Curiosity

JI nebo JÍ? V této větě: „NEJLEPŠÍ ZPŮSOB, JAK PŘEDPOVĚDĚT VLASTNÍ BUDOUCNOST, JE -JI- VYTVÁŘET.“

Já si myslím, že krátké. Jakože JI – TU budoucnost. Prosím poraďte a vysvětlete podle čeho se to poznává. Děkuji moc!

Nejlepší odpověď
annas

Můžeme využít jednoduchou pomůcku. Za dané zájmeno si můžeme dosadit ukazovací zájmena tu, té a tou. Pokud se do věty hodí zájmeno tu, napíšeme krátce ji, ni. Pokud nám tam sedne té či tou, napíšeme dlouze jí, ní. Podoby ni a ní, se vážou s předložkami.

Pravidlo nám rovněž říká, že krátká forma (ji, ni) se píše pouze ve 4. pádě, zatímco ve všech ostatních pádech se používá forma dlouhá (jí, ní).

Další odpovědi
Lucijej

Ve 4. pádě jednotného čísla je vždycky krátké.

www

Učebnice nestačí?
Tedy koho co.
Doplňuji:
Musí být proto krátké „i“.

chachar1922

Onu – budoucnost, takže krátké. Prostě to neumím zdůvodnit nějak logicky, ale mělo by tam být krátké.

hanicka.k.cb

Máš pravdu, odůvodňuje se to tím pomocným slovem (tu). Hodně štěstí 🙂

Sůwa

Mám na to pomůcku : JI ⇒ TU; JÍ ⇒ TÉ