistorické přídomky neoznačovaly místo narození dotyčného, ale původ rodu (tak se např. Mikuláš Dačický z Heslova nenarodil v Heslově, ale v Kutné Hoře). Erbovní držitelé připojovali ke jménu rodinnému.

Opakuji, naše jména, která dnes známe jako příjmení, vznikala postupně v průběhu několika století, přibližně od 14. do 18. a to nejprve u šlechty, pak u měšťanů a svobodných sedláků. Po rozmanitých nábězích byla dědičnost a neměnnost příjmení uzákoněna teprve roku 1780 a tehdy také dostali svá příjmení i bezzemci a čeleď, pokud je však dosud ještě neměli. Jinak však byla příjmení vžita většinou od počátku 16.století.

D. Moldanová, Naše příjmení

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Pracně a dlouho jsem přemýšlel jak pojmenovat někoho volem a neurazit. Bolaky, či boláky můžeme mít na různých místech, vč. vředu na konečníku a to co do počtu přímo „něurekom“. Svoji nevymáchanou hubu jsem si dodnes otřel o téměř cokoliv, ale na vás fakt nemám.
Znáte repliku, která zní a snad i pasuje na Vaši adresu : „Bože odpusť jim jejich hříchy, neboť oni nevědí co činí“
Ještěže máme i v těchto případech možnost volby, a to buď hořce plakat nebo se smutně smát!!!
Doplňuji:
Nějak se nemohu ztotožnit s kýmsi, kdo označuje např. Jiřího z Poděbrad za kašpara…, kdo nebo co bude nejspíše autor zmíněné formulace?

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

V té době se ještě příjmení nepožívali. Jak vidno, tak jim bohatě stačilo k určení osoby přidat za jméno odkud je, nebo jinou přezdívku. V podstatě to funguje na některých menších vesnicích do dnešních dnů. Polovina vesnice má stejné příjmení , ale přesto všichni vědí který to je díky přezdívce a nebo také určení místa jako třeba : Horní Novák – z horního konce
Novák od potoka
Novák z 11 – z popisného čísla 11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Není to sice moc k věci, ale ve vsi, odkud pocházel můj první manžel každého jmenovali podle toho, kdo chalupu postavil. Než jsem na to přišla, způsobila jsem celou řadu trapasů 🙂. Vlastně jo, taky kolikrát nevěděli normální jména.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

dududu: joták :))

před 4351 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

dudu nemůžeš to prosímtě napsat jednou větou? já nechápu cos tím chtěl říct :) promiň.

před 4351 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

dudu nemůžeš to prosímtě napsat jednou větou? já nechápu cos tím chtěl říct :) promiň.

před 4351 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce