annas

Jidáš opět zradil, ale letošní maturanty. Myslíte si, že znát Jidáše Iškariotského nepatří k všeobecným vědomostem?

Proč dnes mladým nic neříká Jidáš? Maturanti tvrdí, že nejde o uživo střední školy. Tato neznalost pobouřila generaci, která má maturitu za sebou.

Poznámka: Bible jako starověká památka se probírá v 1. ročníku v češtině i dějepisu.

Vzpomínáte si filmy Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše?
Nároky na tehdejší studenty jsou nesrovnatelné, navíc neměli žádný okruh otázek, záleželo na profesorovi, na co se zeptal. Maturita byla komolexnější, zahrnovala víc předmětů.

Z přílohy Víkend MF Dnes několik maturitních otázek:

Překlad a rozbor verše z Vergilia, Shakespeara, okolnosti tragédie na Bílé hoře, vznik čsl. státu, vyjmenujte asyrské panovníky vlastnosti váoence dvojdomého, postup při čištění zubů, parní stroj , dílo Jana Nerudy, dílo J. A. Komenského, výroba gumnových piodrážek, paoíové peníze atd. aj.

Děkuji za vaše názory.

Ad Šídlo
Biblická jména i příjmení hebrejského či aramejsko-hebrejského původu nesouvisí s tím, kdy se u nás začala používat příjmení – Ježíš z Nazaretu, Jidáš z (iš) Karijot..
Příjmení u nás vznikala od 14. do 18. století, ale od R. 1770 bylo uzákoněno jejich užívání – šlo tehdy o sčítání lidí.

Ad lexx
Filmy byly natočené podle knihy.Študáci a kantoři od J..Žáka, který byl učitelem. Vtipně vykleslil boj studenstva s kantory, jejich slabůstky, zvyky i absurdity.

Ad Mc Merkurion
Bible patří k základním dokumentům starověké liteatury. Navíc různé citáty, přísloví atd. se běžné užívají v životě. Piokud považujete znalost literatury za blbost, není k tomu co dodat.

Ad Martina33 – máte pravdu, z kontextu se dalo poznat, že k uvedenému příjmení patří Jidáš – ten zradil za 30 stříbrných.

Jidáš či Pallas Athéna, příště to bude jiná osobnost, nevzpomínám si, může se stát, ale ne kvůli tomu, že tvrůci testu jsou „idioti“. .Jde o všeobecný přehled, který patří k základům vzdělání.

Myslím si, že pro život je důležité to, co člověk zná, než to, co má..Co se naučí nejen ve škole, ale získává i četbou, je přínosem.. Stejně tak vědomosti z matematiky či ostatních předmětů nikdo nikomu nevezme, i když zapomenu, stačí oživit.

Jsem, tedy myslím, myslím, tedy jsem ale vím, že leccos nevím, ale chci vědět. Proto nikdy neříkám nikdy a nepovažuji jakékoliv získané vědomosti i za zbytečné …

Nejlepší odpověď
Drap

V době kdy jsem maturoval já, se o bibli neučilo. Do náboženstí jsem nechodil, nejsem věřící / tedy alespoň ne, jak je to chápáno dnes ve vstahu k církvi/ a přesto jsme všichni věděli kdo to byl Jidáš. Myslím, že to bezesporu opatří k všeobecným vědomostem. Jakýsi všeobecný přehled by měl mít podle mého každý, ať už se to ve škole učí nebo ne.
Doplňuji:
usím souhlasit s gecem, jsou lidé chytří a ti míň chytří. Bohužel občas přijdu do styku s dnešními středoškoláky. Bohužel, jsem přesvědčen o tom že celá řada současných maturantů má tzakové znalosti, že kdyby jsme měli my takové při vstupu na střední školu, tak jsme se na ni nikdy nedostali. Na druhé straně je třeba zmínit i tu menšinu, chytrých a velmi šikovných. Neni třeba se učit o bibli, ale jsem přesvědčen o tom, že alespoň povrchní znalost o tom, kdo to byl Jidáš patří nejen k všeobecnému přehledu ale svým způobem i k naší kultuře a.
Malá poznámka na závěr : V uplynulem týdnu jsem se setkal s mladým inženýrem, pro kterého byl neřešitelný problém poslat peníze poštovní poukázkou. Nikdy to nedělal , nepotřeboval a neuměl si v tom poradit. V takových chvílích nezbývá než silně zapochybovat o kvalitě současného školství a vzdělávání. Přesto jsem přesvědčen, že ani takovéto případy nelze svádět na učitele. Spíše je třeba se zamyslet nad výchovou v rodinách a ve společnosti vůbec.

Další odpovědi
gecco

Jak píše Drap – a možná jsme měli o Bibli lepší znalosti (a větší zájem) právě proto, že patřila mezi četbu rozhodně nedoporučovanou…
Jinak – přiznám se, nejsem sto posoudit, zda jsou dnešní maturanti lepší nebo horší, než jsme byli my, obecně potkávám spíše lidi chytré a vzdělané…
😉

Martina44

Já letos maturovala a ano, musím říct, že o Bibli se učitelka v prvním ročníku zmínila, ale nepamatuji si nic. :D Já ho tam měla, podle příjmení jsem ho nepoznala, ale z toho textu jsem poznala, že jde o zradu a dokonce se zmínili o 30ti stříbrných no a už to bylo jasné… takže mě to nějak nepobouřilo. :)

dudu

Vnučka letos maturuje a k naší radosti odpověděla správně. Ne však pro znalost Bible, ale díky fandovství v hokeji. Při písemce se jí vybavilo, že při jednom utkání své milované Komety Brno pokřikovali fandové na bývalého spoluhráče, který přešel k jinému klubu – Jidáš a zrádce!!

Luxx

já jsem maturovala před 5 lety… k literatuře a dějepisu jsem měla silnou averzi
tudíž vůbec netuším, co jsme za ty 4 roky v literatuře brali (ze zkoušení vždy za 5 a u písemek to jistily taháky)
když slyším Jidáš, tak si pomyslím něco o zradě a tím končím.. dál nevím
takže asi i záleží na tom, do jaké míry tohle učivo studenty baví

Nevíteto?

No, mě by moje věřící babička omlátila bibli o hlavu, kdybych nevěděla kdo je Jidáš 🙂
Myslím, že ve škole se vždycky ptali na to co se tam učili. Teď se taky nikdo nebude ptát na látku, která se učila před dvěma stoletími a už jí zrušili. A tenkrát se neptali na to, co se probírá teď. (např. hodně se teď učí globální výchova, o recyklaci, OSN apod.)
Jidáše lidi dřív víc znali, protože bylo víc věřících a taky se to pak víc používalo v běžné řeči „To je Jidáš", nebo „Prodal by se za 30 stříbrných." Teď se to zkrátka nepoužívá. Já takovou větu slyšela za svůj celý život tak dvakrát. A co se nepoužívá, to se nezná. Nepovažuju to za informaci nutnou k životu. 🙂

marci1

Myslím si, že by to vědět mohli. Obávám se, že hodně lidí podceňuje „všeobecné“ vzdělání, tedy aby se alespoň základně orientovali ve všech oborech. Technicky vzdělaní bývají, ale humanitární obory jaksi pokulhávají. Vidím kolem sebe spíše ty, kteří mají zájem svůj všeobecný přehled co nejvíce a nejlépe zkvalitnit. 🙂

Mc Merkurion

nejsem věřící,ale vím o koho jde,na druhou stranu si nemyslím,že je nutné se učit o každém,o kom bible píše,to pak máme židy,pravoslav­ný,atd…a na důležitý věci kvůli blbostem nebude čas > hlavně,že s matikou maj problém,prej neni potřeba,nojo,když je nutný vědět o kom se píše v bibly,podle toho to vypadá…

Šidlo

jedna vec je :,,to je judáš!" akože…to je zradca…to je všeobecná vedomosť

toto je celé o význame priezviska:

iškariotský ako prídomok vymysleli asi na rozlíšenie, lebo judášov bolo za Ježišových čias veľa.....

iškariotský ako priezvisko je tiež blbosť.....do 16. storočia plebs priezviská nemal, nepotreboval…a potom až do 1848 nich až tak nezáležalo…bolo predsa nevoľníctvo

myslím, že toto bol hnusný trik zamindrákovaného akademika…naše písomné maturity boli tiež des…aspoň sloh mal dobré témy

lexx

ale no tak…tyhle v úvodu citované filmy pro pamětníky to byl folklor, oddechová komedie odtržená od realiy

Pospic

Vážně je nutné znát příjmení člověka, který MOŽNÁ žil před více než 2000 lety a MOŽNÁ zradil Ježíše, který MOŽNÁ existoval?

Proti té otázce nic nemám, že se v bibli píše o jakémsi Jidášovi, který údajně zradil Ježíše slyšel asi každý a na základě toho textu se tam dalo Jidášovo jméno alespoň tipnout. Maturanti schválně přeháněli, obtížný ten didaktický test vůbec nebyl, jen obtížnější než minulý rok. Jen mě štve, že to každý považuje jako nějakou zásadní informaci, bez které nemůžeme v normálním životě fungovat.

mosoj

Pokud se o bibli a Jidáši učili ( já věřím , že ano), tak není o čem diskutovat. Sem demokracie nepatří. To by jsme to dopracovali. Jiní si myslí že matematiku nepotřebují atp. Navíc systém zkoušení pomocí testů je mnohonásobně snazší než ústní pohovor , tak jak to zažívala naše generace. Mnohokrát jsem si to dobrovolně vyzkoušel na testech pro autoškolu.
Doplňuji:
I maturitních testech z matematiky.

Zvědavý

Podle mě není nikdo kdo to jméno nikdy neslyšel.

kapka

Slysela jsem od dcery, ze letos byla velice, az nenormalne lehka maturita z matiky. Pry se o tom bavili ve skole s profesorama. Ze by si to maturanti vyřvali a vybrečeli? Třeba si vyškemrají i neobyčejně lehkou češtinu. Poznat A od B apod. :)
K otazce, mám za to, že to byla práce s textem a odvodit se to dalo. Za druhý, neznat Jidáše, tak to radši tajím, že jsem blb a neřvu to do světa. Za třetí, na jedný otázce snad nestojí něčí úspěch u maturity. :)

annas

Ad lexx – předlohu pro filmy napsal učitel.