ondra07

Jídelní automaty a jejich systém.

Ahojte, máme ve škole nový automat, kam si chodíme pro skvělé nápoje, jako např. čokoláda, bílá čokoláda, capuchinno, káva a nebo čaj. Opravdu skvělá věc, musím říct a ty nápoje stojí za to, už jsem vyzkoušel hodně automatů, ale tenhle je nejlepší. No, ale o tom tady psát nechci. :)
Mě spíše zajímá, když tam hodím peníze, např. 20 Kč a ten nápoj stojí 18 Kč, tak jak ten automat pozná, kolik jsem tam hodil a kolik mi má vrátit? Dneska jsem o tom tak teoreticky přemýšlel a tak se raději zeptám Vás, jestli to někdo neví. :)
Má tam nějakou kamerku, která rozpozná hodnotu mince? Nebo ví, kolik ta daná mince váží a podle toho to rozpoznává nebo jak?
Celkem mě to zajímá, ale jenom teoreticky, samozřejmě nemám v plánu, ošizovat automaty :D
Děkuju předem všem.

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Ošidit se ti ani nepovede. Každá mince je jinak velká, jinak váží a je z jiného kovu. Po vhození mince projde jakýmsi velikostním propadlem, potom test hmotnosti a někde i vodivosti zjistí, zda to není třeba falešná, rozměrově stejná podložka…

Další odpovědi
anonym

Ahoj, Ondro. Před časem tady na dané téma, t.j. mincovníky, psal dost obšírně Hlada. Zadej si téma mincovníky do modré lišty a najdeš to jako tu poslední odpověď.

Skeptik

Zřejmě podle tvaru mince. Uvnitř automatu je kontrolní mechanismus (na principu podmínek v programovacích jazycích) na třídění mincí, ten také dokáže vrátit přesnou částku. Kdyby to bylo jen podle hmotnosti, tak by to bylo značně složitější. Protože by musely být dva sektory a to na vhozené mince a pak na mince pro vrácení. Takhle je díky třídění možno použít vhozené mince i na vrácení. (dle mého názoru)

Hlada

Doplním Skeptika:
Mincovník indukčně určí hodnotu mince. Pod ním je separátor, který mince roztřídí do trubic. Ty mají dole elektromagnetický vypláceč, kterým se vyhazují mince k vrácení.